Sofistike Kolektif Müzik: SNARKY PUPPY

Hiç yorum yok
Snarky Puppy
Halimizden pek de memnun olmadığımız bu depresif zamanlarda enerjik bir müziğin sizi yaşadığınız yerden uzaklaştırıp bambaşka yerlere taşıması kadar güzel bir şey yok. Hele bir de bu müzik ayağınıza kadar geliyorsa yanına gidip içinde kaybolmamak ayıp olur. Evet, kendilerini “groundUP” albümleriyle biraz geç tanıdığım Snarky Puppy’den bahsediyorum.

Grubun kurucusu, aynı zamanda grubun basçısı da olan Michael League. 2004’te Texas’ta hayata başlayan Snarky Puppy, New York ve Dallas’tan belli aralıklarla gruba katılan 25’i aşkın müzisyenle kolektif müzik yapıyor. Grubun sabit elemanları davulda Robert “Sput” Searight (Snoop Dogg), keyboardta Shaun Martin (Erykah Badu), orgta Cory Henry (Kenny Garrett) ve multi enstrümantalist Louis Cato (Marcus Miller, George Duke). Çok farklı türlerden etkilenen bu kadar çok müzisyenle çorbaya dönüşmesi muhtemel olan bu grup, tam tersine, caz, funk, rock, hip hop, soul ve etnik tınılar içeren eklektik, groove baharatından ödün vermeyen, sofistike bir tarz çıkartmış ortaya. Hem de yazılı bir müzik olmadığı halde. Besteler – daha doğrusu temalar - her turnede farklı yorumlanıyor. Akışkan bir müzik yapmanın zorluğunu da usta müzisyenler olduklarından kolaya indirgemiş görünüyorlar. Ve tabii ki, her bir müzisyenin önemi büyük çünkü hepsinin müziğe katkısı eşit oranda. Eğer müzisyenlerden biri eksikse, konsere çıkmıyorlar. O kadar büyük bir adanmışlık sözkonusu.
Ben hem ilk onunla bu grubu dinlemeye başladığımdan hem de en çok onu dinlediğimden “groundUP” albümünden bahsetmek istiyorum. Bu albümün bir diğer özelliği de stüdyoda izleyici karşısında canlı kaydedilmiş olması. Bu sebeple konser havasının da daha iyi hissedilebileceği bir albüm. Açılış şarkısı “Thing of Gold” ile Snarky Puupy size güneşli bir sahile davet ediyor adeta. Synthesizerın riffleri pek unutulacak gibi değil. Üzerine bir de nefesli çalgılar dalgalar halinde üzerinize geliyor ve olduğunuz yerde kalıveriyorsunuz. Hazır iyi hissediyorken sıra “Bent Nails”e geliyor ve gitar riffleriyle nefesliler bu kez soul sularında takılıyor. Ardından  gelen “Minjor” enerjik hard rock bir parça olarak başlayıp bir anda duruluyor ve güneyin country-rock tadındaki gitarı krallığını ilan ediyor. Ben bu parçadaki garaj sound, 60lar rock ve funk çeşnilerine bayılıyorum. İlk üç parça ile albüm havasına iyiden iyiye girdiğimizden “Binky” ile tavan yapmaya hazırız. Katman katman örülmüş, güçlü bir parça “Binky”. Önce hafiften Afrika ritmleriyle başlıyor ve sonra adeta kıvrılıp bükülen üflemeliler liderliği ele alıyor. Tam bitiyor derken şöyle 70lerin gansta-funk tadındaki synth bası, aksak ritmleri ve hafif hafif tıngırdayan piyanosu ile hip hop’a kadar uzanıyor. “Mr. Montauk” bizi yine çok büyük bir titizlikle işlenmiş soul sularına götürüp biraz dinlendirirken, grubun ince zevkinin görkemli pop versiyonu “Like A Light” ile sanki lounge bölümüne geçiyoruz. “Young Stuff” ile bu hava bozulmuyor. Funk-soul tadında başlayıp, ortalarda  tempoyu düşürerek hoş bir bas solosuna çanak tutuyor. Finali yine hareketli bir parça olan “Quarter Master” ile yapıyorlar. Üflemeliler ve piyano New Orleans’a adeta saygı duruşu yapıyor ve swing-soul arasında gidip gelerek herkesi sokağa dans etmeye çağırıyor.

Snarky Puppy, usta müzisyenler kolektifinin çok güzel bir örneği. Kendine özgü bir söylemi ve zengin bir soundu olan bu grup, tüm övgüleri hakediyor. Hatta Robert Glasper’s Experiment Black Radio’ya rakip bile olur diyenler var ki çok da haksız sayılmazlar. Snarky Puppy, yaptığı müziği “beyni ve kalçaları harekete geçiren müzik” olarak tanımlıyor ki ben de bunu çok seviyorum. Tabii bunu yaparken müziği basite indirgemiyorlar. Usta müzisyenler olmalarının yanısıra, grubun en büyük gücü bir bütün olabilmelerinde ve sahnenin her iki tarafında da eğlenceyi etkin kılabilme. Albümde sofistike besteleriyle groove ruhunu o kadar güzel birleştirmişler ki, canlı performanslarında uçacaklarını düşünüyorum. Şu sıralar (Hollanda) Utrecht’teki Kytopia kayıt stüdyosunda "Family Dinner" albüm ve DVD kayıtlarını tamamlayan grup 23 Ekim’de Salon’da bizimle olacak. Kolektif enerji patlaması yaşamaya hazırlanalım derim. Kaçmaz.

Rahsan K. (aka waxpoeticg)Hiç yorum yok :