Hiromi Trio Project ile Uçuk Müzik Gecesi

Hiç yorum yok

En sonda yazacağımızı en başta belirtelim; Cemal Reşit Rey Konser Salonu'na Hiromi Trio Project konserini iptal etmediği için teşekkür ediyoruz çünkü dün akşamki canlı performans 2015'in en iyi konserleri listesine en üst sıralardan giriş yapar!Piyanoda Hiromi Uehara, basta Anthony Jackson ve davulda Simon Phillips'ten oluşan Hiromi Trio Project, dün gece bir koltuk bile boş kalmaksızın dolan salona öyle bir müzik dinletisi sundu ki, orada bulunanların uzunca bir süre unutabileceklerini sanmıyorum. Dikkatli okuyucuların fark edeceği üzere caz değil, müzik ifadesini kullandım çünkü Hiromi Trio Project, standart cazın binlerce fersah üzerinde, progressive rock'tan blues'a türlerarası uzanan, bir sonraki notada ne çıkacağını bilmediğiniz, enerji dolu bir müzik icra ediyor. Bütün bunlar trionun baş kahramanı 36 yaşındaki küçük dev piyanist Hiromi Uehara'nın dizginlenemeyen, tüm performans boyunca yüzünden ve gözlerinden okunan tutkusuyla birleşince, ortaya benzerine sık rastlanmayan ve beyindeki seratonin miktarını hatırı sayılır miktarda yükselten bir performansa şahit oluyorsunuz.


Konserde oturduğum yer, Hiromi Trio tripodunun davul ayağı olan Simon Phillips'in tam arkasına düşünce, davul enstrümanına olan özel zaafım nedeniyle uzun uzun kullandığı vuruş ve ritim tekniklerini inceledim. Phillips, zamanında Brian Eno, Alan Parsons ve Gary Moore gibi müzisyenlerle çalışmış bir isim. Yalnızca kendisinde olan özel, büyük bir bir davul seti kullanıyor. Konser boyunca kanatlanıp uçan piyano ritimlerini çok daha anarşist bir tona yükseltmek görevi Phillips'te. Hiromi ile konser boyunca bakışlarıyla anlaşıyor, birbirlerinden güç alıyorlar. Grubun bassçısı Anthony Jackson ise, iki çılgının tam ortasında sakin rifflerle müziği sürükleyip, götürüyor.


Move ve Desire parçalarıyla başlayıp, Alive ve Wanderer ile devam eden konserde ritmin düştüğü tek an, Hiromi'nin bize acıyıp biraz olsun sakinleşerek kendimizle kalmamıza izin verdiği In A Trance dakikaları. Onun dışında cazın kabarık saçlı çılgın kızını tutmak pek mümkün olmuyor, dinleyiciye delici bakışlar atıp, yerinde bir saniye bile duramayarak yaklaşık 90 dakikalık bir melodi patlaması yaşatıyor. Konser sona erdiğinde Hiromi'nin gülümsemesi hepimize yayılmış. Tüm salon ağzı kulaklarında, virtüöz müzisyenleri ayakta alkışlıyor.

Baştaki düşüncemizi sona yine yazarsak; Hiromi Trio Project dün gece İstanbul'da 2015'in en iyi konserlerinden birini verdi. Kaçıranlar için fevkalade üzgünüz.

Dinleme Noktası

Aşağıya konserin bis bölümüne dair kısa bir videoyu kaçıranlar ve tekrar izlemek isteyenler için ekledik.

Hiç yorum yok :