Birkaç Öfkeli Adam ve Boğa Heykeli

Hiç yorum yok

Kadıköy Bahariye Caddesi'nin hemen girişindeki Boğa heykelini herkes bilir. Kadıköy sınırları içinde ne zaman yol tarif etmek lazım gelse referans alınan meşhur bir simgedir. Boğa heykelinin önündeki alan şimdilerde farklı taraftar gruplarının maçtan önce bir araya gelip, slogan attıkları ve karşı takıma sövüp saydıkları bir yer haline geldi.


Zannımca geçtiğimiz aylarda Galatasaray taraflarının heykelin hayalarını sarı-kırmızıya boyamalarından sonra ortaya çıkan bu öfkeli taraftar ritüeli(!), dün Fenerbahçe maçını izlemek için gelen bir grup Göztepe taraftarınca devam ettirildi. Karşıyaka aleyhine slogan atan bu kişiler, atkı ve meşale yakıp, biraz bağırıp çağırdıktan sonra Fenerbahçe maçına doğru yola çıktılar.

Göztepe taraftarından geriye  kapitalist düzene iyice teslim olan ve çoktandır bir spor dalından daha fazlası haline gelen futbol, taraftarlığı şiddet ve holiganizm ekseninden ayrı düşünemeyen taraftar ve bütün bunların ortasında kalan, varlığına sürekli müdahale edilen ve zaman zaman şiddetin aracı haline getirilmiş bir simge heykelin çaresiz fotoğrafları kaldı.


Hiç yorum yok :