Akbank Sanat'ta Piyano Günleri

Hiç yorum yok

Jon Balke, Harmen Fraanje, Jan Gunnar Hoff, Nikolaj Hess

Akbank Sanat’ın Kasım ayı boyunca devam edecek Piyano Günleri programı, benim gibi kuzeyden gelen rüzgarlara oldukça sıcak bakan birisi için kaçırılmayacaklar arasında. Bir iki saatliğine de olsa bu dünyadan uzaklaşıp, müzisyenin bize rehberlik ettiği başka dünyalara yolculuk etmek gibisi yok. O halde hep birlikte tadı damağımızda kalacak seyahatlere hazırlanalım. İşte tur rehberlerimiz…

İlhan Erşahin vasıtasıyla elektronik ağırlıklı müzik yapan bir grup olan “Hess Is More”dan tanıdığım Nikolaj Hess’i solo projesiyle İstanbul’da dinlemek oldukça heyecan verici. Trio’suyla görmeyi umut ederken bir anda sadece piyanosuyla karşıma çıkıvermesi en tatlı tesadüflerden. Ayrıca kendisi sadece bir piyanist değil, aynı zamanda besteci, aranjör, prodüktör ve de artistik direktör. Film müziklerinden klasik müziğe, orkestra düzenlemelerinden müzikallere kadar müziğin her alanında faaliyet gösteriyor. Solo projesinde ise izlediğim kadarıyla çağdaş tınılara sahip neo-klasik bir çizgi yakalamış. Sakin ama notalar adeta savruluyor. Jon Balke de Hess gibi çok yönlü müzisyenlerden. Klasik müzikten caza, bale müziklerinden orkestra düzenlemelerine kadar çeşitlilik onda da mevcut. Kendisi ECM’le çalıştığından, tahmin edeceğiniz üzere caz, klasik müzik, ambient gibi türlerin etrafında döndüğü avant-garde merkezli müzik yapıyor. Bestelerinin güzelliği bir yana bir de onları aktardığı içerik ve konseptler de ilgi çekici. Burada solo projesiyle izleyeceğimizden gelmeden önce 2008 tarihli albümü Book of Velocities’i bir dinleyin derim, seveceksiniz.   


Jan Gunnar Hoff ise Norveç’in önde gelen besteci ve piyanistlerinden. Onun da bir çok farklı müzisyenle çeşitli albümleri ve çalışmaları bulunuyor. Bu yılın Nisan ayında piyasaya çıkan ilk solo albümü Living klasik müzik öğeleriyle cazın estetiğini naif bir biçimde buluşturan, duygu yüklü bir albüm. Hoff’un en önemli özelliği ise piyanosundan sanki daha başka enstrümanlar da varmış gibi bir yoğunluk elde edebilmesi. Bunu nasıl yapabildiğini sahnede göreceğimizi umuyorum ve akıp giden bir müziğin notalarına tutunup sürüklenmek hiç de fena bir fikir değil diyorum.
 
    

Harmen Fraanje ile tanışmam, Şubat ayında piyasaya çıkan ama benim ancak yazın farkına varıp alabildiğim Mats Eilertsen’in Sails Set albümü ile oldu. Fraanje’nin kendi projelerini dinlemem de bu son ayları kapsıyor. Kesinlikle tutkulu ve bir o kadar da zarif bir ilişkisi var piyanosuyla. Bu program kapsamında trio olarak izleyeceğiz kendisini ki bu trionun Dutch Jazz and World Meeting'teki konseri, All About Jazz tarafından 2010 yılının en iyi konserlerinden biri olarak seçilmişti. Doğaçlamaların kol gezdiği, enerjinin hiç düşmediği, güçlü duyguların dalga dalga yayıldığı bir konser olacak diye düşünüyorum.  
 
   

Akbank Sanat Piyano Günleri Programı

12 Kasım Salı - Nikolaj Hess
21 Kasım Perşembe – Jon Balke
26 Kasım Salı – Jan Gunnar Hoff
28 Kasım Perşembe – Harmen Fraanje Trio

Detaylar için   

by Rahsan K. (aka waxpoeticg)

Hiç yorum yok :