İstanbul Kent Mitingi-22 Aralık 2013

Hiç yorum yok


Bugün İstanbullular Kadıköy Meydanı'nda Kent Hareketleri, Kuzey Ormanları Savunması ve Forumlar Arası Kentsel Dönüşümle Mücadele Çalışma Grubu’nun ortaklaşa düzenlediği Kent Mitingi'nde buluştu.


Eyleme çağrıcı STK ve inisiyatiflerin yanı sıra, mahalle forumları ile uzun zamandır direnen Kazova ve Hey Tekstil de işçileri katıldı. 


Eylemde birbirinden renkli döviz ve pankartlar göze çarptı.Kentsel dönüşüm mağduru İstanbullular, afet yasası ve rant uğruna yaşam alanlarını terketmeye zorlanmalarını slogan ve pankartlarla protesto etti.


Gündemin baş konusu olan yolsuzluk operasyonuyla alakalı tepki mesajları da mitingde sıkça dile getirildi.


Mitingde Mehmet Ayvalıtaş, Ethem Sarısülük, Abdullah Cömert, Ali İsmail Korkmaz, Ahmet Atakan, Medeni Yıldırım, Hasan Ferit Gedik ve Mehmet Ayvalıtaş'ın geçtiğimiz günlerde kalp krizi geçirerek vefat eden annesi saygı duruşu ile anıldı.


Van'daki deprem mağdurlarının çilesi de mitingde gündeme getirilenler arasındaydı.Eylemde 'Bu Daha Başlangıç, Mücadeleye Devam', 'Direne Direne Kazanacağız', 'Hırsız Var', 'Kentime, Mahalleme, Kentime Dokunma' sloganları atıldı. Kısa bir konuşmayla kitleyi selamlayan Mücella Yapıcı'nın 'Allah hepimize bizimki gibi gözaltı nasip etsin' sözleri büyük alkış aldı.

Yapılan konuşmalarda Haydarpaşa, Galata, Haliç, Cevizli Tekel gibi kamusal alanlardaki yağmanın derhal durdurulması ve Tabiat Varlıkları Yasası'nın derhal iptali talebi yinelendi.

Polisin çıkan küçük gerginliği bahane edip eylemcilere tazyikli su ve biber gazı ile saldırması, büyük tepki çekti. Alandaki çocuk ve engelli vatandaşların zarar görmeden müdahale sonlandırıldı.Yolsuzluk operasyonun odağındaki Halkbank, vatandaşın tepki döviz ve yazılamalarıyla donatıldı.


'Egemen'e Bağış' yazılı dövizle müzik yapan müzisyenler, eylemin en ilginç karelerinden biriydi.

Hiç yorum yok :