Haritalar Elimizde, Biz Gideriz Sergiye!

Hiç yorum yok

Bugünlerde gazetelerin hafta sonu eklerini her açıp, okuduğunuzda hep aynı bölgedeki mekânların ve sanat etkinliklerinin listelendiğini üzüntüyle farkediyorsunuzdur. Koskoca İstanbul şehrinde, Taksim-Şişhane bölgesindeki birkaç konser, film gösterimi ve Monet gibi ses getiren ressamların sergilerinden başka hiçbir kültür-sanat etkinliği olmuyormuş gibi sürekli bunlardan bahsediliyor. Neyse ki, yalnızca gazete ve dergilerinin çoğunlukla kısıtlı ve sınırlı içeriğine mahkum değiliz artık. Kültür-sanat blogları olarak, zaten tanıtım zorluğu çekmeyen etkinliklerin ve mekânların dışına çıkabilme özgürlüğümüz var ve bu zaten varoluşumuzun temel amacı. Blog takip etme alışkanlığınız varsa, siz de zaten bütün bu alternatif etkinliklerden haberdar oluyorsunuzdur.

Yukarıda sözünü ettiğimiz gibi, ana akımın dışında kalmış ama ilgiyi fazlasıyla hakeden Artwalk İstanbul projesinden söz etmek istiyoruz. Bugünlerde Galatasaray Lisesi'nin önünden başlayarak, galerilerin yoğun olduğu Galata, Karaköy, Tophane ve Nişantaşı'na uzanan bir hareketlilik görüyorsanız, bunu bugünlerde üçüncü yılını kutlayan Grizine ekibinin başının altından çıkan Artwalk İstanbul etkinliğine yorabilirsiniz.

Artwalk İstanbul ile ilgili bizim bildiğimiz; Çarşamba ve Cumartesi günleri saat 13:00-16:00 saatleri arasında belli rotalar üzerindeki galerilerin bir rehber eşliğinde gezildiği, bütün o rotanın yürüyerek katedildiği ve kahve arasında keyifli sohbetler edildiği. Gerisini  proje yöneticisi Saliha Yavuz'dan dinleyelim istedik.


Öncelikle Grizine'in üçüncü yılını kutlayarak söze başlayalım. Üçüncü yılınızda yeni bir projeyi hayata geçirdiniz: Artwalk İstanbul. Böyle bir etkinlik düzenleme fikri nasıl oluştu?

Teşekkür ederiz efendim. :) Birlikte nice yıllara! Artwalk Istanbul'a gelirsek: Ben ve proje koordinatörü Çiğdem, ikimizde sanat okuduk. İkimizin de galeri geçmişi var. Ben yaklaşık 8 yıldır bu alanda çalışıyorum. Eczacıbaşı Sanal Müze ile başladım, Istanbul Modern'de eğitim departmanında çalıştım ve ardından hep galerilerde çalıştım. Hem Istanbul'da hem New York'ta galeri tecrübelerim ile, izleyici konusunda da nacizane bir deneyim edindim. Özellikle Istanbul'da çalıştığım galerilerde yurtdışından gelen yabancı izleyicinin ilk söylediği "Istanbul'da galeriler nerde, haritadan gösterir misiniz?" ya da "Şu galeri buralarda bir yerlerdeymiş ama nerede bulamıyoruz?" oluyordu. Turist bilgilendirme merkezleri ya da otellerdeki resepsiyona sorduklarında da doğru yönlendirme alamadıklarından şikayet ediyorlardı. Fikir basitçe buradan çıktı. Kişisel olarak da tanımadığım bir şehirde ilk araştırdığım ve baktığım şey sanat olduğundan Istanbul'da da böyle bir hizmetin olması gerektiği gündeme geldi. Başka ülkelerde bisikletli sanat galerisi turları bile var. Artwalk Istanbul fikrimizi ekipçe sevdik ve uygulamaya geçtik. Biliyorsunuz sevmeden birşey yapmıyoruz.

Artwalk İstanbul'un rotalarını ve gezilecek sanat galerilerini nasıl belirlediniz?

GriZine'nin üç yılda oluşturduğu bir bilgi ve deneyimi var. Galerilerin çoğu ile zaten iletişim halindeyiz, piyasadan birbirimizi biliyoruz. Zaten yaklaşık bir yıldır Foursquare'de bölgelere ayrılmış galeriler listemiz de vardı. Kısaca bütün galerilerin listesini çıkardık, haritada konumlandırdık, hepsini gezdik. Hangi galeriden sonra hangisi deneyimleyip karar verdik. Galerilerin ortak noktasını çağdaş sanat galerileri olarak belirlemiş olsak da, isteğe göre bir konsept çerçevesinde galeri seçimlerimizi değiştirebiliyoruz. 

Yurtdışındaki benzer art walk organizasyonlarında sanatçı atölyelerine turlar ve sanatçıyla sanatseverleri bir araya getiren buluşmalar düzenleniyor. Artwalk İstanbul'da da böyle buluşmalar gerçekleştirmeyi düşünüyor musunuz?

Düşünmez miyiz!  Şu anda yaptığımız turlarda elimizden geldiğince sanatçının da galeride bizimle buluşmasına çalışıyoruz. Artwalk Istanbul birkaç fazı olan bir proje. İlk fazda turlar keyifli bir şekilde devam ediyor, sonraki fazlarda galerilerde ve sanatçı atölyelerinde sanat sohbetleri, küratör / sanatçı ile tur var. Dahası sadece sanatçı atölyelerine tur düzenleme fikri ki şu sıralar haritalar çıkarılıyor. Büyük hummalı bir çalışma. Ve tabii Arttalk Istanbul olacak. Onun da küçük küçük hareketleri başladı. Hızlı ilerlememiz için işin maddi tarafı da önemli.
  
Yukarıdaki soruyla bağlantılı olarak; Artwalk İstanbul'a galeri turları dışında başka etkinlikleri de dahil etmeyi planlıyor musunuz?

Önceki soruda da bahsettiğim gibi, Arttalk Istanbul ve sanatçı atölyelerine StudioWalk Istanbul gelecek yakın zamanda. Bizi en heyecanlandıran kısmı sanırım StudioWalk. Sanatçıların biraz da özel olan çalışma alanlarına girmek, sanatlarını onlarla konuşmak katılımcılar için ilginç olacak. Tabi Arttalk ve Studiowalk'ların formatları, katılımcı limitleri Artwalk'tan farklı olacak.  Mesela Arttalk'lara Türkiye'den ve dışarıdan önemli isimler konuk etmek istiyoruz. Hâlâ üzerinde çalışıyoruz heyecanla.

Artwalk İstanbul'un ilk turlarını geçtiğimiz günlerde yaptınız. Nasıl geri dönüşler oldu?

Öncelikle bir ilk olması dolayısıyla küçük aksaklıklar yaşamamıza rağmen, katılımcılar çok memnun ayrıldı bizden. Her gün limiti doldurduk, kayıt için geç kalanları sonraki turlara davet ettik. Gezilerimiz galerilerde işleri, sergileri anlatmanın yanı  sıra, yolda yürürken de Türkiye sanat ortamı, sanatçılar, sergiler üzerine konuşarak, kahve molasında öncesinde gördüğümüz sergi üzerine sohbetle, kişisel deneyimlerimizi aktararak geçti. Bu da katılımcıların memnun eden bir durumdu. Turun ertesi günü e-mail atıp teşekkür edenler de oldu. Bizim için de çok önemli bir deneyimdi ilk geziler. Artwalk Istanbul'u daha da iyileştirecek, geliştirecek noktalar bulduk. 

İstanbul'da yerleşik bir sanat galerisi gezme kültürü var mı sizce? Artwalk İstanbul buna nasıl katkı sağlar?

Dürüst olmak gerekirse, Türkiye'de sanat öğrencileri ve sanat piyasasındaki profesyoneller dışında emekli ya da çalışmayan kadın grupları düzenli sergi geziyor. Bizde ne yazık ki müze gezme kültürü bile yeni oluşuyor. Hâlâ insanlar galerilere girişi paralı zannediyor. Ya da galerinin camından bakıp kendini oraya yakıştırmayıp içeri girmeye çekiniyor. Artwalk Istanbul'un hitap ettiği kitle, kitleye ulaşım yöntemi, kullandığı dil ve yöntem ile kültüre büyük bir katkı sağlayacağına inanıyorum. Kullandığımız dil ve insanları davet etme şekli çok önemli bence.

Bu biraz serzenişli bir soru. İstanbul'da sanat sadece Taksim ve Nişantaşı'nı kapsayan bölgede mi döner? Artwalk İstanbul'a Kadıköy-Moda bölgesini dahil etmemenizin sebebi oradaki galerilerin pek de ses getirememesi mi?

Güzel soru, çünkü bu bizim de kaygımız. Kadıköy Moda tarafında çağdaş sanat galerileri var ama ne yazık ki sayıları çok olmadığı gibi çok da dağınık vaziyetteler. Ama Akademililer ve o dönem sanatına dair küçük birçok galeri var. Kavramlı turlar yapma fikrimize en uygun bölgelerden biri Kadıköy-Moda hatta Kızıltoprak. Ama söylemeliyim ki Kadıköy'ün en önemli sanat mekanları galerilerden ziyade atölyeler. Kadıköy de rotada olacak. Üzerine çalışma halindeyiz.

Artwalk İstanbul'un ilginizi çektiğine eminiz. Buradan websitesine ya da Twitter ve Facebook sayfalarına ışınlanırsanız, gezilerden anında haberdar olabilirsiniz.

Hiç yorum yok :