Güne Bir Yudum Kitap ile başlayın

Hiç yorum yok

Ne diyor Pablo Neruda "Ağır Ölüm" şiirinde?

Ağır ağır ölür yolculuğa çıkmayanlar, 
okumayanlar, müzik dinlemeyenler, gönlünde incelik barındırmayanlar.


Sıkıntılı, hüzünlü, can sıkıcı günlerin ilacıdır okumak. Asıl böyle günlerde içimizdeki daralmadan biraz olsun uzaklaşmak için öykülere, şiirlere ve romanlara sığınırız. Hayalgücümüzün de desteğini yanımıza alıp, hiç bilmediğimiz diyarlara gider, kendi gerçekliğimizi bi süre askıya alırız.

Bu kaçışa hiç zaman ayıramayanlar için çok üzülüyoruz. İnsan nasıl bir satır bir şey okumadan, güzel bir şarkı dinlemeden gece uykusuna dalar, idrak edemiyoruz. Bir insanın kendine yapabileceği en büyük kötülükmüş gibi geliyor.

Zamansızlık, diyorlar. Eh, içinde yaşadığımız çağda onun da çaresini buldular. Blinkist gibi kitapları ana hatlarıyla özetleyen, Goodreads gibi iyi okurlardan kitap tavsiyeleri alınabilecek güzel uygulamalar var.  Hepsi siz yeter ki bir satır okuyun, kitaplar sizi kendine bağlayacak dercesine bir tık uzağınızdalar.Henüz bir senedir yayında olan güzel bir uygulamadan da bahsetmek gerek: FOLX Dijital'in hayata geçirdiği Biryudumkitap.com. E-posta adresinizi bırakıp,  üye olduğunuzda her sabah erkenden en iyi hikâyelerden ve romanlardan seçtikleri kısa pasajlar posta kutunuza düşüyor. Güne dünya ve Türkiye edebiyatından satırlarla başlamak, eğer okumadığınız bir kitapsa devamı için heyecanlanmak çok güzel. 

Tüm okurlarımıza tavsiyemizdir.

Hiç yorum yok :