Akrobasi, Dans ve Drama: Cirque Du Soleil Varekai ile İstanbul'da

Hiç yorum yok
Fotoğraflar: Ahmet Nursoy

Dünyaca ünlü canlı gösteri topluluğu Cirque Du Soleil'in artistik açıdan en güzel gösterilerinden biri olan Varekai, 25'e yakın ülkede yüzlerce şehri ziyaret ettikten sonra bugünlerde İstanbul'un misafiri. Canlı müzik performansı eşliğinde akrobasi, dans ve dramanın sınırlarını zorlayan gösteri, 9 Ekim'e kadar Ülker Arena'da sürecek.

2002 yılından beri dünyayı turlayan efsane gösterinin arka planında olup bitenlerle ilgili sorularımızı gösteride ormanın muhafızları rolüyle yer alan Gürcü dansçılar Levan Torchinava ve Lasha Sakhoia'ya sorduk.

Pek çok yetenekli akrobat, dansçı ve sanatçının Cirque Du Soleil'e dahil olmak istediğinden eminiz. Bu ailenin bir parçası olmak için yetenek dışında neler gerekiyor?

Aslında bu hangi rolde yer alacağınıza bağlı. Bizim gibi dansçılar için konuşursak, iyi dans etmenin yanı sıra haftada 10 gösteriye bedenen ve mental olarak hazırlıklı olmanız gerekiyor. Gürcistan'da gerçekten çok iyi dansçılar var, ama hepsi bu kadar yoğun bir programa hazırlıklı değiller. Bu zor bir iş. Vücudunuzu güçlü tutmanız, sakatlanmamanız ve yüzlerce insanla birlikte seyahat etmeniz gerekiyor. 


Bu kadar büyük bir yapıyla turlarken ne gibi zorluklar yaşıyorsunuz?

Ailelerimiz evdeyken, biz sürekli seyahat ediyoruz. Onları görememek en büyük sorun. Bazı insanlar "ne güzel bir sürü ülkeye gidiyorsunuz, farklı yerler geziyorsunuz" diye düşünebilir ama bu durumun problemleri de var. Her hafta farklı bir ülkeye seyahat etmek gerçekten çok zorlayıcı. Ama biz seviyoruz. Hatta bazen evde 2 hafta kalınca daraldığımız olabiliyor.


Cirque Du Soleil'in en iyi bilinen ve en güzel gösterilerinden biri olan Varekai ile İstanbul'un misafirisiniz. Varekai'ın öyküsünden bahsedebilir misiniz?

Icarus'un düşüşünü anlatan mitolojik hikayeyi bilirsiniz. Varekai'da Icarus düştüğünde ölmüyor, ama bir daha uçamıyor. Gösterideki tüm karakterler İkarus'a sihirli ormanda hayatta kalmayı ve yürümeyi öğretiyorlar. 

Sizin Varekai'daki rolünüz ne?

Biz geleneksel Gürcü dansı yapıyoruz. Sihirli ormanın muhafızları rolündeyiz. Gürcü dansından örnekler sunuyoruz izleyiciye. Akrobatik hareketlerin ve numaraların da dahil olduğu bir rol. Gürcistan'da pek çok geleneksel dans var, biz burada o danslardan bir seçki sunuyoruz. Bu dansları izlemek, Gürcü kültürü hakkında fikir verecektir insanlara.


Varekai gösterisinde kaç kişilik bir ekip görev alıyor?

Varekai'da 50-55 kadar sanatçı rol alıyor.  Teknik işlerle ilgilenenler, ışıkçılar, yapım sorumluları, lojistik ve catering sorumluları gibi gösterinin sahne arkasında çalışan ekiple birlikte Varekai ekibi 150 kişiyi buluyor. Bütün bu insanların geldikleri ülkeler de birbirinden farklı. Rusya, Ukrayna, Gürcistan, Kanada ve Amerika gibi pek çok ülkeden gelen dansçılar olarak bir aradayız.

Bu kadar farklı kültürden gelen insanların anlaşmakta zorluk çektiği oluyor mu?

Evet farklı kültürlerden ve ülkelerden geliyoruz ama ortak dil İngilizce, o yüzden zorluk çektiğimiz söylenemez. Biz İngilizce'yi Cirque Du Soleil ile turlarken öğrendik zaten.

Birkaç gösteriyi arkada bıraktınız. İstanbul seyircisinin Varekai'a tepkileri nasıldı?

Cirque Du Soleil'den önce 5 yıl boyunca "Anadolu Ateşi"nde dansçı olarak yer aldık. "Anadolu Ateşi" gösterisinden Türk insanını tanıyoruz. Aslında her ülkenin insanının gösteriye verdiği reaksiyon farklı. Mesela, kimi ülkelerde seyirciler alkışlamak için sahnenin sona ermesini beklerken, bir diğer ülkede hareket sürerken, iki numara arasında coşkuyla karşılık veriyor. Doğrusunu söylemek gerekirse motivasyonumuzun bozulmaması için hareketin bitmesini beklemelerini tercih ederiz.

İstanbul'dan sonra nereye gideceksiniz?

Buradan sonra Slovenya'ya gidiyoruz. Cirque Du Soleil'in Slovenya'daki ilk gösterisi, heyecanlıyız.

Gösteriye gelecek izleyiciler için bir mesajınız var mı?

Çok farklı ve yeni bir gösteri Varekai. Pek çok akrobatın hiçbir hile kullanmadan hareketlerini yaptığı, gerçek bir gösteri. Ayrıca muhteşem kostümler ve nefis bir drama akışı görecek gelen seyirciler. Cirque Du Soleil gibi özel bir gösteri ekibini İstanbul'da izlemek de pek çok insanın çok istediği bir şey.

Hiç yorum yok :