[Video Haber] Yine Yeniden: Emek'i Sermayaye Teslim Etmeyeceğiz

Hiç yorum yok

Geçtiğimiz günlerde İnci Pastanesi'nin apar topar boşaltılmasının ardından, Emek Sineması'nın da içinde olduğu  Cercle d'Orient kompleksinde başlatılması planlanan inşaat için geri sayım başladı.Emek Sineması başta olmak üzere İstanbul'daki rantsal dönüşümü protesto etmek amacıyla İstanbullular dün yine eylemdeydi.  'Emek Bizim İstanbul Bizim' inisiyatifi tarafından düzenlenen eylem, Taksim Meydanı'ndan başladı,  Demirören AVM önünde "Emek Bizim, İstanbul Bizim" ve  "Emek'ten Çıkın, Demirören'i Yıkın"  sloganlarıyla sürdü. 
Yapılan basın açıklamasında ''Sulukule yıkıldı, Ayazma yıkıldı, Tokludede yıkıldı, Tarlabaşı gözümüzün önünde yıkılıyor. Her yıkımda insanlar evsiz kalıyor, birilerinin yaşam alanı, sermayenin yatırım alanına dönüyor. Emek Sineması tarihi ve kültürel bir mirastır ve olduğu gibi korunmalıdır. Yerinde ve olduğu gibi restore edilmeli, kamusal yarar gereği ticari olmayan, bağımsız bir sinema ve kültür merkezi olarak düzenlenerek aynı ilkeleri paylaşan sinemacılar ve kurumların kullanımına açılmalıdır. Emek Sineması hala burada, biz buradayız. Yıkmak istiyorlar, yıktırmıyoruz!'' denildi. Eylem sırasında Demirören'e polis çağrıldığı ve binanın kepenklerinin indirildiği gözden kaçmadı. Eylemciler "Ruhsatsız binayı polis koruyor" sloganıyla durumu protesto ettiler.


Eylemciler, Emek Sineması'nın sokağına da girdiler. Basın açıklamasının devamı burada yapıldı ve  eylem 'Ansızın Emek'i yıkmaya gelebilirler. Uyanık olalım, öyle bir durumda derhal harekete geçelim' çağrısıyla sona erdi.Hiç yorum yok :