POST: Organik Ses Keşifleri

Hiç yorum yok

Geçen günlerde bir araya gelip, hakkında uzun uzun söyleştiğimiz POST'un Organic Hologram albümü sonunda ITunes üzerinden satışa çıktı.

POST'un ilk EP'si Su Yolunu Bulur yelpazesinde rock, rap, elektronik desenlerini görmek mümkündü. Şarkı sözlerinin eleştirelliği ve doktor kıyafetleriyle çıkılan performanslar grubun yazdığı manifestonun gerçek hayata uyarlanmış haliydi adeta.  İkinci albümleri Anti-Meta, enerjinin üst seviyelerde gezindiği, "kendine gel" söyleminden taviz vermeyen bir albüm olarak postmodern elektronik rock müziğe yüzünü çevirmişti. 

Söyleşimizde, Post'un müzikal yolculuğundaki çıtasını Radiohead, Blur, Prodigy, Chemical Brothers seviyesinde tutan bir müzik grubu olduklarını öğrenmiştik. Bütün bu referansların belki de en önemli ortak noktası, müziklerinde yeni şeyler denemekten asla vazgeçmemiş olmaları. Her şeyin aynılaştığı, kimsenin risk almaya yanaşmadığı müzik endüstrisinde deneysellikten asla vazgeçmiyor ve bir anlamda endüstrinin koyduğu kurallara sınırları zorlayan sesler üreterek meydan okuyorlar. 

Sınırları esnetmekten ve ses dalgalarına çeşitli biçimler vermekten çekinmeyen POST'un yeni albümü Organic Hologram'da bu cesareti hissetmek mümkün. Sıkı örülmüş elektronik altyapının yarattığı saykodelik etkinin üzerine bütünlük sağlayıcı bas riffleri ve davulla birlikte gelen titreşim ilk bakışta göze çarpanlar. Gözlerinizi kapattığınız anda, indie elektronik diyebileceğimiz suların farklı katmanlarını çözümlemeye çalışmayı bırakıp, yolculuğun melankolik seyrine kaptırıveriyorsunuz kendinizi. Müziğin biraz daha derinliklerine doğru indiğinizde, Erdem Tunalı'nın ses renginin, şarkıları yumuşak bir şekilde sarıp, nasıl bir duygusal bütünlük yarattığına şahit oluyorsunuz. Unstable ve Wrong Time bu derinliğin en çok hissedildiği parçalar olarak kulakta yer ediyor. Vokalistlerin zaman zaman müziğin önüne geçme çabasında olduğu, alternatif müzik yapan pek çok grupta ciddi vokal sorunlarının olduğu düşünüldüğünde, POST'un insan sesi ve enstrüman dengesini çok iyi oturtmuş müziği, bu dezavantajın dışında kalıyor.

POST, yeni albümünde özgün ses keşiflerini bir araya getirip, dinleyicisine sunmuş ve birbirinin aynı işlerin arasında farklı bir noktada durmayı başarmış. Dileriz önümüzdeki günlerde canlı performanslarını festivallerde görme olanağı buluruz.

Dinleme NoktasıYeni albümü gecenin bir yarısı taksicilere dinletip, nabız yoklamışlar.

Hiç yorum yok :