Suuns: "Suuns & Jerusalem In My Heart Albümü Kolektif Kafa Yapısının Ürünü"

Hiç yorum yok


Özgün soundlarıyla dünya sahnelerinde fırtına gibi esen ve bu akşam Jerusalem In My Heart ile birlikte kaydettikleri albüm için Salon İKSV sahnesinde İstanbul dinleyicisi ile buluşacak olan Kanadalı grup Suuns ile konser öncesinde sohbet ettik. 


Radwan ile çalışmaya başlamadan önce Ortadoğu müziği ile ilgilenmiş miydiniz?

Kendi solo albümünü çıkardığı dönemde ve bizim ses mühendisimiz olduğu zamanlarda karavanımızda çokça çalıyordu bu tür müziği. Bu türle ilk tanışmamız böyle oldu.

Bu albümde bizi çeken şey sizin ve JIMH’ın birbirinin önüne geçmeden, aynı atmosferde birlikte var olması. Uzun süredir arkadaş olduğunuzu ve çokça müzik konuştuğunuzu biliyoruz ama yine de böyle farklı müzikal alanları keşfetme birlikteliğine nasıl ulaştınız, merak ediyoruz.

Bu çok doğal bir süreçti. Hiç beklentimiz olmadan şarkıları yazıp kaydetmeye çalıştık. Olmazsa vazgeçeriz diye düşündük. Suuns diğerinin önüne geçmeden farklı alanlarda var olmakta oldukça başarılı. Radwan (Ghazi Moumneh) da bu konuda iyi çıktı. Onun için bu albüm, solodan çok kolektif bir kafa yapısının ürünü.

Bu albümdeki hangi şarkı ya da şarkılar sizin duygularınıza en çok hitap ediyor? “Vay be! Bunu böyle yapabileceğimizi hiç düşünmezdik. Bu çok iyi oldu.” dediğiniz bir parça hangisi?

"Gazelles in Flight" beklediğimizden de güzel oldu. Sanki bir ses ve klikler yumağı gibi ama aslında gayet adım adım düşünülmüş bir şarkı. Nefret edenler, dikkat.Canlı performanslarınızda albümünüzdeki şarkıları tekrar tekrar yorumluyorsunuz. Bu sebeple de, konserleriniz bize albümlerinizden daha özel geliyor. Sizin için de böyle midir? 

Tabii ki. Bu hep böyleydi ve hatta beşimiz de aynı fikirdeyiz bu konuda. Şu aralar bir de canlı film çekmeye çalışıyoruz. Charles-Andre Coderre bizi her akşam görsel olarak da daha ileri bir noktaya taşımaya çalışıyor. Biz de ona ayak uydurmaya çalışıyoruz. 

Canlı albüm çıkartmak sizin için hayatın bir anını yakalayan fotoğraf çekmek gibi mi? Böyle bir fikir var mı aklınızda? 

Kesinlikle öyle. Hiç böyle bir albüm çıkartmadık, evet ama konserlerimizi kaydetmeyi seviyoruz. Çünkü bu projeyi bir daha ele alırsak büyük ihtimalle o şarkıları yine farklı çalacağız. Şimdilik ufukta canlı bir albüm projesi yok ama.


Bildiğimiz kadarıyla, bu projeyle beraber başka bir müzisyenle ilk kez birlikte çalışıyorsunuz. Radwan’la sahne aldığınızda herhangi bir zorluk yaşadınız mı? 

Hayır, çünkü Suuns+JIMH, solo Suuns ve JIMH’den farklı bir grup. Konserin ya da turnenin yarısında Suuns parçasına girseydik daha zor olurdu. Bu projede farklı bir kafadayız. Onun için de çok zor olmadı. Esas zor olan 4 film projeksiyonuyla yollara düşmek.

Radwan’la birlikte ortak bir proje yapmaya başladığınızdan beri ne değişti? Birbirinizden müzikal anlamda nasıl etkilendiniz ya da etkilendiniz mi? 


Galiba sesleri ve tekrarları keşfetmek bizi en çok etkileyen şey oldu. Batı dünyasının haricinde bir pop şarkısı yazma stili bizim şimdiki çalışmamızı da etkiledi mesela. Gayet ilginç bir deneyimdi ve sanırım buna bir kez daha döneceğiz.

Röportaj: Rahşan Koçoğlu


Hiç yorum yok :