Gezi Parkı Direnişi Duvar Yazılamaları-2

Hiç yorum yok

Gezi Parkı Direnişi bugün 7. gününde. Güne acı bir şekilde, Antakya'da 22 yaşındaki Abdullah Can Cömert'in vurularak öldürüldüğü haberiyle başladık. Valilik yaptığı açıklamada "nereden geldiği belli olmayan" ifadesini kullandı. Ancak biliyoruz ki, bu direnişte silah kullanan tek taraf, polistir.

Direniş İstanbul'un, hatta Türkiye'nin dört bir yanında artarak sürecek belli ki. Polis şiddeti çığrından çıktı, yakın mesafeden tazyikli su sıkmak ve hedef gözeterek biber gazı atmak gibi saldırıların yanında insanlar darp ediliyor, haksızca gözaltına alınıyor ve gerçek kurşunla vuruluyor. Öte yandan, zulme direnenler parkta barışcıl bir biçimde direnmeye devam ediyorlar. Ağaçlara "bize dokunmayın" yazıları asılıyor, sokak hayvanları için mama bulunduruluyor, insanlar birbirine destek ve dayanak oluyor, Reyhanlı ve Roboski'de öldürülenler anılıyor, sert müdahalenin olmadığı zamanlarda sanata sarılınıyor.


Bu bir halk hareketi. Bu baskılara karşı bir sivil direniş ve vicdan nöbeti. Çok güçlü ve haklı bir direniş. Öyle ki, olayların başından beri üç maymunu oynayan medyayı bile kendine getirdi. 2 gündür direnişten haberdar ediliyor toplum. 

Bütün bu olan bitenler hafızalarımıza kazındı/kazınıyor. 2013'ün Haziran ayı Türkiye toplumu için bir dönüm noktası. Tarihe çoktan yazıldı.  

Direniş sürerken; hepsi birer simgeye dönüşen duvar yazılamalarını arşivlemeye devam ediyoruz biz de. Gönderdiğiniz kareler için tek tek teşekkür etmeye şimdilik vaktimiz yok, bunu teşekkürümüz olarak kabul edin.

Bir de duyuru; Direnişin içinde cinsiyetçiliğe ve homofobiye karşı duran kadınlar bugün saat 16.00' da Fransız Konsolosluğu' nun önünde, duvarlardaki cinsiyetçi ve homofobik dille oluşturulmuş yazılamaları silmek üzere buluşuyor.


Gördüğünüz duvar yazılarını bize göndermeye devam edin: medya@alternatif-istanbul.net

Hiç yorum yok :