Solveig Slettahjel ve Morten Qvenild ile Duygusal Bir Akşam

Hiç yorum yok

Ödüllü caz vokalisti Solveig Slettahjel ve Norveçli piyanist ve prodüktör Morten Qvenild, dün akşam zaman ayırıp Akbank Sanat'a gelen bir grup dinleyiciye yaklaşık 1,5 saat süren, insanı yaşadığına ve sağlıklı olup müzik dinleyebildiğine şükrettiren bir müzik ziyafeti sundu.


Solveig Slettahjel, müzikseverlerin haklı saygısına mahzar olmuş bir caz vokal. Yetenekli piyanist Morten Qvenild ise İstanbullu müzikseverler tarafından In The Country ve Slettahjel ile sürdürdüğü ikili çalışmalar sayesinde çok yakından tanınan bir isim.


Geçmişte defalarca planlanıp, farklı nedenlerle iptal olan konseri heyecanla beklediğimizi söylememiz gerek. Elektronik cihazların dağınık kabloları ve piyanosunun başında adeta çılgın bir bilimadamı gibi arz-ı endam eden Qvenild'i daha önce Salon İKSV'de izleme şansımız olmuştu. Ancak Slettahjel'i İstanbul'da dinlemek ilk kez dün akşamki konsere nasipmiş. Dün akşam iki müzisyen, sessiz bir uyumla kendi bestelerinin yanı sıra Leonard Cohen, Gnarls Barkley, Radiohead ve ABBA şarkılarını ard arda seslendirdiler. 

Konser sona erdiğinde aklımızda kalan; Slettahje'in kendine özgü hafif kalın sesinin şarkılarda yoğun duygusallık ve Qvenild'in sanki dünyanın en basit işiymişcesine kolaylıkla hakim olduğu piyanosu ve elektronik edevatıyla ince ince ördüğü nefis melodiler oldu.

Dün gece yetmedi, yeniden gelsinler desek haksız değiliz. Bu güzellik bu kadarla sınırlı kalmamalı. Organizatörlere duyurulur!

Hiç yorum yok :