İnci Pastanesi'nin Tuhaf Tahliyesi Üzerinden Beyoğlu'nun Rantsal Dönüşümü

Hiç yorum yok

7 Aralık 2012 tarihinde İstanbul'un belleğine tuhaf ve acıklı bir tahliye vakası kaydoldu. Cercle d’Orient kompleksinin rantsal dönüşüme kurbat gitmesiyle kapanan Emek ve Sinepop Sinemaları'nın ardından, İnci Pastanesi'nin kapısına da kilit vuruldu. Yalnızca şehrin bu üç anıt mekanı değil, binadaki 23 dükkan da binayı tahliye etmek zorunda bırakıldı.

İnci Pastanesi tahliye edilirken, aralarında Taksim Platformu'ndan aktivistlerin de olduğu küçük bir grup oradaydı. Basın açıklaması yapıldı.Tahliye o kadar apar topardı ki, içi dolu yumurta kartonları ve yıkanmaya fırsat bulunamamış kirli tatlı tabakları bile araca yüklendi.

İnci Pastanesi'nin çalışanları, sabah hazırlanan tatlıları "Bir tarihin yok oluşunu kutluyoruz" diyerek orada bulunanlara dağıttı. Üzücü bir andı.

İnci Pastanesi İstanbul için önemli bir mekandı. 1944'ten beri şehir için bir buluşma noktasıydı. "Gel sana İnci'de bir profiterol ısmarlayayım" tümcesinin en mühim öğesiydi. Çoğu kişi bu özelliği nedeniyle bu anıt pastane kapandığında "artık İnci'de tatlı yiyemeyeceğiz" hüznüne kapıldı. Ancak bu tahliyeyi yorumlarken sadece bununla sınırlanmak, olayı bütünüyle görmeyi engelliyor bence. İnci Pastanesi'nin şehrin belleğinden apar topar koparılması, şehirde bir süredir devam eden rantsal dönüşümün bir devamı. İnci'nin kapanması, bütün protestolara karşın Cercle d’Orient'in AVM'ye dönüşmesi için inşaatın kısa zaman içinde başlayacağı manasına geliyor. Bu noktada, yiyemeyeceğimiz pastalara üzülmek kadar, fotoğrafı bütünüyle görmek ve rantsal dönüşüme odaklanmak gerek. 

Tahliye sırasında orada bulunan Taksim Platformu üyeleri de İnci Pastanesi'nin kapatılması olayının rantsal dönüşümün bir sonucu olduğu görüşünde. Konuyla ilgili görüşlerini sorduğumuzda: "Halkın elinde olan, kamunun kullanımında olan bütün varlıkları şirketlere peşkeş çekme projesi yürütülüyor. Tarih ya da doğa dinlemiyorlar, hepsini teker teker elimizden alıp şirketlere veriyorlar. Buna razı olmak mümkün değil. Beyoğlu'nda, Gezi Parkı'nda, İnci Pastanesi'nde anılarımız var ve burada yaşayanlar olarak sorumluluk hissediyoruz." diyorlar.


Taksim Platformu, yaşadığı şehre karşı sorumluluk hisseden herkesi bugün (8 Aralık 2012) Cercle d’Orient binası için 15:00'te Tünel Meydanı'ndan İnci Pastanesi'nin önüne yürümeye davet ediyor. Nöbet önümüzdeki haftalarda 15:00-18:00 saatleri arasında Gezi Parkı'nda devam edecek.

Dip Sos: Emek ve Sinepop sinemaları ile İnci Pastanesi için yapılacak hiçbir protesto onları geri getirmeyecek. Protestolar için bir araya gelip dayanışana kadar geç kaldık. Zor durumdaki Beyoğlu Sineması içinse hala yapacağımız bir şeyler var. İstanbul'un başka hiçbir sinemasında gösterilmeyecek olan filmleri Beyoğlu'nda izleyerek yaşamasına katkı sağlayabilirsiniz. Biz de Alternatif-İstanbul olarak Twitter'da #beyoglusinemasikapanmasin hareketi başlatıyoruz. Bugünden itibaren Beyoğlu Sineması'na gidip izlediğiniz filmlerin biletlerini, sinemanın program broşürünü, mekanın içinde çektiğiniz fotoğrafları twitter.com/alternatifist hesabında paylaşacağız. #beyoglusinemasikapanmasin tagini ekleyin ki, hem arşivlensin, hem de biz görüp paylaşalım. 


Hiç yorum yok :