Doğa Konuşuyor: "Sizle ya da Sizsiz, Ben Devam Ederim. Ya Siz?"

Hiç yorum yok


Eğer bir gün su, toprak, okyanuslar ya da yağmur ormanları, kısaca doğa insanların anlayabileceği herhangi bir dilde konuşabilseydi, ilk sözü ne olurdu? 

Conservation International, cevabını fazlasıyla merak ettiğim bu sorudan yola çıkarak, Julia Roberts, Penélope Cruz, Robert Redford, Kevin Spacey, Harrison Ford ve Edward Norton gibi ünlü oyuncuların dahil olduğu "Nature Is Speaking" adlı bir projeye imza atmış.


Organizasyonun web sitesindeki "Humanifesto" başlıklı çağrıda doğanın her ne olursa olsun evrilip insanla ya da insansız olarak var olmaya devam edeceğine, ancak insanın varoluşunun doğaya bağlı olduğuna vurgu yapılıyor.

"Nature Is Speaking" serisinin Julia Roberts tarafından seslendirilen en son videosunda ise, doğa ana varoluşuyla böbürlenmekten büyük keyif alan insanoğluna"4,5 Milyar yıldır buradayım, yani sizden çok uzun zaman önceden beri… Benim insanlara ihtiyacım yok, insanların bana ihtiyacı var. Sizin geleceğiniz bana bağlı. Bütün bu toprak, okyanuslar, ormanlar hepsi benim. Canlıları besleyen de, aç bırakan da benim. Bunların hepsini alabilirsiniz, beni umursamadan yaşayabilirsiniz. Benim için hiç sorun değil, ben her zaman bir yolunu bulurum ve evrimleşerek varlığımı sürdürürüm. Ya siz?" diye sesleniyor.Serinin diğer videoları da en az "Doğa Ana" kadar etkileyici. 
Hiç yorum yok :