Habertürk Özür Dile!

Hiç yorum yok

Gündem öyle hızlı akıyor ve değişiyor ki, daha bir hak ihlali üzerinde konuşurken, bir başkası peydah oluyor ve gözler ona çevriliyor. Üstelik bu ihlallerin her birinin bir öncekinden daha vahim olması, "ee az önce başka bir şey hakkında konuşuyorduk biz" dememize de engel oluyor.

Dün gece Galatasaray Üniversitesi'nin tarihi ana binasının yanmasına ve bu husustaki ihmallere tepkiler sürerken, Habertürk Gazetesi'nin "Yatakta biten Beyoğlu gecesi" ve "İsveçli turistin Türk erkeğiyle imtihanı" başlıklarıya verdiği haberi tartışılmaya başlandı. 

Peki bu haberin bu denli tepki görmesinin nedeni neydi?

1. Haber son derece avam ve seksist bir dille yazılmış, tecavüz mağduru olan kadının hakları ihlal edilmişti.

2. Tecavüz gibi ciddi bir hak ihlali, turist kadın-Türk erkek macerası/fantezisi çerçevesine sıkıştırılmıştı.

3. Olayın mağduru olan kadının fotoğraflarını özel Facebook hesabından izinsiz olarak alıp kullanmış, hit alabilmek için bu fotoğraflardan "Galeri" oluşturmuştu.

4. Haberin altındaki yorumlarda kadını rencide eden yorumlara yer vermiş, haberi eleştiren yorumları ise görmezden gelmişti.

5. Bütün bunlarla birlikte, tecavüzü meşrulaştıran eril dile hizmet etmiş, bir anlamda tecavüzün pornografisini hazırlayıp sunmuştu.

Haber sosyal medyada, özellikle Twitter'da büyük tepki çekti. #haberturkhesapversin hashtag'indeki eleştiriler, Habertürk'ün bu haber için özür dilemesini ve bir daha hak ihlali yapan haber yapmaması konusunda adım atmasını istiyor.

Konuyu takip etmeyi sürdüreceğiz.

Hiç yorum yok :