Alternatif İstanbul Fotoromanı - III

Hiç yorum yok

İki toplantı arası yemek için soluklanacaksak madem ve de yolumuz Sirkeci tarafına düşmüşse yılların esnaf lokantası olmaktan gelen rahatlığının ve süzme mercimeğinin hatırına yolumuzu Subaşı Lokantası'na düşürür, cam kenarı masayı kaparız.

Tamamen tesadüf eseri o sırada bardaktan boşalırcasına yağmur yağar, adam sigarasını yakar, yağmur demli çayın içine dolar.

Günlerden bir gün yolumuz Üsküdar'da bir sokağa düşer, o sokakta sadece kapısı kalmış, kalanı yangın yerine dönmüş eski bir eve gözümüz kayar. 36 numaralı kapı aklımızda rengiyle, terkedilmişliğiyle, üzerindeki asma kilidiyle kalır.

O sırada hinliğimiz tutar, bu fotoğrafı görünce aklımıza sevgililik kurumunun hiç tutulmayan taahütleri düşer. Deriz ki; mahalle arasında bir sucunun sabit fiyat sözü bile 'seni sonsuza kadar seveceğim' sözünden daha gerçekçi.

Evler ve pencereler, 'benim ol' kabilinden.

İstanbul'un boş arsalarından birinde 'yapmayınız' yazısı. Altını doldurmak işi görene kalmış. Belki 'buraya çirkin bir apartman dikmeyiniz', belki 'aklınızdan hangi kötülük geçiyorsa onu yapmayınız'.

Rexx Sineması önünde 31. İstanbul Film Festivali kuyruğu uzadıkça, eski tanışlarla karşılaşma ihtimali ve sohbetin süresi de uzar. Sonra biri o soruyu sorar: 'Bu sıra neden hiç ilerlemiyor yahu?'

Seyyal Taner sevgimiz eskiden. Şarkılarının müzikçalarımızda yeri baki. Eh, yeni albüm de çıkmış. Seyyal Taner, bizim aramızdaki adıyla Seyyal'le oturup, söyleşsek neler çıkar kimbilir dedik, peşine düştük. Linda'nın defterlerinden en kırmızı ve en seksi olanı kaptık, pötikareli bir masanın etrafına dizildik. Seyyal konuştu, biz konuştuk; ortaya Patti Smith'den girip kristal çocuklardan çıktığımız bir söyleşi çıktı. Tadından yenir mi, yenmez mi, bu Cumartesi günü okuyunca siz karar verirsiniz artık.

Hayat bildiği gibi gelirken, İstanbul'un alternatif rehberini yazmaya aynen devam. Bu rehberin fotoğraf karelerinin Instagram'da 'alternatifistanbul' profilinde birikmekte olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Hiç yorum yok :