İskandinavya'dan Yeni Bir Sima, Yeni Bir Ses: Agnes Obel

Hiç yorum yok


Bu aralar eş dostla dilimize pelesenk olmuş bir cümle var: “Biz iyiydik ya!”

Özetle gündemimize bomba gibi düşen kişiler (nesneler), olay mahalinden tek bir parmak izi dahi bırakmadan uzaklaştıklarını (uzaklaştırıldıklarını) sandıklarında, bizlerin (öznelerin) içine girdiği halet-i ruhiyeyi anlatıyor. Cümleyi istediğiniz yere çekebilirsiniz: Biz “onlarsız” da iyiydik; “onlarla” da ...

Kazaların ardından hayatlar eski düzenine dönmeye başlayınca soruyoruz, peki biz başka nasıl iyi oluyorduk, diye.

Misal müzikle iyiydik biz; keşfettiğimiz, keşfettikçe içinde kaybolduğumuz, hayallere dalıp gittiğimiz, mest olduğumuz müzik ve müzisyenlerle iyiydik.

İskandinav topraklarından gelen müzisyenlerle hep çok iyiydik misal; onların hüznü huzurla harmanlayan melodileriyle avunuyorduk biz.

Ane Brun'u, First Aid Kit'i boşuna mı baş tacı etmiştik !

Bu sefer bir dilek tuttuk:

“Sadece piyano ve vokal” olsun istedik. İçimizde “filarmoni” olduktan sonra fazlasına gerek olmaz dedik.

Piyano melodilerinin arasından ninni okurcasına fısıldayan bu sesin kökleri elbette yine İskandinav topraklarında olacaktı.



Sosyal medyanın nimetlerinden yararlanan Danimarkalı Agnes Obel, 2009'da Myspace profiline yüklediği "Just So" şarkısının Alman telekom şirketi Deustche Telekom'un reklamlarında kullanılmasıyla bir anda dünyaya açılıp saçılan bir müzisyen.

2010 yılında ilk albümü Philarmonics'i piyasaya çıkarıyor ve albümdeki şarkılardan "Riverside”ın ; Revenge ve Grey's Anatomy gibi ABD menşeli dizilerde de kullanılmasıyla bir anda çok daha geniş bir kitlenin radarına giriyor. İyi de oluyor tabii, biz de nasipleniyoruz böylece.


'80 doğumlu sanatçı, müziğinin Joni Mitchell, PJ Harvey, Robert Mapplethrope ve Hitchcock gibi farklı alanlardaki sanatçılardan esinlendiğini söylüyor. Albümünün kapağı da güya Hitchcock'un Birds'üne bir gönderme. Tippie Hedren'i andıran bir yüz ifadesi takındığı kesin kapakta, ama baykuşlu bir Birds göndermesi ne kadar yerinde, emin olamıyorum.
 
Aldığımız bilgilere göre 2011'den bu yana ikinci albümüyle ilgileniyor Agnes. Bu yılın başında çıkması bekleniyordu ama henüz bir şey yok. Kendisi şu anda dünya turnesinde. Bizim diyarlara bu sefer uğrayacakmış gibi görünmüyor ama buradan yetkililere sesleniyoruz, yeni albümle birlikte biz de kendisini kanlı canlı izlemeyi ve de mümkünse yüzyüze hasbıhal etmeyi arzu ediyoruz. 
 
Albümden beğendiğimiz diğer şarkılar için buyrunuz: 
 

Vokali kemanla ikame edelim derseniz onun için de buyrun : 
 

Hiç yorum yok :