Costa-Gavras Başbakan Erdoğan'a Seslendi:Emek Sineması'nı Kurtarın!

Hiç yorum yok

Politik sinemanın usta yönetmeni Costa Gavras, dün polis müdahalesiyle sonlandırılan Emek Sineması eylemine katılmış ve bir konuşma yapmıştı. Gavras, bugün de yazılı açıklama yaparak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a seslendi.

Açıklamayı aktarıyoruz:

Barışcıl bir toplantı sonrasında çıkan ve tam olarak neyin tetiklediği bilinmeyen şiddet olayları bize bu toplantının asıl sebebini unutturmamalı. Önemli bir sinema, bir kültür merkezi, tahrip edilmemelidir. Bu sanki geçmiş belleğimizden bir parçayı silmek ve gelecek için önemli bir mekânı ortadan kaldırmak gibidir. Bu da politik, sosyal ve sanatsal bir hata olur. Bulundugu yerin gerektirdiği tüm saygı ile, Başbakan'a, İstanbul'un kültürel bütünlüğünün garantörüne seslenmek istiyorum. Ondan bu salonu kurtarmasını ve ticaretin kültürden üstün gelmemesi için harekete geçmesini rica ediyorum.

Les violences qui ont suivi cette réunion pacifique ne doivent pas faire oublier les raisons de celle-ci, d'autant plus qu'on ne sait pas vraiment qui les a provoquées. Il reste qu'un cinéma important, centre culturel, ne doit pas être détruit. C'est comme éradiquer un pan de la mémoire du passé, un lieu important pour l'avenir. Ce serait une faute politique, sociale et artistique. Avec tout le respect qu'exige sa fonction, je me permets de m'adresser au Premier Ministre, garant de l'intégrité culturelle d'Istanbul, et de le prier d'intervenir pour sauver cette salle de cinéma et ne pas laisser le commerce l'emporter sur la culture.

Costa-Gavras

Hiç yorum yok :