Yeni Yılın İlk Ayında Kaçırılmaması Gereken Tiyatro Oyunları

Hiç yorum yok
İstanbul'un kültür sanat yaşamı, yitirilen salonlara ve bilet fiyatlarına yansıyan yüksek vergilere rağmen büyük bir çeşitlilikle tam gaz ilerlerken, tiyatro cenahı da boş durmuyor ve sürekli yeni bir oyunla seyirciyle buluşuyorlar. Sizler için yeni yılın ilk ayında kaçırmasanız iyi olur dediğimiz oyunları derledik. 


Galata Perform'dan 'İz': Yeni metinleri modern yorumlarla sahneye koyan Galata Perform'un yeni oyunu 'İz', İstanbul'un farklı zamanlarına tanık olmuş insanlar aynı çatı altında birleşen yaşamlarını anlatıyor. 1950’lerde yaşayan ve 6-7 Eylül olaylarına tanık kızkardeşler Markiz ve Eleni; 1980’lerdeki devrimci Ahmet ve onun Karadenizli ev sahibi Turgut Usta; 2000’lerde aynı evde yaşayan ve seks işçisi olarak çalışan Sevengül adlı travesti ve onun sevgilisi Rizgar... "Türkiye'nin yakın tarihindeki üç farklı dönem, Tarlabaşı'ndaki yüzyıllık bir binada aynı anda yaşanırsa nasıl 'İz'ler bırakır?" sorusunu soran oyun, 16, 23, 25 ve 30 Ocak'ta 20:30'da Galata Perform'da izlenebilir.


Tiyatro D22'den 'Bent': D22 kadrosu, Amerikalı yazar Martin Sherman’ın 'Bent' adlı eserini sahneliyor. 1976 yılında yazılan Bent, faşizmin insanlık dışı yaptırımlarını cinsel kimlik üzerinden tartışıyor. Meltem Cumbul'un yönettiği ve Berkay Ateş, Can Kulan, Emir Çubukçu, Sercan Sungur, Necati Kutlu, Mesut Özkeçeci ve Reha Özcan'ın oynadığı 'Bent', 11, 18 ve 25 Ocak'ta D22 sahnesinde görülebilir.


Semaver Kumpanya'dan 'Metot' Semaver Kumpanya ekibi şu sıralarda sahnelediği 'Metot' ile bu sezonun en ilginç oyunlarından birine imza atıyor. Jordi Galceran’ın 2003 yılında kaleme aldığı oyun, günümüz iş dünyasının acımasız yönlerini ortaya koyuyor. Oyun, 17 ve 18 Ocak'ta Sahne Pulchérie'de olacak.


Oyun Atölyesi'nden 'Kim Korkar Hain Kurttan?': Edward Albee'nin yazdığı 'Kim Korkar Hain Kurttan?’, Hira Tekindor rejisiyle sahneye konuluyor. Zerrin Tekindor, Tardu Flordun, Şükrü Özyıldız ve Nilperi Şahinkaya'nın oynadığı oyun, 16, 17, 18 ve 19 Ocak'ta Oyun Atölyesi'nin Kadıköy'deki sahnesinde.


Dot'dan 'Makas Oyunları-2': Farklı ve yenilikçi metinleri şaşırtıcı rejilerle tiyatro izleyicisiyle buluşturan Dot, bu sezon 'Makas Oyunları-2'yi sahneliyor. Güncel ve politik kısa oyunlardan oluşan Makas Oyunları-2, 15,16, 17, 18, 23, 24, 25, 30 ve 31 Ocak'ta izlenebilir.


Kenter Tiyatrosu'ndan 'İyi Geceler Desdemona, Günaydın Juliet'Kenter Tiyatrosu, Shakespeare'in tek boyutlu kadın karakterlerine yeni bir soluk üfleyen “İyi Geceler Desdemona, Günaydın Juliet” oyununu Shakespeare'in 450'inci doğum gününde izleyici karşısına çıkartıyor. Mayıs ayına kadar sürecek olan oyun, bu ay 24, 24 ve 26 Ocak'ta Kenter Tiyatrosu'nda izlenebilir.


Bulu Tiyatro'dan 'Evim Güzel Evim!': BuluTiyatro sezonu Ebru Nihan Celkan’ın yazıp yönettiği ‘Evim! Güzel Evim!’ oyunu ile açıyor. Oyun, 17 Ocak Cuma akşamı 21.00’de Beyoğlu SekizinciKat sahnesinde görülebilir. Oyunun başrolünde Füsun Demirel'in olduğunu belirtelim.Ekip Tiyatrosu'ndan 'Öğüt': Ekip Tiyatrosu tarafından sahnelenen iki perdelik tiyatro oyunu Öğüt, Eğer insan mutluluğu için çabalıyorsa, nasıl oluyor da hayatımız en beklenmedik anda trajediye dönüşebiliyor?" sorusuna cevap arıyor. Oyun, Ocak ayı boyunca Salon İKSV'de sahnelenecek. Oyunu 20 ve 27 Ocak'ta izleyebilirsiniz.

Hiç yorum yok :