Sevgililer Günü'nde Verebileceğin En Güzel Hediye: Flört Şiddeti Rehberi

Hiç yorum yok

Malumunuz olduğu üzere bugün 14 Şubat Sevgililer Günü olarak takvime tanımlanmış. Her yer kalp, her yer aşk öven cümleler, her yer sevgilimize hediye almamızı öğütleyen reklam kampanyalarıyla dolu. Ancak Türkiye gibi öldürülen kadınların katilinin yüzde 75'inin sevgili ya da koca, öldürme sebebinin ise ayrılma, kıskançlık ve reddedilme olduğu bir ülkede aşktan gönül rahatlığıyla nasıl söz edilebilir ki?

Söz edilemiyor. Pembe kalpleri ve küçük beyaz eşyaların buharını sildiğimizde iyi hal indiriminden yararlanıp 2 senede tekrar aramıza karışan tecavüzcüler, her gece psikolojik ya da fizyolojik olarak üzerimizde baskı kuran kocalar, sokakta giydiğimiz eteğe, sürdüğümüz ruja karışan adamlar ve göz göre göre gelen cinayetlere göz yuman ve üstüne "aranmakla" itham edip ömrü hayatın boyunca çekeceğin azap ve tükenmişlik duygusuyla seni evine yollayan kolluk güçleri ile baş başayız. Gece yarısı birbirimizin arkasını kolluyoruz sağ salim eve vardık mı diye.  Her gün birbirimize "Tecavüzden Nasıl Korunur?" ve "Tacizle Nasıl Baş Ederiz?" yazıları forwardlıyoruz, böyle bir şey olduğunda bir işe yarar belki diye. Her sohbetimizde öldürülen bir kadına kahrolmak var. Her ilişkimizde acaba yaşadığım aşk mı, yoksa tahakküm mü kuşkusu...


Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı'nın yayınladığı "Flört Şiddeti Rehberi"ni görünce ne kadar isabetli bir iş yapmışlar demem de bu yüzden. Birlikte olduğu sevgilisinin kıskançlığının sevgiden mi, yoksa baskıdan mı kaynaklandığını anlamadan bocalayan onlarca genç kadın tanıyorum. Midede uçuşan tatlı kelebekler ömrünü tamamlayıp da gerçek su yüzüne çıktığında o feci yüzde 75'lik istatistik tarafından canlarından edilmemeleri için diye bu rehberler. 

Rehberde flört şiddeti ‘Sevgilinin bedenine zarar vermesi, seni korkutacak şekilde davranması, başkalarıyla kurduğun ilişkileri kontrol etmesi, ne yapacağını ve nasıl davranacağını söylemesi, flört şiddetidir. Sevgilin bunları yaparak üzerinde egemenlik kurmayı, seni kontrol etmeyi ve gücünü göstermeyi hedefler.olarak tanımlanıyor. İlişkide şiddetle karşı karşıya olmanın göstergeleri ise şöyle sıralanmakta:

 • Sevgilinin duygu durumunda ani değişimler oluyorsa, sana birden öfkelenip fevri davranıyorsa,
 • Sevgilin seni aşırı kıskanıyorsa ve sahipleniyorsa; kıskançlık yaparak sevgisini gösterdiğini düşünüyorsa, 
 • Sevgilin sana sürekli yapman gerekenleri söylüyorsa, 
 • Sevgilin günün her saati sana ulaşmak istiyor, ulaşamadığında öfkeleniyor ya da küsüyorsa,
 • Arkadaşların ya da ailenle vakit geçirdiğinde sevgilin sana öfkeleniyor ya da küsüyorsa,
 • Sevgilin her konuda onu haklı bulman gerektiğini düşünüyorsa,
 • Herhangi bir konuda sevgilinden farklı düşündüğünü söylediğinde öfkeleniyorsa,
 • Sevgilin senden her an onun yanında olmanı, onunla ilgilenmeni bekliyorsa, 
 • Sevgilin seni aşırı yüceltiyorsa, dünya üzerinde onu en iyi anlayan kişinin sen olduğunu düşünüyor ve çok “özel” olduğunu söylüyorsa (örn. “bugüne kadar hiçbir kadın beni senin anladığın gibi anlamadı”),  
 • Sevgilin senin fikirlerini dikkate almıyor, önemsemiyor ve küçümsüyorsa,
 • Sevgilin sana ait sırları başkalarına söylemekle tehdit ediyorsa, 
 • Sevgilin senden izin almadan telefon ya da bilgisayarını karıştırıyorsa,
 • Sevgilin eşyalarına herhangi bir şekilde zarar veriyorsa, 
 • Sevgilin bedenine herhangi bir şekilde zarar veriyorsa...

Şiddetle karşı karşıyasın.


Raporun devamı burada. Bence tanıdığınız bütün kadınlara gönderin. Türkiye gibi bir ülkede bir kadına verebileceğiniz en güzel hediye.


Hiç yorum yok :