Algı Kapıları Açık Müzikseverlerin Özlemini Duyduğu Plak Dükkanı: KONTRA PLAK

Hiç yorum yok
Galatasaray Lisesi'nin hemen yanındaki Yeni Çarşı Caddesi'nden aşağıya doğru inerken karşılaşacağınız dükkanların arasına yeni bir plakçı dahil oldu. Okan Aydın'ın ince eleyip, sık dokuyarak faaliyete geçirdiği KONTRA PLAK'ın kapısından girer girmez sizi türlerine göre özenle kategorilendirilmiş ve detaylıca etiketlendirilmiş yüzlerce plak ve CD, müzikseverlerin ilgilendikleri plakları hemen oracıkta dinleyebilmeleri için pikap ve çok kaliteli bir ses sistemi ile dükkanın en güzel yerine konuşlanmış kocaman kırmızı bir koltuk karşılıyor. Bütün bunlara dükkan sahibi kimliğini geri plana atıp iyi bir müzik dinleyicisi ve koleksiyoner olarak gelenlerle önerilerini paylaşan Okan Aydın'ın sohbeti de eklenince 'algı kapıları açık müzikseverlerin özlemini duyduğu plak dükkanı' için gerekli olan bütün bileşenler tamamlanmış oluyor.

İstanbul'un yeni plakçısını yaratıcısı Okan Aydın'la konuştuk. Sohbetimize KONTRA PLAK arşivinden şahane plakların -başta Japan olmak üzere- eşlik ettiğini belirtmemize gerek yok sanıyoruz.

Bir plakçı açmak nereden aklına geldi?

15 yıllık kurumsal çalışma hayatımın belli bir noktasında kendimle samimi bir konuşma yaptım ve artık CV güncellemek istemediğime karar verdim. Hemen akabinde peki ne yapabilirim diye kendime sorduğumda da, madem bugüne dek en çok zamanımı, paramı, emeğimi verdiğim şeylerin başında müzik geliyor, o zaman müzikle ilgili bir şeyler yapmalıyım dedim. Sonrası kabaca altı aylık bir zaman dilimine yayılan yorucu ve uzun bir kafa yorma, projelendirme ve hazırlık süreci.

Böyle bir plak dükkanı açmak çılgınlık mı yoksa dinleyicide yavaş yavaş da olsa oturmakta olan bir alışkanlık var mı? Senin gözlemin nedir?

Çılgınlık mı bilmiyorum, zira bu görece bir kavram. Ama elbette ki işi gücü bırakıp plak dükkanı açacağım demek, en baştan maceralı ve riskli bir yolculuğu göze almayı gerektiriyor. Aksi halde koskoca İstanbul’daki plak dükkanlarının sayısı iki elin parmaklarıyla sınırlı kalmazdı. Plak her zaman kemik bir takipçi kitlesine sahipti, ama şimdi özellikle gençler arasında da plağa artan bir ilgi var. Belli bir kesim için plak aslında “yeniden” keşfediliyor olsa da, oldukça “yeni” (daha önceden hiç yokmuşçasına) bir mefhum gibi de algılanıyor. Öte yandan plağın herkesçe malum sıkıştırılmamış ses kalitesinin benzersizliğine ek olarak, estetik açıdan da arzu edilen bir nesne olduğunu düşünüyorum. Müziksever birisi için içinde birkaç plak olan bir paketi açmak, plağı pikaba yerleştirmek, kapak tasarımına bakmak en az müziğin kendisi kadar keyif veren “ritüel”ler. Bu yüzden de ilginin yıllar içinde daha da artacağına inanıyorum. Zira plağın en ciddi bağımlılık maddelerinden biri olduğu aşikar.

Nasıl bir konsept oturtmak istiyorsun bu dükkanda? Nasıl bir yer burası? Yapmak istediklerin neler? Ruhu nedir burasının?

KONTRA PLAK’ın önemsediği birkaç parametre var. Ön planda atılan / görülen adım ne olursa olsun bunun arkasında mutlaka bahsedeceğim bu parametrelerin olmasına dikkat ediyoruz. Bunlardan biri ve en önceliklisi “müziğe hakettiği değeri vermek”. Oldukça nitelikli olmasına rağmen ana akım medyanın görmezden geldiği iyi işlere kapıyı açmaktan tutun da plakların sergileniş şekillerine, üzerlerindeki kimlik kartlarına varıncaya dek pek çok yansıması var bu ifadenin. Önemsediğimiz diğer bir başlık “müziksevere hakettiği / eksikliğini hissettiği bir ortam sunabilmek”. Ürünlerin kategorizasyonundan mekanın rahatlığına, internetinden TV’sine, gerektiğinde nefeslenebileceği koltuğundan dilediği albümü rahat bir şekilde dinleyebileceği müşteri pikabına varıncaya dek amacımız “vakit geçirilmesi keyifli, ferah ve konforlu” bir mekan yaratmak. Ayrıca basit bir plak satılan dükkan olmanın ötesinde buranın müzikle dirsek teması olan her çabaya omuz veren, arka çıkan bir yapıda olmasını hedefliyoruz. Bunun bir adımı da müzik basını, bloggerlar, organizasyon firmaları, sanatçılar gibi sektörün farklı kulvarlarındaki birimlerle de aynı dirsek temasını devam ettirerek müziksever açısında katma değer oluşturacak her türlü ortak gayretin paydaşı olmak. Özünde KONTRA PLAK’ın ruhunda amatör heyecana halel getirmeden profesyonel bir yaklaşım yatıyor.

Adını nasıl koydunuz? Biz çok beğendik de...

Bir arkadaş ortamında minik bir beyin fırtınası esnasında çıktı. İsmin bazı referanslar içermesini istiyordum. Bu işi bugüne kadar yapılageldiği çerçevenin dışında bir yerlere taşımak, ana akıma kapılmamak ve ona karşı bir duruş sergilemek; ya da usturublu bir isyankar olma hali diyelim. Bir şekilde KONTRA kelimesi bu kafamdakilere oldukça denk düşüyordu.O kafa yorma esnasında elimizdeki bir ilaç kutusunun üzerindeki Fransızca bir kelimeden esinlendik. Sonrasında PLAK kendiliğinden eklendi zaten...

Plakları nasıl seçiyorsun? Senin zevkine göre mi burada dinlenen müziklere göre mi? Nasıl bir yol izliyorsun?

KONTRA PLAK’ı açmadan önce bu konuda bolca kafa yorduğumuzu söyleyebilirim. X bir mekanda yıl boyunca belki 100 farklı grup sahneye çıkıyor, ama iş bu grupların plaklarını, CD’lerini bulmaya gelince amiyane tabirle avucunuzu yalıyorsunuz. O anlamda pek çok türde (ve alt türde) ciddi eksiklikler olduğunu düşünüyorum. Amacımız elbette sırf o niş alanlara hizmet vermek değil. Ama nitelikli olduğunu düşündüğümüz her ürünü yelpazemize katmaya çalışıyoruz. Mesela KONTRA PLAK’taki kategorizasyonun bir bölümü direkt plak şirketleri üzerinden yapıldı. Amacımız kendi bildiğimizi sonuna kadar paylaşmak, ama bu arada burun kıvırmadan başkalarından öğreneceklerimize de kulak kabartmak. Yönlendirici olduğu kadar öğrenmeye de açık bir yer aslında KONTRA PLAK. Farklı kanallardan ürün temin ederek hem bu yelpazedeki genişiliği hem de güncelliği ( bu da ciddi problemlerden biri ) sağlamayı hedefliyoruz. Yurtiçindeki dağıtımcılarla olduğu kadar, yurtdışındaki dağıtımcılarla ve burada temsil edilmeyen plak şirketleri ile de direkt çalışıyoruz.

Plak pazarı gibi bir şey de olacak mı burada? Dinleyicilerden gelen plakları da alıyor musunuz?

Plak alımına açığız ama bunun parametreleri zaman içinde rayına oturacaktır. KONTRA PLAK haftanın her günü açık olduğundan bizde “daimi plak pazarı” var aslında. Bunun haricinde bazı özel çalışmalar da yapacağız. Mesela İlhan Erşahin ile karşılıklı konuştuk ve nihayetinde dükkanda hem İlhan'ın plak şirketi Nublu’dan çıkan albümleri hem de bizatihi İlhan’ın kendi arşivinden getirdiği plakları sergilediğimiz özel bir bölüm yaptık.

İnternette durum nedir? Bir websiteniz var zaten. Sosyal medyada da faalsiniz. Takipçilerinizden geri dönüş alıyor musunuz?

İnterneti ve sosyal mecraları da etkin kullanmak istiyoruz. Ayrıca açıldığımız ilk günden bu yana sağlam bir müşteri veri tabanı oluşturma gayretindeyiz. Yorum ve soru ağırlıklı geri dönüşler de var. Zaman içinde artacaktır. Öte yandan buraya adım atan her müziksever KONTRA PLAK çatısı altında başlayan, gelişen ve derinleşen müzik eksenli bir “arkadaşlık” kuruluyor zaten. Başa dönecek olursak KONTRA PLAK’ın ruhunda biraz da işte bu “paylaşma” halinden alınan haz var. Sadece sohbet etmeye gelen ya da o an pikabi bozuk olduğu için aldığı albümü bizimle birlikte dükkanda dinleyenler bile var.

Açıldığından beri gözlemlerin neler? Düşündüklerin gerçekleşiyor mu?

Şu an için yaklaşık üç aylık bir dönemi geride bıraktık. İlk sinyallerin genel anlamda olumlu olduğunu söyleyebilirim. Önceliğimiz olan bazı konularda aldığımız geri dönüşler teşvik edici. Zorlu bir hamilelik süreci sonrasında çocuğu sağlıklı doğurduğumuzu düşünüyoruz. Bundan sonrasında elbette ki anne-baba olarak büyük iş bizde, ama KONTRA PLAK’ın çizmeye çalıştığım daha geniş kapsamlı ve uzun vadeli “merkez” olma hali için müzik sahnesinin içinde veya periferisinde yer alan herkesin desteği ve sahiplenmesi gerektiğini de biliyorum. Özetle biz yaptık, bundan sonra da son sürat çalışmaya devam edeceğiz ama istiyoruz ki KONTRA PLAK hepimizin olsun. Nihai gayret ve hedefimiz bu adımları sindirerek ve her daim müziksever açısından katma değer yaratarak gerçekleştirmek.

Kontra Plak’a ulaşmak için:

Adres: Yeniçarşı Caddesi 60/A, Galatasaray

www.kontrarecords.com

www.twitter.com/kontrarecords

www.facebook.com/kontrarecords

Röportaj ve Fotoğraflar: Rahşan K. (aka waxpoeticg)

Hiç yorum yok :