III. Ahmet Çeşmesi'nin Vandallardan Çektiği

Hiç yorum yok


Devam eden inşaatlar nedeniyle yıllardır bir şantiye alanı gibi görünen Üsküdar Meydanı'nın tam ortasındaki Sultan III. Ahmet Çeşmesi, İstanbul'un en güzel tarihi eserleri arasında yer alıyor. 

Son bir kaç aydır, 284 yaşındaki som mermerden çeşmenin üzerine yazılmış saçmasapan yazılar görüyoruz. Kimi kaybettiği telefonu için duyuru bırakıyor, kimi manzumelerini kamuya açacağı tuvalet duvarı muamelesi yapıyor. Belediye de her seferinde iskeleyi kurup, çeşmenin mermerlerinden bu yazıları temizlemek için debeleniyor. Bu esnada çeşmenin mermerleri aşınıyor, yazılar silinse de izi kalıyor ve zaten aradan bir süre geçince o yazılar yeniden peydah oluyor.

Üsküdar zaten şantiye durumunda olduğu için bu dışavurumcu kişilerin yazacak duvar sıkıntısı çektiğini zannetmiyorum. Şehrin tarihi dokusuna bilinçli zarar vermek için ısrarlı müdahaleler söz konusu. Şehir talihsiz bir şekilde çarpık bir kentsel dönüşüme maruz kalmışken, şehrin sakinleri de içlerindeki şiddeti o şehrin bir parçası olan unsurları tahrip etmek suretiyle gösteriyor. 

Bu vandallığı şehirde otorite eliyle sürdürülen müdahalelerden ayrı düşünmek ne derece doğru?

Hiç yorum yok :