İsveç Fiyördlerinden Yumuşak Bir Esinti: First Aid Kit

Hiç yorum yok
“Frank put it best when he said ‘You can't plan it on the heart’” sözleriyle Frank O’Hara’nın “My Heart” şiirine selam çakacak kadar kendinden emin bir grup var karşımızda: First Aid Kit

Ne de olsa kalbin şakası yoktur; planı programı da. İnsanın ayağını yerden kesme nedeni de o kalptir, ayağını sağlam basmasını zor yolla da olsa öğreten de. İnsanı paramparça eden de odur, bir arada tutan da.

2007 yılından bu yana akustik ve folklorik öğeleri harmanladıkları besteler yapan Johanna ve Klara isimli İsveçli iki hanım kızdan oluşan bu grup, ilk albümleri “The Big Black & The Blue”yu 2010 yılında piyasaya sürdüler. Albüm çıkarmadan önce sosyal paylaşım sitelerinde beğeniyle takip edilen bu genç kızlar, seslerini ilk kez 2008’de Youtube’a yükledikleri Fleet Foxes coverı olan "Tiger Mountain Peasant Song"la duyurdular. O dönemde kızlarımızın birinin 18, diğerinin ise 15 yaşında olduğunu belirtmeden geçmek olmaz. İngiltere, ABD, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda ve biraz da Avrupa’yı kapsayan yoğun turne programının ardından Ocak 2012’de yeni albümleri “The Lion’s Roar”u çıkaran First Aid Kit, İsveç’in kasvetli ve soğuk havasının yarattığı melankoliyi tüm dinleyicilerinin iliklerinde hissettirmeyi başardı.

Sevilene duyulan özlemi, araya giren istemsiz mesafeleri, yapılan hatalara ve aptallıklara karşı duyulan pişmanlıkları insanın yüzüne vuran sözlerin bülbül sesli vokallerle sunulduğu First Aid Kit, depresif halet-i ruhiyenin tavana vurduğu anlarda ilk yardım çantası görevi görüyor.

Bir tutam Laura Marling, bir tutam Noah and the Whale, biraz da Mumford and Sons esintisi için kulak vermek şart .

Lion’s Roar Albümü’nden Top 3:

To A Poet

Emmylou

The Lion's Roar

Hiç yorum yok :