Ane Brun - When I'm Free: Her Albümde Daha İyiye

Hiç yorum yok


Müzisyen Ane Brun, 2006'dan bu yana yayında kalmayı başaran naçizane blogumuza defalarca konuk olmuş bir isim. Aradan geçen yıllarda İskandinav müzik sahnesinden pek çok müzisyenle teşrik-i mesaimiz oldu ancak Ane Brun hep ayrı bir yerde duruyor. Norveç'te doğup, soluğu Stockholm'de alan ve burada üretmeye devam eden Brun, takvim yaprakları 2015 Eylül'ünü gösterirken yeni albümü When I'm Free ile yeniden karşımızda.

2001'den bu yana albümlerini kendi plak şirketi Balloon Ranger Recordings'ten çıkaran Ane Brun, son albümü When I'm Free'de de bu geleneği bozmuyor. Erken dönemlerinde vokalinin ön planda olduğu akustik parçalarla karşımıza çıkan (ki onların müzik hafızamızda yeri ayrı) Brun, It All Starts With One albümünde başlattığı müzikal çeşitlilik ve tarzlar arası geçişleri son albümüne taşıyor. Bu müzikal çeşitlilik, Ane Brun'un önceki albümlerinde olduğu gibi, an be an farklı duygulara hitap edebilen şarkılar duymamıza olanak sağlıyor. 

When I'm Free, Brun'un artık nerede duysak tanıyacağımız kadar aşina olduğumuz özgün vokaliyle baş başa bırakan "Hanging" ile açılıyor. Brun'un hayatını etkileyen tüm o kadınlara adadığı soul etkili "You Lit My Fire"', kadınlara selamını çaktıktan sonra,"Oh this fight goes on for the freedom that we can't give up" diyerek, hiç unutmamız gereken o cesareti de anımsatmadan geçmiyor. "Directions" ile caz rüzgarını sürdüren Brun, albümün Ağustos ayında yayınlanan single'ı "Shape Of A Heart" ile dinleyicisini perküsyonun ve Ortadoğu ritimlerinin büyüsüne bodoslama bırakıyor. Albümün en orjinal soundunu içimize çektikten sonra, muhteşem "Miss You More" ve "All We Want Is Love" ile yine o tanıdık Ane Brun duygusunu içimize çekiyoruz, ki o duyguyu "Undertow" ya da "Let Myself Go"dan iyi biliriz.

When I'm Free, Ane Brun'un neredeyse 15 yıla varan müzik kariyerinde hiç yerinde saymadığını gösteren, iyi bir albüm. Brun'un erken dönem müziğine aşina olanlar için farklı gelebilir, ancak müzisyen zaten farklı ses deneyimlerinin peşinden koştuğunun sinyalini bundan önceki iki albümünde vermişti.  "When I'm Free"nin albüm kapağından da anlaşılacağı üzere Brun müziğinde daha fazla renkle oynamak istemiş ve çok da iyi yapmış.

Dinleme Noktası

Ane Brun

Spotify'da When I'm Free

Hiç yorum yok :