İstanbul'u Terkedecek İmkânı Olmayanlara Yaz Festivalleri Rehberi

Hiç yorum yok
000027
Yazın gelmesiyle artan sıcakların İstanbul'a yakışıp yakışmadığı konusunda şüphelerimiz var. Normalin üzerinde seyreden sıcaklıkların bu şehrin hiç de sakin olmayan sakinlerinde normalin üzerinde asabiyet yarattığı bir gerçek. Üzerine televizyon kanallarında dünyaya göktaşı düşmüş tonuyla duyrulan yol bakım çalışmaları eklenince, 'İstanbul güzel, ama İstanbullular olmasa' hissiyatımızın giderek derinleşmesine engel olamıyoruz.

Karayolları Genel Müdürü de aynı hissiyatta olsa gerek ki, İstanbullular'dan sabırlı olmalarını istedikten sonra ağzından çıkana kendi de inanmadığı için olsa gerek, 'imkânı olanlar İstanbul'u terketse daha iyi olur aslında' minvalli bir açıklama yapmış ve gündeme bomba gibi düşmüş bulundu. İstanbul'da yaşayıp da, üç aylığına şehri terkedebilecek imkânı olan (nasıl bir imkânsa o) insan sayısının bir elin parmağını geçmeyeceği için trafiği nasıl rahatlatacağı sorusunu bir kenara bırakırsak; İstanbul'da yaz demek ter, toz toprak, çığrından çıkan toplu ulaşım, laf söylemeye korkulan öfkeli kalabalık kadar, biraz da açıkhava festivalleri ve konserleridir. Buralara türlü zorluklarla gider ve güzel müziğin, yıldızlı gökyüzünün ve biraz da alkolün etkisiyle birdenbire İstanbul'u affediveririz. Ta ki ertesi gün aynı cendereye düşüp de, aklımız başımıza gelene kadar.

Alternatif-İstanbul olarak, üç ay boyunca İstanbul'u terkedebilecek imkânı olmayan çileli okurlarımız için yaz festival rehberi hazırladık. Yazının sonunda sizin için bir de süpriz sakladık.

Pozitif Günler: 25-28 Haziran

Pozitif Müzik organizasyonuyla Maçka Küçükçiftlik Park'ta gerçekleşecek etkinlik, dört gün boyunca farklı müzik türlerinden son dönemin en dikkat çekici müzisyenlerini ve müzik gruplarını dinleme fırsatı sunacak. Pozitif Günler'de sahne alacak isimler, 25 Haziran'da Masumiyetin Doğuşu müzikal kabaresiyle Nouvelle Vague, 26 Haziran’da Jessie J, 27 Haziran'da Zaz ve 28 Haziran'da Two Door Cinema Club ve Metronomy. Bilet fiyatları her konser için değişiyor. Ayrıntılı bilgi burada.

Mono Festival: 30 Haziran

Mono Festival kendini şöyle tanımlıyor: 30'a yakın yerli ve yabancı sanatçı, dansetmek, DJ performansları, deniz, enerji, dubstep, kum, güneş, heyecan, electronica, tuzlu ten, ayışığı, en sevdiğin t-shirt, indie pop, chillwave, kahkahalar, şehirden uzak, şehrin içinde, punk, en sevdiğin gruplar, kafayı boşaltmak, gündüz sıcağı, shoegaze, lounge, brit pop, yan gelip yatmak, arkadaşlar, tatil, yemek, daha fazla müzik, indie, zıplamak, UK garage, yakıcı güneş, keşfetmek, ıslak saç, jazz, yenilenmek ve seneye bir daha olmasını istemek. 30 Haziran Cumartesi günü Solar Beach'te gerçekleşecek olan Mono Festival'de 5 farklı sahne kuruluyor, Gogol Bordello, Metric, The Horrors, Battles, Oh Land, Com Truise, Night Slugs, Agent Orange, Barış Bergiten, Büber, Cervus, Club Bangkok, Dancing Birds Feel The Beat, Evrim Tüfekçioğlu (DearHead), Discolog, DJ Çağrı, Doğukan İres, (((emre))), Grup Ses Beats Kaan Düzarat, Mabbas, Muzo B, Radyo Babylon Soundsystem, Ras Memo, Rashit, Shangri-La Soundsystem, Style-ist, The Ringo Jets, Tutan, Yakuza, Yesh! Me Lady bu sahnelerde yerini alıyor. Festivalin biletleri 70 - 80 TL. Ayrıntılı bilgi burada.

Tuborg Gold Fest: 4-6-7 Temmuz

Parkorman'da gerçekleşecek Tuborg Gold Fest'te Guns’N’Roses, Evanescence, Apocalyptica, Within Temptation, Godsmack, In Flames, Lacuna Coil, Ugly Kid Joe gibi isimler sahne alacak. Biletler 148 TL - 530 TL arasında değişen fiyatlarla Biletix'te satışta. Ayrıntılı bilgi burada.

19. İstanbul Caz Festivali: 3 – 9 Temmuz

En sevdiğimiz festival demek mübalağa olmaz. Bu sene 3-19 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek 19. İstanbul Caz Festivali, programında yer alan 50’ye yakın konserle, cazın yanı sıra, rock, folk ve dünya müziğinin saygın isimlerini bir araya getiriyor. Morrissey, Keith Jarrett, Jack DeJohnette, Gary Peacock, Antony and the Jonhsons, Till Brönner, Marcus Miller, Esperanza Spalding, Caro Emerald, Sharon Jones & The Dap Kings festivalde yer alan isimlerden sadece bazıları. Festival mekanları ise; Harbiye Açıkhava Tiyatrosu, İstanbul Arkeoloji Müzesi, İstanbul Modern, Salon ve The Marmara Esma Sultan, santralistanbul, Haliç Kongre Merkezi ve Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi olarak belirlenmiş. Her gün uğradığımız mekanları birer caz kulübüne çeviren Tünel Şenliği de bu sene 3. kere yapılacak. 7 Temmuz Cumartesi gecesi Tünel ve çevresinde bir caz maratonu yaşatacak şenlikte 17 farklı mekânda 30'a yakın sanatçı ve topluluk konser verecek. Bilet fiyatları konserden konsere değişiklik gösteriyor. Ayrıntılı bilgi burada.

Efes One Love Festival : 14-15 Temmuz

Efes One Love Festival, 14-15 Temmuz tarihlerinde santralistanbul’da gerçekleşiyor. Bu sene 11. kez yapılacak festivalin ağır topları arasında Yuck, Damien Rice, Kaiser Chiefs, Selah Sue, Kimbra ve Pulp yer alıyor. Festivalde iki gün boyunca 15 yerli grup da sahne alacak. 14 Temmuz Cumartesi günü Social Inclusion Band, Puik's Journey, Halimden Konan Anlar, Softa, Les Males Propres, Rock'n Dark 5 Birincisi Ahali, Kolektif İstanbul ve Korhan Futaci & Kara Orkestra 2. Sahne’de olacak. 15 Temmuz Pazar günü ise Barıştık Mı, Erkin Gören, The Away Days, On Your Horizon, Kafabindünya, Sapan ve Ayyuka performans sergileyecek. Biletler 40-90 TL arasında satışta. Ayrıntılı bilgi burada.


Yaz Festivalleri 2012

Hiç yorum yok :