Magnus Öström'ün İzinde

Hiç yorum yok

Caz müziğinin yenilikçi gruplarından E.S.T.’nin piyanist lideri Esbjörn Svensson’un 2008’de aramızdan ayrılmasından sonra, grubun diğer üyeleri basçı Dan Berglund ve davulcu Magnus Öström uzun süre sessiz kalmışlardı. Svensson’un yokluğunun üstesinden gelmeleri biraz zaman alsa da her biri kendi yolunu çizdi. Son olarak bir ay kadar önce Dan Berglund’u Tonbruket isimli grubuyla Ane Brün’e eşlik ederken dinledik. Sıra ne zaman Magnus Öström’e gelir diye beklerken Salon cevap vermekte gecikmedi. Bu Cumartesi kendisini doya doya izleyebileceğiz.

Magnus Öström, “Thread of Life” isimli ilk albümünde, gitarda Andreas Hourdakis, keyboardta Gustaf Karlof ve basta Thobias Gabrielsson ile yeni grubunun oluştuğunu müjdeledi. Kendisi de sadece davul ile kalmayıp elektronik oyuncaklar ile oynayıp, keyboard çalarak ve üzerine vokal de yaparak enstrümanlara yoğunluk kazandırmış. Kimileri  biraz sert bulduysa da, bana kalırsa çizgisini belirlemiş, geniş bir müzik aralığına sahip bir albüm bu. Albümdeki en güzel parça Svensson’a atfen yazılmış “Ballad for E”. Pat Metheny’nin gitarıyla ve Berglund’un basıyla eşlik ettiği bu şarkı, Metheny tarafından düzenlenmiş ve masal gibi bir parça olmuş. “Hymn For The Past part 2” ise Sigur Rosvari bir rock parçası olduğundan ayrıca hoşuma gidiyor. “Piano Breaking Song”, Öström’ün hip hop ritmlerine yaklaştığı, gitar ve keyboard’un progressive rock’a doğru gittiği canlı bir parça.

İkinci albüm “Searching for Jupiter” 2013’ün güzelliklerinden biri oldu. İlk albümün caz, elektronika ve rock tatlarını serpmeye devam eden bu albüm, ayrıca daha neşeli ve iyimser. Grup üyeleri aynen devam ettiğinden artık birbirini daha iyi tanıdıkları ve birlikte çalmaya alıştıkları da gözlerden kaçmıyor. Albümle aynı adı taşıyan “Searching for Jupiter” rock basları ve uçuşan keyboard akorlarıyla çok özgür bir parça. “Mary Jane Doesn’t Live Here Anymore” ise biraz E.S.T.yi hatırlatan yumuşak bir balad. “The Moon (And The Air It Moves)” albümün neşeli parçaları arasında en sevdiklerimden.

Bir sonraki albümde çok daha farklı bir şeylere imza atacak gibi görünen Magnus Öström’ü canlı dinlemeyi kaçırmayın derim. Sizi çok farklı yerlere götürecek ve değişik duygusal tünellerden geçirecek olan bir konser olacak.  Rahşan K. (aka waxpoeticg)

Hiç yorum yok :