A'dan Z'ye DOCUMENTARIST 2012

Hiç yorum yok

ASK: Kültürel araştırmalar, sanat alanında eğitim çalışmaları, festivaller ve çağdaş sanat etkinlikleri düzenlemek üzere kurulmuş, kültürlerarası ve disiplinlerarası platformlar yaratmayı amaçlayan bir sivil toplum örgütü. DOCUMENTARIST, bir grup bağımsız belgeselcinin inisiyatifiyle Avrasya Sanat Kolektifi (ASK) çatısı altında gerçekleştiriliyor.

Bölümler: Festivalde dünyadan en yeni belgeselleri izleyiciyle buluşturacak olan “Uluslararası Panorama”,dünyanının gündemine oturan bir coğrafyayı daha yakından tanımaya yardımcı olacak filmlerin buluştuğu “Arap Dünyası: Değişim Rüzgârları”, komşumuzun içinden geçtiği zorlu sürece ayna tutan filmlerin ağırlıkta olduğu “Kapı Komşumuz: Yunanistan", bellek ve belgesel sinema ilişkisini tartışılacağı “Belleğin İzinde”, müzikle sinemanın mutlu birlikteliğine örnek oluşturan filmlerden oluşan “Müzik Belgeselleri” ve Türkiyeli belgeselcilerin üretimlerini içeren “Türkiye Panorama” gibi bölümler yer alıyor.

Cefa: DOCUMENTARIST, zor koşullarda film üreten belgesel filmcilere destek oluyor. Öte yandan, DOCUMENTARIST çok düşük bütçelerle hayata geçen bir festival. Konuklarını evlerde ağırlıyor, gerçekleştirmek istediği pek çok şeyden feragat ediyor ama bunca cefaya rağmen dünyada belgesele dair ne olup bitiyorsa İstanbul'un perdesine yansıtıyor.

Doksan: Bu sene DOCUMENTARIST programında 90'a yakın film gösterilecek.

Erik: DOCUMENTARIST'in belgeselin ‘ekşi ama bağımlılık yaratan’ tadını özdeşleştirdiği meyve. Festivalin görsel kampanyası bu erik esprisi üzerine kuruldu. Festivalin tanıtım filmlerinde, sinemada patlamış mısır kültürüne karşı alternatif olarak erik sunuluyor.

FAMU: Avrupa’daki saygın sinema okullarından Prag merkezli FAMU, öğrencilerinin ürettiği filmler ve konuklarıyla DOCUMENTARIST'e özel bir bölümle konuk olacak.

Gönüllüler: DOCUMENTARIST'in bugün Türkiye'deki en önemli belgesel film festivali olmasının arkasındaki itici güç, festivalin gönüllüleri. Onları festival standlarında size bilgi verirken, festivalin konuklarına eşlik ederken ya da izleyeceğiniz filmlerin hazırlanmasına yardımcı olurken görebilirsiniz. 'Dünyada iyi insan kaldı mı?' diye sorasınız geldiyse, DOCUMENTARIST gönüllülerine dönüp bakabilirsiniz.

Heddy Honigmann: Festivalin bu seneki onur konuğu. Dünyanın en önemli belgeselcilerinden biri olan Honigmann, Lima'nın sokaklarını arşınlayan yoksul taksicinin hikâyesini anlatan “Metal ve Melankoli” (Metal and Melancholy, 1994), Rioluların cinselliğe bakışını müthiş bir neşeyle yansıtan “O Amor Natural” (1996), Paris metrosunda müzik yaparak geçimini sürdüren göçmenlerin dünyasını anlatan “Yeraltı Orkestrası” (The Underground Orchestra, 1998) dünyanın pek çok çatışma bölgesinde BM Barış Gücü içinde görev yapmış askerlerin yaşadığı travmaları müzikten destek alarak aktaran “Crazy” (1999), kocalarını iç savaşta kaybetmiş Bosnalı kadınlarla empati kurmamızı sağlayan “İyi Koca, Sevgili Oğul” (Good Husband, Dear Son, 2001) ve güçlülerin talan ettiği Peru'da, güçsüzlerin unutulmuşluğun zincirini kırma çabasını anlatan “El Olvido” (2008) gibi klasikleşmiş filmlerinin yer alacağı geniş kapsamlı bir retrospektifle İstanbul’da ağırlanacak.

Johan van der Keuken: Hollanda Başkonsolosluğu’nun desteğiyle 2010’dan beri yönetmenlerin ilk ve ikinci filmlerine verilen ve bu seneden itibaren belgesel tarihinin önemli ustalarından Johan van der Keuken (JVDK) adına verilecek olan Yeni Yetenek Ödülü de, üçüncü kez sahibini bulacak.

Kürt Meselesi: DOCUMENTARIST programında yer alan Türkiyeli belgeselcilerin üçte biri filmlerinde kürt meselesi ve anadil konusunu ele aldı. Festivalde gösterilecek yeni Türkiye belgesellerinin bazıları şunlar: “Ben Uçtum, Sen Kaldın” (I Flew, You Stayed, 2012), “Anadilim Nerede?” (Where is My Mother Tongue?, 2012), “Türkçe Pekiyi (Turkish A+, 2012)”, “Dengê Derî”,“Oyun Evi” (Playing House), “Aşkın Kış Mevsimi” (Winter of Love),“İşte Böyle” (Damn The Dams, 2012), “Telvin” (2012), “Sensiz Yaşanmaz” (Can't Live Without You, 2011), “1+8” (2012), “800 Km Engelli” (800 Km Hurdless, 2012),“Beklemek” (Waiting, 2012), “Bağbozumu”(Rezonse).

Mekanlar: DOCUMENTARIST’in gösterim ve etkinlikleri, 1-6 Haziran 2012 tarihlerinde Akbank Sanat, Fransız Kültür Merkezi, Aynalı Geçit Etkinlik Mekanı, SALT Beyoğlu, SALT Galata ve Romen Kültür Merkezi’nde gerçekleşiyor.

Program: Festivalde yer alan 90'a yakın filmden bazıları şunlar;"Katinoula" (2012), "25. Meridyen” (25th Meridian, 2012), “İsyanın Çocukları” (Children of The Riots, 2011),“Kriz” (Krissis, 2011),"Hayatım, Bölüm 2 (Mein Leben Teil 2, 2003), "Absent-Present” (2010),“Kadınlar Krallığı: Ein El Hilweh” (The Kingdom of Women: Ein El Hilweh, 2010),“Şam Çatıları ve Cennet Bahçeleri” (Damascus Roof and Tale of Paradise, 2010),“Hakawati” (2011).

Seyfi Teoman: Genç yaşta geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybeden yönetmen Seyfi Teoman, festivalde ilk kısa filmi “Apartman” (Apartment) filmiyle anılacak.

Theo Angelopoulos: DOCUMENTARIST programında, sinema tarihinin en önemli yönetmenlerinden, geçtiğimiz aylarda bir motosiklet kazası sonucu kaybettiğimiz Theo Angelopoulos'un anısına Nicos Lygouris'in yönettiği “Zamanın Tozu" (Dust of Time)" belgeseli gösterilecek.

Unutulmaz: Festivalde unutulmaz bir belgesel klasiği de gösterilecek: “Sınırın Ötesi” (Step Across the Border, 1990).

Ünlü Yüzler: Festivalin esprili tanıtım filmlerinde Bülent Emin Yarar, Muhammet Uzuner, Tülin Özen, Türkü Turan, Ayça Damgacı gibi sinema ve tiyatro oyuncuları ile yönetmen Derviş Zaim rol aldı.

Yaratıcı Belgesel Atölyesi: DOCUMENTARIST'in yerli ve yabancı belgeselciler için fikir platformu olma özelliği taşıyan, Hollanda’nın saygın belgeselcilerinden John Appel ve Jeroen Berkvens’in eğitmenliğinde düzenlenen ilk etabı Mart ayında gerçekleştirilen Yaratıcı Belgesel Geliştirme Atölyesi'nin ikinci etabı 1-4 Haziran tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleşecek. Atölyede, Türkiye’den seçilerek geliştirilen 7 projeye uluslararası yapım olanakları yaratılmaya çalışılacak, atölye sonunda seçilecek iki proje Kasım ayında IDFAcademy'e davet edilecek.

Zaman: DOCUMENTARIST hayatımıza gireli tam beş sene oldu. Festival bu sene 1-6 Haziran haftasında gerçekleşecek.

Festivalle ilgili diğer tüm bilgiler burada.

Hiç yorum yok :