Lars Danielsson: "Liberetto"

Hiç yorum yok
Akbank Caz Festivali’nde bu yıl izleyeceklerimiz arasında Lars Danielsson ismini görmek beni yeniden İstanbul Caz Festivali’ndeki konsere götürdü. Son albümü “Liberetto”dan parçalar seslendirmek üzere turnedeydi ve o akşam hafif klasik, lirik ve dingin melodilerle kalbimizi öyle güzel darmadağın etti ki, bir kez daha gelmesini diledik içimizden. Anlaşılan dilekler tuttu yine.

Peki kimdir bu Lars Danielsson? Kendisi İsveçli bir kontrbasçı (elektrik bas gitar) ve çellist. İlk grubu Lars Danielsson Quartet, saksofonda David Liebman, piyanoda Bobo Stenson ve davulda Jon Christensen'den oluşuyordu ve bu quartet çeşitli ödüller alarak müzik dünyasında kendine iyi bir yer edindi. Danielsson da bu grupla besteci ve aranjör yanını göstermiş oldu. Bu arada senfoni orkestraları ve big bandlerle de çalıştı. İki yıl boyunca Jazz Baltica Ensemble'ın besteciliğini ve şefliğini yaptı. 1980'den bu yana hem kendi dörtlüsüyle, hem de John Abercrombie, Bill Evans gibi konuk sanatçılarla olmak üzere 8 solo albümü var. Bana göre son albüm "Liberetto (2012)"; diğer ikisi "Pasadoble (2007)" ve "Tarantella (2009)" olmak üzere bir üçlemenin son ayağı gibi.

Danielsson, bu albümde piyanoda Tigran Hamasyan, davulda Magnus Öström, gitarda John Parricelli ve üflemelilerde trompetçi Arve Henriksen ile çalışmış, yani bir çeşit süper kadro diyebiliriz. Danielsson ve Tigran’ın ortak çalışması olan dört parça haricinde Danielsson’ın kaleminden dökülmüş notalar. Buna ek olarak, Tigran’ın bir Ermeni halk türküsü “Hov Arek Sarer Djan”a yapmış olduğu yeni bir düzenleme de var bu albümde. Danielsson ve Tigran’ın klasik müzik kökenli olmalarının etkisi tüm parçalarda hissediliyor. Albümde en beğendiğim parça ise “Liberetto”. O kadar zarif, naif ve kırılgan bir parça ki, tekrar tekrar dinlemekten kendimi alamıyorum. Tigran’ın piyano tuşlarına dingin dokunuşları, Danielsson’un nazik bas solosu, Öström’ün kendine has süpürge vuruşları ve Paricelli’nin gitarıyla yarattığı atmosfer parçanın her saniyesinde kalbinizi güzel bir şekilde paramparça etmeyi başarıyor.

Lars Danielsson, anladığım kadarıyla Akbank Caz Festivali'nde farklı bir konsept çerçevesinde çalacak. "The ACT Jubilee Night" gecesinde Nils Landgren, Johan Norberg, Verneri Pohjola, Michael Wollny, Wolfgang Haffner, Caecikie Norby, Céline Bonacina gibi İskandinav caz dünyasından önemli isimlerle birlikte sahne alacağından sanıyorum kendi albümünden ziyade bu müzisyenlerle ortak bir çalışma gerçekleştirecek. Tüm bu isimler göz önüne alındığında güzel bir akşam bizi bekliyor demektir. Benden söylemesi...

Rahşan K. (aka waxpoeticg)

Fotoğraflar, İstanbul Caz Festivali'nin Facebook sayfasından alınmıştır.

Hiç yorum yok :