IVisitAnatolia Uygulamasıyla Bergama'yı 3 Boyutlu Olarak Gezin

Hiç yorum yok

Binlerce yıl öncesinden günümüze korunarak gelen tarihi yapıların bugün de aynı özenle korunduğu söylemek ne yazık ki mümkün değil. Türkiye'deki müze ve ören yerlerinin pek çoğunun durumu içler acısı. Kadim Anadolu tarihini bugüne kadar taşıyan müzeler, günümüzde bakımsızlık, kötü planlama, ziyaretçilerin tarihi kalıntılara verdiği zarar, çevre kirliliği ve günümüze uygun teknolojilerin kullanılmayışı gibi pek çok olumsuzluktan muzdarip. Tarihi kalıntıları "çanak çömlek parçası" olarak gören, antik kentlerin üzerinden baraj ya da yol geçirilmesine göz yuman, tarihi eserleri hor görmeyi marifet bilen devlet anlayışı da bu olumsuzlukların üzerine tuz biber ekiyor.


Bütün bu olumsuzluklara karşın, antik kentleri daha iyi tanıtmak adına birtakım çabalar da olmuyor değil. Bunlardan biri, İzmir'deki üniversitelerin mimarlık öğrencileri, Bergama Belediyesi ve Bilkom'un katkılarıyla hayata geçirilen IVisitAnatolia uygulaması. Akıllı telefon ve tablet bilgisayarlara ücretsiz olarak indirilen bu tarih canlandırma uygulaması ile Bergama Antik Kenti'nde yer alan Zeus Sunağı, Athena Tapınağı, Asklepion ve Kızıl Avlu'yu binlerce yıl önceki halleriyle ve üç boyutlu olarak görmek mümkün.


Tarihi kalıntıların günümüzdeki durumlarıyla antik çağdaki halini karşılaştırmak, arkeolojiye ve tarihe ilgi duyanların merakını tetikliyor ve daha fazla bilgiye ulaşma isteği yaratıyor. Müze ve ören yerlerini teknolojik olanaklarla donatmak ve tarih canlandırma uygulamalarını arttırmak, dünya uygarlıklarının günümüze kalan mirasını daha iyi anlamak adına yararlı olacak ve bu yapıların korunması ve ranta kurban gitmemesi adına koruma bilincini geliştirecek.

Yani, umarız.

Hiç yorum yok :