Kazova İşçileri Şişli'de Kooperatif Mağazası Açıyor

Hiç yorum yok


İstanbul'un eski mahallelerinden Bomonti'de bir fabrikada işçiler bir süredir eşi benzeri görülmemiş bir direniş öyküsüne imza atıyordu. Aylarca emeklerinin karşılığı ödenmeyen ve alacakları gasp edilerek işten çıkarılan Kazova Tekstil işçileri, 8 ay önce fabrikayı işgal ederek üretime geçti ve o gün bugündür kendi onardıkları makinalarda kazak üretip, satıyorlar.

Geçtiğimiz günlerde fabrika sahiplerine karşı sürdürdükleri hukuki mücadeleyi kazanan Kazova İşçileri, bugün (25 Ocak) Şişli'de ürettikleri giysileri uygun fiyatla halka ulaştıracakları bir kooperatif dükkanı açıyor.

Kazova İşçileri'nin açıklaması:

"Kazova işçilerinin kararlı mücadelesinin ürünü bu mekan: Diren!Kazova kazak ve kültür mağazası. Kazova’nın yanı sıra başka kooperatiflerin ürünlerinin de satılacağı, film gösterimleri, eğitim çalışmaları, sergiler ve müzik dinletileri düzenlenecek bir kültür merkezi burası. Kazova’nın özgür işçileri, bedenlerinin güçleri, emekleri ve zamanları üzerinde söz sahibi olduklarından beri birer sanatçı gibi üretiyorlar. Şimdi kültür sanat alanının emekçileriyle birlikte patronsuz bir yaşamı tasarlıyorlar. Her Kazova kazağı bir şiir, bir isyan çığlığı, bir sanat eseridir. Her Kazova kazağı sömürü ve yabancılaşma karşısında ilmek ilmek örülmüş bir barikattır. Her Kazova kazağı üzerinizde taşıyacağınız, yünde iplikte somutlaşmış direniştir. Diren!Kazova kazak ve kültür mağazası hepimizin mekanı, kapımız tüm yeni fikirlere ve dostluklara açık," diyor ve katılmak isteyen herkesi yarın 15.30'da Şişli Camii önüne bekliyor."
 
Adres: Merkez Mahallesi, Abide-i Hürriyet Cad. Hanımefendi Sokak No.4/A Şişli

Hiç yorum yok :