10 Maddede Neil Young Efsanesi

Hiç yorum yok


Joni Mitchell'ın 1975'te Rolling Stones'un kapağıda yer alan Neil Young ilüstrasyonu.

"İstanbul'da hangi müzisyenleri dinlemek isterdiniz?" sorusuna verilen yanıtlar içinde her zaman ilk 5'te yer almış Kanadalı ozan şarkıcı Neil Young, nihayet yarın akşam Küçükçiftlik Park'ta vereceği konserle yıllardır süren özlemimizi nihayete erdiriyor. 

Yıllardır plaklardan kulağımıza ulaşan şarkıları aracılığı ile sürdürdüğümüz teşrik-i mesaiyi canlı performansla vuslata erdirmeden önce "Neil Young neden bir efsanedir?" sorusunu kısaca 10 maddede toparladık. 

1. Neil Young ilk albümünü (ki kendi adını taşıyordu) 1968 yılında çıkardı. Kendine özgü tenor tonundaki sesi ve farklı gitar çalma tekniğiyle Young, o günden bu güne 50 albüm kaydetti. 

2. Neil Young'ın 1971 yılından bu yana kayıt ve konser günlerini ay takvimine göre ayarlayan bir "lunatik" olması, pek az bilinen bir detay. Young, bu şahane takıntıyı ne zaman en güzel kayıtlarını bitirip de stüdyodan çıksa mehtapla karşılaşmasına bağlıyor.

3. Neil Young'ın "Neil Young", "Everybody Knows This Is Nowhere", "Harvest" ve "Living With War" albümleri, ozan şarkıcı nedir, ne değildir'i anlamak isteyenlerin olmazsa olmazları.

4. Neil Young, politik mücadelenin içinde ve savaş karşıtı bir müzisyen. 2006 yılında çıkardığı "Living With War" albümünde George W. Bush'un savaşçı tutumuna, ABD'nin Ortadoğu ve Irak'taki savaş politikalarına karşı çıktı. Albümden 8 yıl sonra, Ortadoğu'da hala sürmekte olan savaş nedeniyle Young'ın Gazze'de vereceği konser iptal edildi.

5. Neil Young, müzisyenliğinin yanında sinema ile de hep içli dışlı oldu. Pek çok filmde oyuncu olarak yer almasının dışında, "CNSY Deja Vu", "Greendale" ve "Journey Through The Past" filmlerini yönetti.

6. Sinema da Neil Young'ın sevgisine kayıtsız kalmadı ve pek çok yönetmen efsane müzisyenden ilham aldı. Jim Jarmush, Young'ın Crazy Horse ile çıktığı 1996 turnesini "Year Of The Horse" adı ile belgeledi. Kuzuların Sessizliği filmiyle Oscar kazanan Jonathan Demme de "Heart Of Gold" isimli belgeselinde Neil Young'ın "Prairie Wind" için çıktığı turne kapsamında Nashville'de verdiği iki konseri ölümsüzleştirdi.

7. Bir diğer müzik efsanesi Bob Dylan, hem Neil Young'ın dostu, hem de müzisyenin azılı bir hayranı. İkili defalarca aynı sahneyi paylaştı. Dylan'ın müzik hayatının 30.yıldönümünde birlikte "Knockin' On The Heaven's Door"u seslendirdiler. Johnny Cash ve June Carter'ın da ikiliye vokal yaptığını düşünürsek, dinleyicinin nasıl kendinden geçtiğini tahmin etmek güç olmasa gerek.

8. Neil Young, kendinden sonra gelen genç müzisyenlere, bilhassa punk ve grunge akımına hep ilham verdi. Nirvana'nın solisti Kurt Cobain, tam bir Neil Young hayranıydı. Öyle ki, Young'ın "Hey Hey, My, My" şarkısındaki "It's better to burn out than to fade out" sözleri Cobain'in intihar notunda yer aldı. Bu talihsizliğin etkisi ile Neil Young, alakasız bir biçimde grunge müziğin yaratıcılarından görüldü, ancak elbette bu yanlış bir tanım olur. 

9. Neil Young'ın yeni müzik akımlarıyla, bilhassa da pop müzikle arasının olduğu pek söylenemez. Les Inrockuputildes'e verdiği röportajda Beck'i çok sevdiğini, ama eski ahbapları dinlemekten vazgeçemediğini söylüyor.

10. Neil Young, Crazy Horse grubu ile 20'ye yakın albüm kaydetti. Crazy Horse, Young'ın müziğini daha psychedelik ve blues rock notalarına çekmekte pek mahir olduğundan, yıllar süren dostlukları en çok müzikseverlere yarıyor.

Son not: Yazdıklarımız elbette yazamadıklarımızın onda biri bile değil, 69 yaşındaki müthiş rock çınarını anlatmaya kelimeler yetmez. Uzun müthiş yolcuğuğunun kilometretaşlarından seçtikleriyle Neil Young'ı yarın gece, tam da dolunay zamanında İstanbul'da dinleyerecek olmak pek çok seveni gibi bizi de çok heyecanlandırıyor. Kimbilir, Neil Young harikulade İstanbul mehtabı ile alakalı da bir çift kelam eder. Etmese de, biz onu yine de çok iyi anlarız.

Hiç yorum yok :