Lubomyr Melnyk: "Geçmiş Hiçbir Zaman Yetmiyor, Ruhumuz Her Zaman Daha Fazlasına Aç"

Hiç yorum yok

Günümüzün yenilikçi müzisyenleri arasında hem yenilikçi tekniği, hem de müziğine duyduğu tutkusuyla özel bir yeri olan bir isim Lubomyr Melnyk. 

'Sürekli müzik' olarak adlandırılan tarzın öncüsü kabul edilen Melnyk'i  özel kılan, kendi ismiyle anılan bir çalma stili geliştirmiş olması değil yalnızca. Melnyk piyanosunu vücudunun bir parçası olarak görüyor ve çalarken enstrümanına ruhunu geçiriyor. Onu çalarken izlemek, fiziksel boyuttan bir süreliğine kopmak ve müziğe adanmanın ne demek olduğuna tanıklık etmek demek... 

Melynk piyanosu ile ilişkisini "Hiç bitmeyecek bir keşif yolculuğu" olarak adlandırıyor. O yolculuktaki duraklardan biri, bu akşam yeniden İstanbul olacak. Belki kendinizde dışarıya çıkacak gücü bulamıyor ya da ruhsal olarak çökmüş hissediyor olabilirsiniz ama müziğin iyileştirici gücüne inanıyorsanız, bu akşam Salon İKSV'deki konserini kaçırmamak size iyi gelecektir.

Adınız "Continuous music" adı verilen bir çalma biçimiyle özdeşleşmiş durumda. Geleneksel klasik müzik eğitimi aldıktan sonra sizi her zaman daha yaratıcı ve sınırları zorlamaya ve bunun için yeni çalma biçimleri geliştirmeye yönelten ne oldu?

Doğu'nun müzisyenleri harikulade zihinsel ve fiziksel yetenekleriyle bana her zaman yol göstermişlerdir. Piyanonun kalbinden gelen sesleri sevmek ve piyanonun bana söylediği şarkıları dinlemek de beni sürekli yeni dünyaları keşfetmeye yönlendiriyor.

Müziğiniz, söz gelimi evde bir şeylerle uğraşırken ya da yolda bir yere yetişirken dinlenebilecek bir fon müziği olmaktan çok öte. Yeni ses keşifleri yapmak adına odaklanma ve özen gerektiriyor Kendinizi sakin ve uzaysal bir boşluk içinde deneyimliyorsunuz, bittiğinde gerçek hayatla yüzleşmek bir süre mümkün olmuyor. Canlı performanslarınızda yalnızca notalara bağlı kalmadan akışına bırakmak ve içinizden geldiği gibi emprovize etmeyi sevdiğinizi biliyoruz. Bu nedenle her performans dinleyici üzerinde aynı etkiyi bırakmıyor. Emprovize etmek size nasıl bir özgürlük alanı sağlıyor?

Emprovize etmek benim için çok önemli. İnsanın kalbinden, kulaklarından ve bedeninden doğuyor. Bir müzik dinletisini canlandırıyor, bomboş bir alan birdenbire güzelliklerle doluveriyor. Emprovize yaptığım her an benim için çok özel bir deneyim.

Müziğin son dönemlerine baktığımızda, en yaratıcı besteci ve icracıların klasik müzik eğitimi almış, ancak bu türün sınırlarını aşarak müziğinde farklı disiplin ve müziklerden öğelere yer veren modern  klasikçilerden çıktığına inanıyoruz. Bu görüşümüze katılır mısınız

Evet, klasik müzik icra eden müzisyenlerin çağdaş sanat ve hayattan ilham alması gerektiği düşüncesine katılıyorum. Bugüne odaklanmalıyız, şimdiki zamandan tamamen izole olabilmek mümkün değil. Zaman bizi manipüle ediyor ve biz her zaman yeni güzelliklere ihtiyaç duyuyoruz. Geçmişte kalanlar hiçbir zaman yetmiyor, ruhumuz her zaman daha fazlasına açlık duyuyor.


Bir söyleşinizde "klasik müzik icracılarının sevdiği türden bir müzisyen değilim" demiştiniz. Her ne kadar klasik müziğin çok ötesine geçseniz de, sizin gibi müzisyenler sayesinde genç kuşaklar müziğinize ilham veren öncülerle ilgili daha çok araştırma yapmak isteyebiliyor. Bunun klasik müzik icracılarının da hoşuna gitmesi gerekmez miydi?

Elbette gerekirdi! Ancak onların "klasik" hapishanesi müzik ve sanatı kaynaştırmalarının önündeki en büyük engel! Adeta bir müzede duvardaki resimlere bakıp bakıp geçen müze ziyaretçileri gibiler. Asla o resimleri yaşamıyor, kendi yaşamlarına katmıyorlar. O resimleri asla evlerinin bir köşesinde hayatın kendisi gibi tozlanırken görmek mümkün değil. Klasik müzik icracıları o çok sevdikleri bestecilerin çektiği acılardan ve müziği hayatlarının parçası kılmaktaki azimlerinden hayat dersleri çıkarmalılar. Beethoven bile her zaman yeniliklere ihtiyaç duymuştur!

40 yıl gibi uzun bir süredir sizin adeta bedeninizin bir parçası haline gelmiş piyano ile iç içesiniz. Birlikte geçen onca yıldan sonra, bu enstrümana dair hangi keşifler sizi heyecanlandırıyor?

Ellerim ve parmaklarım sürekli olarak değişiyor. Vücudum adeta piyano ile bir oldu. Piyano çalmak benim için hiçbir zaman sonu olmayacak bir keşif yolculuğu...

Hiç yorum yok :