11. Filmmor Kadın Filmleri Festivali Hırpalanan ve Görmezden Gelinen Kadınlara Adandı

Hiç yorum yok

Kadınların düşüncelerini, duygularını, deneyimlerini, en çok da düşlerini ve umutlarını bir kez daha paylaşmak ve hatırlatmak amacıyla düzenlenen Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali'nin programı geçtiğimiz günlerde açıklandı. Bu sene 11. kez düzenlenecek festival, 15-23 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek.

Bu yıl hırpalanan-susturulan-görmezden gelinen tüm kadınlara ithaf edilen festival, on dokuz ülkeden kadınlar ve filmlerini ağırlıyor. Festival için tasarlanan afişlerinde bu ithafı görmek mümkün. Afişin görsel içeriği, Dünya Kadınlar Günü öncesinde kadına yönelik şiddetin buram buram istismar edildiği, bazı kadınların dayağı hakettiğini, bazılarının haketmediğini müstehzi bir ifadeyle kameralar önünde beyan eden ünlü kadınların Ayşe Paşalı'yı canlandırmakta beis görmediği, makyajla göze kondurulan morluğa indirgenip duygusal pornografiyle sunulduğu kampanyaların yanında insanın içine su serpen bir yaratıcılık içeriyor.


Filmmor'un bu seneki programında erkek egemen Türkiye sinemasında üretmeyi sürdüren Yeşim Ustaoğlu ile "Mutluluk / Bliss" ve "Men / Erkekler" filmleriyle tanıdığımız Doris Dörrie'nin filmlerinin yer aldığı toplu gösterimler de yer alıyor.

Festival Programındaki Filmler:

Kadınların Sineması Bölümü: Hatice Kamer’den
Annemin Pusulası / The Compass of My Mom
Mizgin Müjde Arslan’dan Asya / Asya ve Ben Uçtum Sen Kaldın / I Flew You Stayed
Zara Zandieh’ten Ava’dan Kestiler / Fragments of Ava
Camera ETC’den Barracuda / Barracuda ve Mateso / Mateso
Diana Näcke’den Benim Özgürlüğüm Senin Özgürlüğün / My Freedom, Your Freedom
İlkyaz Kocatepe’den Bir Kurabiye Masalı / A Cookie Tale
María Giráldez-Miguel Provencio’dan Can Yelekleri Koltukların Altında / Life Vest Under Your Seat
Anne Le Ny’den Cornouaille / Cornouaille
Gülten Taranç’tan Dönüşüm / Metamorphosis
Perihan Bayraktar’dan Elinde Proje Var / With a Project in His Hands
Melek Özman’dan Hani Meral / So Where Is Meral
Esra Özban-Tuğçe Canbolat’tan Kır-kent / Rurban
Blerta Basholli’den Lena ve Ben / Lena and Me
Hiam Abbass’tan Miras / Inheritance / Héritage
Ruth Paxton’dan Nevada / Nevada
Pernilla August’tan Ötesi / Beyond
Maïwenn’den Polis / Poliss
Kristen Stevens-İnan Temelkuran’dan Siirt’in Sırrı / Know My Name
Cassandra Nguyen’den Teneffüs / Play Lunch
Anu Aun’dan Vardiya / Shift
Hande Çayır’dan Yok Anasının Soyadı / Mrs. His Name

Yeşim Ustaoğlu Toplu Gösterimi:Araf / Somewhere in Between
Bulutları Beklerken / Waiting For the Clouds
Güneşe Yolculuk / Journey to the Sun
İz /The Track
Pandora’nın Kutusu / Pandora’s Box
Sırtlarındaki Hayat / Life on Their Shoulders

Doris Dörrie Toplu Gösterimi:
Mutluluk / Bliss
Kadın Berberi / The Hairdresser
Kiraz Çiçekleri / Cherry Blossoms
Kimse Beni Sevmiyor / Nobody Loves Me
Erkekler / Men...


Women Make Movies Seçkisi:

Abby Moser’den Aşk ve Devrim: Riot Grrrl New York / Grrrl Love and Revolution: Riot Grrrl NYC
Rokhsareh Ghaem Maghami’den Basamakları Çıkmak / Going Up the Stairs: Portrait of an Unlikely Iranian Artist
Michèle Midori Fillion’dan Kadınlara İş Yok / No Job For a Woman
Deepa Dhanraj’dan Kadınların Adaleti / Invoking Justice
Aliona Van Der Horst’tan Su Çocukları / Water Children

Bedenimiz Bizimdir! Bölümü:

Başak Büyükçelen’den Derin Nefes Al / Take A Deep Breath
Rusudan Chkonia’dan Gülümsüyoruz / Keep Smiling
Işık Dikmen’den İçine Kaçan Kız / Girl, Slipped Inside
Gillian Aldrich-Jennifer Baumgardner’den Kürtaj Oldum / I Had An Abortion

Cins-iyet-ler Bölümü:

Katherine Fairfax Wright-Malika Zouhali-Worrall’dan Bana Kuchu De / Call Me Kuchu
Amy Rose’dan İçli Dışlı / Twinset
Alexandra-Therese Keining’den Kalbimin Her Atışında / With Every Heartbeat
Ali Scher’den Külkedisi ile Prenses / The Maiden and The Princess
Karin Michalski-Sabina Baumann’dan Yapım Aşamasında / Working On It

Kendine Ait Bir Cüzdan Bölümü:

Ruth Reid’den Gece Vardiyası / Night Shift
Mina Keshavarz’den Tahran’a Hoşgelmediniz / Unwelcome in Tehran
Elizabeth Tadic’den Umoja- Erkeklere Yer Yok / Umoja-No Men Allowed

Diğer Festival Etkinlikleri:


Panel: Bedenimiz Bizimdir

Katılımcılar: Hatice Bülbül, Aslı Davas, Duygu Öz, Huriye Toker, Melek Göregenli
31.03.2013 / 18:00 / İzmir-YÜ

Atölye: Beden Atölyesi
Kolaylaştırıcı: Hasbiye Günaçtı / 21.03.2013 / 20:30 / Goethe Enstitüsü

Kısa Film Atölyesi
Kolaylaştırıcı: Özlem Sarıyıldız / 15-23.03.2013 / İstanbul

Söyleşi
Genevieve Sellier ile Söyleşi / 18.03.2013 / 17:00 /Fransız Kültür Merkezi

Ortak Film Okuma
Kolaylaştırıcı: Hülya Uğur Tanrıöver / 16.03.2013 / 12:30 / İstanbul Modern

Yönetmenlerle Buluşma: Doris Dörrie
16.03.2013 / 15:00 / Goethe Enstitüsü

Yönetmenlerle Buluşma: Yeşim Ustaoğlu
20.03.2013 / 19:00 / Goethe Enstitüsü

Festival programı ile ilgili daha detaylı bilgiler, bilet bilgileri ve gösterim çizelgesine festivalin websitesinden ulaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok :