Mithat Alam Film Merkezi'nde Belgesel Klasikleri

Hiç yorum yok


Son yıllarda belgesel sinema alanındaki üretimlerin artması da, bu türe ilgi gösteren sinemaseverlerin çoğalması da mutluluk verici. DOCUMENTARIST İstanbul Belgesel Günleri gibi programını salt belgeselden oluşturan festivallerin yanı sıra, film festivalleri belgesele geniş yer ayırmaya, belgesel sinemacıları destekleme adına oluşturdukları fonları arttırmaya başladılar. Kültür kurumları senelik programlarında belgesel seçkilerine yer veriyor. Ticari sinema salonlarında ya da televizyon kanallarında gösterilmeleri çok zor olan belgesellerin izleyiciye ulaşması adına bu tarz mecraların varlığı önemli.

Bu sene programında belgesel seçkilerine yer veren kurumların arasına Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi de eklendi. Merkez, 30 Eylül'den başlayarak 12 hafta boyunca toplam 33 belgesel filmin gösterileceği bir program hazırladı. Her hafta başka bir tema altında gösterilecek filmler arasında "Nanook of the North (USA/1922, Robert Flaherty, 69’)", "The Man With a Movie Camera (Soviet Union/1929, Dziga Vertov, 68')", "Land without Bread (Spain/1932, Luis Bunuel, 27')", "Night & Frog (France/ 1955, Alain Resnais, 30')", "O Dreamland (Britain/1953, Lindsay Anderson, 12') gibi belgesel sinemanın klasikleşmiş yapıtları yer alıyor.

Filmlerin İngilizce veya İngilizce altyazılı, gösterimlerin ücretsiz olacağı etkinliği kaçırmamanızı öneriyoruz. Etkinliğin tam programına buradan ulaşabilir, Facebook sayfasından güncellemeleri takip edebilirsiniz.

Hiç yorum yok :