Şubat Ayı Konser Etkinlikleri - Bölüm 2

Hiç yorum yok

"Previously on Alternatif İstanbul" demeden kaldığımız yerden devam ediyoruz şubat ayı konserlerine.

18 Şubat’ta poptan r&b’ye uzanan tür aralığında şarkılar söyleyen Dionne Warwick Cemal Reşit Rey konser salonunda bizlerle olacak. Son dönemde yanlış yönetilen işleri yüzünden iflasın eşiğine gelen Warwick’in turneye çıkma sebebi biraz da bu ama sevenleri için çok da kötü sayılmaz. 73 yaşındaki Warwick sesinden bir şey kaybetmiş değil. “Walk On By” , “I Say A Little Prayer” gibi hitleri onun sesinden dinlemek keyifli olur diye düşünüyorum.


21 Şubat’ta Tunng Salon’da bizi karşılıyor. 10 yılı aşkın kariyerlerine, başladıkları günden bu yana neo-folk diyebileceğimiz çizgilerini bozmadan sürdüren İngiliz grup Tunng, son albümleri “Turbines (2013)” ağırlıklı olmak üzere tatlı ve naif şarkılarıyla sahnede olacaklar.


22 Şubat’ta ise Salon’un bu defaki misafiri Sleep Party People. Danimarkalı dream pop grubu Sleep Party People, masalsı ve parıldayan karanlık bir atmosfere sahip şarkılarıyla, tavşan kostümlerinin ardındaki yüzleri görebilecek miyiz sorularını havada asılı bırakıp bizi kurguladıkları dünyalarına çekecekler.


Aynı gün Zorlu PSM’de büyük usta Ennio Morricone var. İtalyan besteci, orkestra şefi ve trompetçi Morricone’yi genellikle “İyi, Kötü, Çirkin”, “Cennet Sineması”, “Unutulmayanlar” gibi filmlere yaptığı müziklerle tanıyoruz. Bugüne kadar 500’den fazla film müziğine imza atan Morricone en son Tarantino’nun “Inglorious Bastards” filminde bir şarkısıyla yer almıştı. Bilet fiyatları biraz yüksek olmasına rağmen, severek izlediğimiz filmlerin o güzel müziklerini canlı dinlemek pek hoş olacaktır.25 Şubat’ta Rebekka Bakken Band Zorlu PSM’de bizlerle. Norveçli vokal Bakken, caz, folk, funk, r&b, country kategorilerinde değerlendirilse de, kendisi daha geniş bir alan içeren şarkıcı-besteci kategorisini tercih ediyor. Joni Mitchell, Carly Simon seviyorsanız, sanıyorum Rebekka Bakken’a da bayılırsınız.


27 Şubat daha önce Nublu İstanbul’da konser vermiş – geç başladığından dolayı benim gidemediğim – ve hanidir merak ettiğim bir grup olan Guillame Perret and The Electric Epic’i Salon’da izleme günü. Caz ve progresif rock yapan bir çok müzisyenle çalışmış olan Fransız saksofoncu Perret, “Electric Epic”i 2008 yılında kurdu. Son albümlerini John Zorn’un Tzadik plak şirketinden çıkaran bu dört kişilik grup, karanlık bir atmosfere sahip arada nu-metale yakın gitar rifflerine yaklaşacak kadar caz ve rock müziğini elektrik çarpmışçasına harmanlıyor. Ayrıca eskilerin kült gruplarından Magma’nın basçısı Phillippe Bussonnet de bu grubun içinde yer alıyor. Guillame Perret’in enerjisi yüksek grubuna çarpılmak için gitmek lazım.28 Şubat’ta ise yeni caz gruplarından İngiliz “Melt Yourself Down”u Salon’da izleme keyfine erişeceğiz. İsmen yeni olabilirler ama grup elemanlarına baktığımda çok acayip isimler bulduğum beni heyecanlandıran bir grup. Kimler mi var? Pete Wareham (Acoustic Ladyland, Polar Bear), Shabaka Hutchings (Sons of Kemet, the Heliocentrics), Tom Skinner (Hello Skinny, Sons of Kemet, Mulatu Astatke), Ruth Goller (Acoustic Ladyland), Kushal Gaya (Zun Zun Egui) ve Satin Singh (Transglobal Underground). Daha ne olsun? Bu durumda bizi biraz afro katkılı caz etkili pop ve funk tatlarında avant-garde bir müzik bekliyor. Erimeye hazırlanın.


Rahsan K. (aka waxpoeticg)

Hiç yorum yok :