Afişleriyle 'Ölüm Yasasına Hayır Eylemi'

Hiç yorum yokHayvan hakları savunucuları, 30 Eylül Pazar günü İstanbul'da bir eylem yapmaya hazırlanıyor. Eylemin gerekçesi, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'nda yapılması gündemde olan değişiklik. Halihazırdaki uygulaması bile son derece yetersiz olan yasa yeni değişikliklerle sokak hayvanlarının hayatına kasteden bir yapıya bürünecek. Şu anda belediyelerin sokaktaki hayvanları şehir dışındaki ormanlık alanlara bırakma uygulaması, yeni yasayla 'doğal yaşam parkları' gibi sevimli (!) bir ad alacak. Bugüne kadar kısırlaştırılıp, aşılanarak bulundukları ortama bırakılması gereken sokak hayvanları, yeni yasayla birlikte sokaklardan toplanarak bu nidüğü belirsiz 'doğal yaşam parklarında' toplanacak.  Tehlikeli ve dövüşçü olarak sınıflandırılan köpek ırklarıyla ilgili düzenlemeler bu türlerin üretimini yeraltına indirecek. Hayvanına kötü davranan, aç bırakan ve ölümüne sebep olanlara caydırıcı olmayan miktarlarda para cezası gelecek. Bir canlının yaşamına kasteden eylemlerin Ceza Kanunu'na alınması konusunda ise herhangi bir düzenleme görünmüyor.

 


Bu ve daha pek çok gerekçeyle duyuruları yapılmaya başlayan eylem, özellikle sosyal medyada hatırısayılır bir tepki oluşturmayı başardı. Bunda eylem için hazırlanan afiş ve görsellerin de büyük etkisi var. Eyleme katılacak olan gruplar ve bireyler, eylemin mesajlarını kendilerini sokak hayvanlarının yerine koyarak duyuruyorlar. 


Umarız sosyal medyada oluşan bu dalga, 30 Eylül Pazar günü saat 14:00'de Galatasaray Lisesi'nin önünde yapılacak eyleme de yansır ve ölüm yasasına karşı mesajlar muhataplarına net olarak iletilir. Bu biraz da hayvan hakları savunucularının yanında, diğer hak mücadelecilerinin katkısı ve katılımıyla mümkün. 

Hiç yorum yok :