Şenlik Başlasın

Hiç yorum yok

19. İstanbul Caz Festivali kapsamında bu yıl üçüncü kez gerçekleştirilecek Tünel Şenliği bu haftasonu müzikseverlere “festival içinde festival” sunmaya devam edecek. Coca Cola ve Vodafone Freezone eş sponsorluğu ve Beyoğlu Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen Tünel Şenliği, 7 Temmuz Cumartesi akşamı saat 18.00’den itibaren Tünel ve Galata sokaklarını şenliğe çevirecek.

Tünel Şenliği kapsamında Galata ve Tünel meydanlarına kurulacak iki ana sahnede saat 18.00’den itibaren ardı ardına gerçekleştirilecek ücretsiz konserlerin yanı sıra seyirciler gece boyunca değişik mekanlar arasında mekik dokuyarak, birbirinden farklı etkinliklere katılabilecekler. Beyoğlu– Şişhane- Galata- Asmalımescit bölgelerinde sokaklarda ve değişik mekânlarda yapılacak konserler, atölye çalışmaları ve etkinliklerle “festival içinde festival” geç saatlere kadar devam edecek.
Salon, Nardis, SALT Beyoğlu, Alt, Pera Palace Oteli Balo Salonu, Beyoğlu Belediyesi Gençlik Merkezi, Hollanda Konsolosluğu bahçesi, Arte İstanbul, Garajistanbul gibi Beyoğlu bölgesinin renkli mekanlarında, caz dalgası gece boyunca sürecek. Tünel Şenliği’nin ayrıntılı programı, etkinlik haritası üzerinden takip edilebilecek. Sınırsız biletle girilebilecek Hollanda Konsolosluğu bahçesi de Tünel Şenliği’nin en özel mekanı olarak etkinliğe renk katacak.
Tünel Şenliği ile tüm detayları buradan öğrenebilirsiniz.
Alternatif İstanbul olarak Tünel Şenliği'nin en renkli anlarını Instagram ve Twitter'dan paylaşacağımızı belirterek, sizi notlarımızla baş başa bırakıyoruz.
Bu yıl Tünel Şenliği açılışını, geçtiğimiz aylarda tesadüfen keşfettiğimiz ve şimdi de bir anda karşımızda bulduğumuz Hollandalı trompetçi Eric Vloeimans’ın “Gatecrash” grubuyla yapıyoruz. Bir yandan geleneklere saygı duruşunda bulunurken diğer yandan da bugünü kucaklayan çok yetenekli bir trompetçi Vloeimans. Grubuyla 70lerin o kıvrak funk ruhunu elektronik öğelerle birleştirerek modern caza yelken açıyor. Biz de tabii ki…


Bir ikinci grup da Zekeriya Şen sayesinde tanıştığımız Phronesis. Daha ilk dinleyişte insanın aklını başından alan bir grup. Danimarkalı kontrbasçı Jasper Hoiby’nin önderliğinde kurulmuş olan bu grubu birçok müzik yazarının E.S.T.dan sonra gelmiş geçmiş en yaratıcı ve heyecan verici grup olarak tanımladıklarını da söylemeden geçmeyelim. Ritmlerine eşlik etmeden durulamayan, çılgın melodilerle dolu, rock müziğe göz kırpan, improvizasyonun zirvelerinde gezinen parçalarla kendimizden geçeceğiz. Son albümlerinden bir parçayla siz de geçin.

Jo Stance caz, rock ve soul ile arkadaşlık eden Finlandiyalıbir grup. Aynı isimli ilk albümlerinde, modern görünümlü nostalji yolunu tutmuşlar ve bunu da o kadar doğal ve zorlama olmaksızın yapmışlar ki, ortaya keyifli bir albüm çıkmış. Adele sevenler bu gruba bir baksın derim. Konser temiz ve güçlü bir sese sahip vokalist Johanna Försti’nin ışığıyla daha da parlak geçecek diye düşünüyoruz.
Lefties Soul Connection, bizim gibi funk sevenler için şenliğin en şenlikli konseri. Groove ruhunu sonuna kadar koruyan, kendinizi New Orleans’ta zannedebileceğiniz eski usülsoul-funk yapan bir grup bu. İlk iki albümde sadece enstrümental takılırken,2011 tarihli son albümleri “One Punch Pete”te yanlarına gospel şarkıcısı Michelle David’i de alıp yollara dökülmüşler. Bizi bekliyorlar…

New Cool Collective ismi gibi pek cool ama sıcak bir grup. Afrika esintileri de taşıyan soul ve latin konserin merkezi olacak. İlk albümleri “Pachinka” latin, afro-beat soundun Big Band ile daha geleneksel bir buluşmasıyken, son albümleri “Eighteen” az kişiyle daha oturmuş ve farklılaşmış bir tarza dönüşmüş. Saksofoncu Benjamin Herman ve davulcu Joost Kroon’a özellikle dikkat.
Gelelim Jungle by Night’a… 9 kişilik bu ekibin hepsi abi, kardeş, kuzen, arkadaş filan olunca coşmaları da daha kolay oluyordur diye düşünüyoruz. “Hidden” albümü gösteriyor ki bu grup için anahtar kelimeler; bol doğaçlama, çalalım eğlenelim, kendi tarzımızda afrobeat , rock ve caz yapalım, rahat olalım…

Ntjam Rosie ise bir soul-caz kadını. Kulaklarınıza bir ilaç gibi gelen kadife sesiyle Hollanda Konsolosluğu’nun bahçesini hoş melodilere boğacak.

Big Band’in tadı başkadır. Kalabalık bir müzisyen kadrosunun üzerinizdeki etkisini kolay kolay atmak mümkün değildir. Big Band aranjmanları her zaman kulağımıza hoş gelmiştir. Colombia Jazz Band, Young Fellaz Brass Band ve Gerhard Aflenzer Broadway Jammers Big Band severler için 3 farklı seçenek. Young Fellaz Brass Band çok eğlenceli olacağa benzer çünkü sokağa hakimler, caddelerde gezinip müzikseverlerle bir arada olmaya bayılıyorlar videolarından gördüğümüz kadarıyla. The Columbia Jazz Band ise bizim bir dakika bile dinlenmemize izin vermeyecek. Gerhard Aflenzer Broadway Jammers ise klasik caz sevenler için ideal.

Sola Hizala

Bu arada tabii ki bizim duru sesli genç cazcılarımızdan Jülide Özçelik arada kaçmasın. Şimdiye kadar dinlemeyen kaldıysa çok şey kaçırmış olur. Sadeliği, abartısız soundu ile Jülide kulaklarda silinmeyen notalar bırakıyor.
İkiz, Ateş Tezer Trio ve Ferit Odman Quartet caz davulcuları çetesi olarak karşımızdalar. Hazır çete halinde bulmuşken aralarına girin demek lazım. Ozan Musluoğlu Trio ile melodik parçalar denizinde sakin sakin sürüklenmekten keyif duyulabilir. Sezgi Olgaç Trio, The 57 Quintet, Çağıl Kaya ‘Happy People’ bizim için yeni keşiflerden. Salıncak Neş’e ve Dans Orkestrası ile Zeynep Arabacıoğlu Latino Y Ladino Project de cazı şenlik havasına sokabilecek tarzda gruplardan. Gidip ritme uygun dans edilmeli.

Social Inclusion Band ise hepimizin bildiği üzere büyülü bir grup. Engelli bireylerin müzik aracılığı ile kendilerini ifade etmelerini sağlıyor.Anlatılmaz izlenir cinsinden bir performans olacak.

Keşif ruhu heyecan doludur, risk içerir, eğlencelidir, bilinemezdir. Bu ruhlara uygun kategori Genç Cazcılar. İlay Bal ve Bremen Mızıkacıları, Volkan Polat Trio, Can Ercan Quartet ve Wishboom Beyoğlu Belediyesi Gençlik Merkezi’nde bizleri bekliyor.

Bir de Okay Temiz Ritim Atölyesi’nin workshop’u şenliğe iyiden iyiye dahil olmak isteyenler için iyi bir seçenek. Ben çok değişik bir şey izlemek ve yapmak istiyorum diyenlere de Beden Müziği by Gökçe Gürçay’ın workshop’unu tavsiye ederiz.
Rahşan K. (aka waxpoeticg)

Hiç yorum yok :