Dil Bilgisi Kaidelerinden Mutlu'ya: Vali Amca Bizi de Gör!

Hiç yorum yok

Geçtiğimiz hafta yağan kar, iki gün üst üste kar tatili yapan çocuklar kadar, birini daha mutlu etti. Twitter kullanıcısıysanız, kimden bahsettiğimi şıp diye anlamışsınızdır. Yoğun kar yağışı sebebiyle okulların tatil edildiğini geleneksel medyadan önce sosyal medyada duyuran İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, bir anda artıveren takipçi sayısıyla sosyal medyanın yeni 'feno'su olma yolunda.

Twitter'da fenomen olmak, salt takpçi sayısının fazlalığıyla ölçülecek bir şey değil. Bu hususu kafaya takanlar için çarşaf çarşaf guideline'lar yayınlanıyor, bu işin incelikleri anlatılıyor. "Valimutlu" mahlasıyla Twitter'da babacan ve samimi bir üslup tutturan Hüseyin Avni Mutlu ise, fenomen olmaya giden yolda formülasyon kombinasyonlarından pek yararlanmıyor. Mutlu, kâh Godot'u bekler gibi kar tatilini beklediğini komikli tweetlerle Vali Amca'sına duyuran küçük takipçilerini evinde sohbete davet ediyor;

"Tweetler gerçekten müthiş mizahlarla doluydu. Yazarken aklıma gelenler nedeniyle kendimi tutamıyor şu an gülüyorum. Bu nedenle sizlerle mizah yönü güçlü gençlerimizle gurur duydum.
Bu muhteşem tweetleri atan bir grup gençle bizim evde bir tanışalım diye de arzu ediyorum. Misafirlerle tatil ve kar üzerine sohbet ederiz."
Kâh sevgilisinden ayrılan Hülya Koçyiğit'i teselli eden Hulusi Kentmen misali tatilin bitmesine üzüldüklerini beyan eden küçükleri babacanca teselli ediyor;
"2 günlük kar tatili bitti.Herşey biter,güzellikte dertte biter. Hasılı zaman biter, Yaşlar büyüyünce bizim gibi ah ah dersiniz ve üzülürsünüz."
Kâh gelen sevgi mesajları karşısında duygularını saklayamayarak bir sevgi kelebeğine dönüşüyor;
"Duygulandırmayın beni gençler,benim duygulu halim çekilmez,hüzünlenmiyelim,sizleri seviyorum be..gönlümde gün ışığı gibisiniz"
"Amcanız kurban olsun güzel evlatlar, amcanızın tek işi Tweet olsa, sizi Tweete boğarım."
Kâh gecenin bir yarısı kendisine laf yetiştirmeye çalışan ya da okulu asacağını Vali amcalarına beyan eden ergenlere atarlı ama şefkatli anne edasıyla sesleniyor;
"Doğru söyle normal öğrencimisin,bu saatte normal öğrenci ayaktamı olur,yataktamı olur,git yat normalleş çabuk,iyi geceler."
"Yani okulu mu asacaksın, bence yüzünü as buna katlanırım, okulu ASMA iyi günler. "

Kâh cevap verdiği kişilerin yüzde 90'ının kız olduğunu beyan eden bir gencin zekasını parlak görüp, Twitter üzerinden iş teklifi yapıyor;
"Sen benim istatistik memurum ol.Uyanıksın gibi geliyor bana.Tweeti kapmak için kız ayarı yapıyorsun,uyanık."
Bütün bunlar yetmezmiş gibi, biz bazı snob sosyal medya kullanıcılarının hiç umursamadığı veda ve esenlik mesajlarını esirgemiyordu;
"Değerli takipçilerime buraya kadar diyerek veda ediyorum.Sabaha görüşebilmek ümidiyle ALLAH RAHATLIK VERSİN."
Hâl böyle olunca "Vali Mutlu" Twitter'ın en çok paylaşılan, en sempatiyle karşılanan isimlerinden biri oldu. Öyle ki, 1 Mayıs için yaptığı ve o zaman çok tepki çeken açıklamalarını hafızamızın arkalarına atarak, valimizin insani ilişkilerinin düzgünlüğüyle avunduk. Çünkü biz asık suratlı bürokratlara alışıktık, bürokrat dediğin ciddi ve oturaklı olurdu. "Vali Mutlu" bu prototipin dışındaydı ve biz farklı insanları severdik. 

Mahlası d
âhi pozitif enerji saçan, mesajlarıyla bizi duygudan duyguya sürükleyen "Vali Mutlu"nun sosyal medya macerasının önümüzdeki günlerde de gündem yaratmaya devam edeceği kesin. Kamuoyunca sempatiyle karşılanan sevgi dolu üslubunun yanında, soru eklerini ve dahi anlamına gelen -de, -da eklerini ayırmak, noktalama işaretlerini yerinde kullanmak, noktalama işaretlerinden sonra boşluk bırakmak, büyük-küçük harf kurallarına riayet etmek gibi dile saygıyı gösteren hususlara özen gösterirse sosyal medyayı en ilginç kullanan bürokratlar arasındaki yerini uzun süre korur.


Bu yazıyı 140 karakterle tweetlemek gerekirse;   "Vali Amcacığım, lütfen dil bilgisi kaidelerini de gör..."


Hiç yorum yok :