Yenilik Arayışında Bir Festival: Resonate

Hiç yorum yok

19-22 Nisan tarihleri arasında Belgrad'da gerçekleşecek Resonate Festivali dikkatimizi çekti. Bu yıl altıncı defa gerçekleşecek festival farklı ilgi alanlarını teknolojiyle kesiştiği yerde programına dahil etmiş. Tasarım, sanat, ve eğitim alanında yaşanan heyecan verici gelişmelerden haberdar olacağımız atölyeler ve konferansların yanı sıra, yenilikçi müzisyenlerin vereceği konserler ile bir müzik festivali karakteri kazanıyor Resonate. Geçmişte Alva Noto, Ben Frost, Holly Herndon gibi isimlerin line-up'da yer bulduğu festival bu yılki programınının tamamını açıklamadı. Şimdiden sahne alacağını bildiğimiz isimler arasında Anna von Hausswolff ve Peder Mannerfelt sayılabilir.

Şimdi festivalin profilini daha iyi belirlemek için önceki yıllarda festival bünyesinde çalışmalarıyla yer bulmuş bazı tasarımcıları ve sanatçıları inceleyelim, her ne kadar bu alanlarda eğitimim olmadığı için uzman isimler için yorumlarım basit olacaksa da.

Aaron Koblin roman ya da filmler yerine hikayeleri arayüzler aracılığıyla anlatmayı seçiyor.  Bu yöntem bir müzik videosu oluşturmak için kullanılmış. The Johnny Cash Project (www.thejonnycashproject.com) sanatçının 7 ayrı portresinin katılımcılar tarafından yorumlanmasıyla oluşmuş. Sanaldan çok sosyal diyebileceğimiz bu projede herkes çizimler ekleyebiliyor, başkalarının çizimlerini oylayabiliyor. Belirli kısıtlamalar getirerek insanların katılımına açılan programlar sayesinde hem kolektif eserler ortaya çıkıyor, hem de herkes kendi kişiliğini ifade etme fırsatı buluyor. Üstelik toplanan verilerle tek bir sonuç elde etmek yerine kullanıcıların filtreler aracılığıyla istedikleri şartları karşılayan videoya ulaşmaları da mümkün kılınmış. Mesela sadece soyut çizimlerden oluşan ya da en çok oy almış çizimlerden oluşan versiyon.Casey Reas, çok uzun süre yazılımlar üzerinden geliştirdiği 'glitchy'denilebilecek videolarda müzik kullanmamış. Farklı açılaradan çekilmiş göz görüntülerini dairesel şeritler halinde kestikten sonra iç içe geçirerek oluşturduğu karmaşık yapının tek bir gözün açıp kapanma hareketini gerçekleştirdiği video baktığım işler içinde en çok ilgimi çeken oldu. 
Joachim Suater ise somut nesneleri bir araya getirerek hareket halinde işler ortaya çıkarıyor. Bu alanda teknolojiyi zorluyor Suater, programlar aracılığıylanesneler arasında koordinasyon sağlanmış.Veri görselleştirme konuşmacıların çalıştığı ortak bir tema, sanat işleri sunan kimi isimler de veri görselleştirme alanında ayrıca çalışmış olabiliyor. Bir not, bu alandaki çalışmaları sıkıcı buluyorsanız ve sadece konserlere gideceğinizi düşünüyorsanız bunun için özel bir bilet kategorisi olduğunu hatırlatalım. Nicholas Felton şarap şişesine ürünle ilgili verileri kullanarak etiket tasarlarken, bir vakfa üye tüm sanatçıların özgeçmişlerini özgün dairesel grafiklere dönüştüren Wesley Grubbs da veri görselleştirmiş oluyor. Bu alanda verileri görselleştirirken ilişkileri koruyarak yoğunlaştırma, olabildiğince çok değişkene anlaşılır bir biçimde yer verebilmek, pratik hedeflerden biri mesela.Resonate, katılımcılarını tazeleyecek ve zenginleştirecek, ele aldığı konularda pek fikri olmayan birisinin bile birikim yapmasına elverecek türden kaliteli bir festivale benziyor. Tüm programın açıklanmasını heyecanla bekliyoruz. 

Festivalle ilgili daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yazı: Ahmet Nursoy

Hiç yorum yok :