31. İstanbul Film Festivali'ne Adım Adım: 2 Haftada 200'ü Aşkın Film!

Hiç yorum yok
İKSV tarafından bu sene 31.'si düzenlenecek olan İstanbul Film Festivali'nin programı dün akşam Salon İKSV'de gerçekleşen bir basın toplantısıyla açıklandı. Geçen yıl 150 bin kişinin takip ettiği festival, bu sene de mesainin üzerine mesai ekleten bir programla karşımızda olacak.

Sonra yazacağımızı en önce yazalım ve azabından kurtulalım: Festival bu sene de Emek Sineması'nın yokluğunda gerçekleşiyor. İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, Atatürk Kültür Merkezi'nin yenilenmesi için özel sektör - kamu işbirliğinin adımlarının atıldığını vurgulayarak, Emek Sineması ile birlikte üç farklı salonu içinde bulunduran Cercle d'Orient binasını da kapsayan bölgenin özel sektör - kamu işbirliğiyle gerçekleşecek benzer bir projeyle kültür adasında dönüşmesini arzu ettiklerini belirtti. Emek Sineması'nın da içinde bulunduğu kompleksin özgün haliyle korunmasını savunan İKSV'nin geçtiğimiz günlerde bakanlığa bir projeyle başvurduğunu biliyoruz. İKSV, bu konuda üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu belirtiyor, ancak kamu desteğine ve daha da önemlisi projenin hayata geçmesi için maddi desteğe ihtiyaç duyulduğu da bir gerçek. Bu noktada özel sektörün konuyu ivedilikle ele alması ve elini taşın altına sokması gerekiyor ki, Emek Sineması İstanbul'un yaşadığı sahnesizlik sorununda rant hırsına kurban edilmesin ve anılarımızdaki gibi sinema salonu olarak yaşamaya devam etsin.

Gelelim merakla beklediğinizi tahmin ettiğimiz 31. İstanbul Film Festivali'nin programına. Bu sene festival 31 Mart - 15 Nisan tarihleri arasında gerçekleşiyor ve dolu dolu bir program vaadediyor. Festivale sadece 23 gün kala, program yaparken işinizi kolaylaştıracağınızı tahmin ettiğimiz notlarımızı derledik.

 • Festival programında 20 farklı bölüm ve 200'ün üzerinde film yer alıyor! Bu sayılar gözünüzü korkutmasın, zira festival ekibi bu sayıyı iki haftanın içine matematiksel olarak sığdırabilme başarısını gösterebilmişse, biz de intikamımızı iyi programlama becerimizi konuşturarak alabiliriz. Sinema eleştirmenleri, sinema ve kültür sanat blogları şüphesiz bu yoğun mesaide çaresiz hissetmememiz için var.
 • Bu sene Sinema Onur Ödülleri yönetmen Ali Özgentürk, unutulmaz oyuncular Ayşen Gruda ve Halit Akçatepe ile Türkiye'nin ilk sinema eleştirmeni Sevin Okyay'a veriliyor. Sevin Okyay ile ayak üzeri sohbetimizde festival mesaisinin çoktan başladığını, belgesel kuşağından dünya festivallerinden bölümlerine kadar pek çok film yorumunun ellerinden öpeceğini, onur ödülü aldığı sene bile nazlanmaya vakti olmadığını söyledi ki, serzeniş gibi görünse de bence bu tempoyu en az bizim onu sevdiğimiz kadar seviyor. (eğer sevmiyorsa bizim onu az sevdiğimiz anlamı çıkar ki, bu ihtimali hemen silelim.)
 • Festival, 30 Mart Cuma akşamı yapılacak törenle başlayacak. Festival, onur ödülü de alacak olan Terence Davies'in 'The Deep Blue Sea / Aşkın Karanlık Yüzü' filmiyle açılıyor.
 • Geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz yönetmen Yusuf Kurçenli, en güzel filmlerinden biriyle, 'Gramafon Avrat' ile festivalde anılacak.
 • Altın Lale Ulusal Yarışma’da ödül için bu yıl 12 film jüri karşısına çıkacak. 3 tanesinin Türkiye, 4 tanesinin dünya prömiyerini yapacağı yarışma filmleri arasında geçtiğimiz günlerde KCK operasyonu ile gözaltına alınıp, serbest bırakılan Mizgin Müjde Arslan'ın 'Ben Uçtum, Sen Kaldın', Reis Çelik'in 'Lal Gece', Raşit Çelikezer'in 'Can', çok sevgili magazin basınımızda 'Engin Günaydın sevişti' spotuyla duyurulmaya layık görülen Zeki Demirkubuz'un 'Yeraltı', ilk kez 31. İstanbul Film Festivali'nde izleyebileceğimiz Orhan Eskiköy & Zeynel Doğan'ın 'Babamın Sesi', Veli Kahraman'ın yönettiği 'Ana Dilim Nerede?', Elif Refiğ'in 'Ferahfeza', Muzaffer Özdemir'in 'Yurt', Belmin Söylemez'in 'Şimdiki Zaman' ve Ümit Ünal'ın 'Nar' filmleri bulunuyor.
 • Sevin Okyay gibi Amazon bir sinema yazarı bulmuşken, etinden, sütünden ve deneyimlerinden faydalanalım demişler ve bir de sinema söyleşisi yazmışlar programa. Okyay, Murathan Mungan ile bir araya geliyor ve sinema konuşuyorlar. Tarih 8 Nisan Pazar, saat 16:00, Salon İKSV.
 • Başka konu kalmamış, 'Bir Zamanlar Anadolu'da' gibi sonsuzluğa hediye edilecek bir film yapmamış gibi SİYAD Ödül Töreni'nde giydiği depresyon(!) hırkasıyla haftalarca konuşulan Nuri Bilge Ceylan, festival kapsamında bir sinema dersi vererek deneyimlerini aktaracak. Bu derse giderken smokin giymek yasak, hırka giymek zorunluymuş diye duyduk. Belki de duymadık, uyduruyoruz. Neyse. İlginizi çektiyse tarihi kenara not edin: 12 Nisan Perşembe, saat 16:00, Salon İKSV.
 • İsterseniz biraz programdan konuşalım ve konuşmaya Akbank Galaları'ndan başlayalım. 'Paris'te İki Gün / Two Days in Paris' ile içinden şehir geçen filmlerin en alalarından birini kotaran Julie Deply festivale 'New York'ta İki Gün / Two Days in New York' ile konuk oluyor. Yemek, hayat ve doğa üzerine doğaçlama diyaloglar üzerine kurulu The Trip'ten tanıdığımız Michael Winterbottom'ın son filmi Trishna, Persepolis'te anlattığı hayat öyküsü ile hafızalarımıza kazınan Marjane Satrapi'nin senaryosunu Vincent Paronnaud'la birlikte yazdığı son filmi 'Chicken with Plums / Azrail'i Beklerken' ve aralarında Michel Hazanavicius ve Jean Dujardin gibi isimlerin bulunduğu sekiz Fransız yönetmenin sadakatsizlikle ilgili kısa filmlerinden oluşan 'The Playes / Sadakatsizler' programın öne çıkanları.
 • Şüphesiz festivalin en yoğun mesaisini harcayacağımız Dünya Festivalleri'nden bölümünde 24 film bulunuyor. Polonyalı yönetmen Malgorzata Szumowska'nın yönettiği ve Juliette Binoche'un fahişelik yapan kız öğrencilerle ilgili dosya hazırlayan bir gazeteciyi oynadığı 'Elles / Onlar' , Michale Boganim'in Çernobil felaketinin 30. yıldönümünde çektiği 'Land of Oblivion / Unutulan Toprak' ve Hong Kong sinemasının küçük bütçeli ama etkileyici filmleriyle tanıdığımız yönetmeni Ann Hui'nin çok ödüllü son filmi 'A Simple Life / Sade Bir Hayat' bu bölümde muhakkak izlemek istediğimiz filmler. Ann Hui'nin gösterime katılmak üzere İstanbul'a geleceğini de bu bölümün notlarına ekleyelim.
 • Bu sene programda yer verilen 'Sinema ve Müzik’ seçkisinde İKSV'nin kuruluş yılı olan 1973’ten bu yana her 10 yıllık dönemden seçilmiş birer müzikal film yer alıyor. Liza Minelli ve Robert De Niro’nun başrollerinde yer aldığı Martin Scorsese imzalı ‘New York New York’, Stephan Elliott’ın dans müzikleri, renkli kostümlerle dolu yol filmi ‘Priscilla, Çöller Kraliçesi’, Alan Parker’ın Pink Floyd’un aynı albümünden esinlenen müzikal belgeseli ‘Pink Floyd The Wall’, Baz Luhrmann’ın yönettiği ve Nicole Kidman ve Ewan McGregor’un başrollerini paylaştığı ‘Moulin Rouge/Kırmızı Değirmen’ ve Christophe Honoré’nin 2011 yapımı filmi ‘Beloved / Sevgililer’ bu bölümde yer alan filmler.
 • 2012'nin Türkiye'de Çin Kültürü Yılı olması Çin sineması sevenlere yaradı doğrusu. Çin'le yakın münasebetimizin kutlamalarına bir tuğla daha koyan İstanbul Film Festivali, Wong Kar-Wai'nin 'Ashes of Time / Zamanın Külleri' filmine yer vermiş ki, yenilenmiş haliyle izlemek çok güzel olacak. Ang Lee'nin 'Crouching Tiger Hidden Dragon / Kaplan ve Ejderha'sı da bu bölümün klasiklerinden.
 • İlk ya da ikinci filmleriyle dünya sinema endüstrisinin dikkatlerini üzerine çekmiş genç yönetmenlerin filmlerinin yer aldığı ‘Genç Ustalar’ bölümünde 11 film yer alıyor. Vakit ayırmak gereken bölümlerden.
 • Gelelim festivallerde daha sık ve her sene daha da artan sayıda görmekten mutlu olduğumuz belgesel filmlere. NTV'nin sponsorluğunda gerçekleşecek Belgesel Kuşağı'nda Lise Birk Pedersen'in 'Putin'in Öpücüğü / Putin's Kiss', Mika Karusimaki'nin 'Afrika Ana / Mama Africa' ve büyük usta Fernando E. Solanas'ın 'Başkaldıran Toprak / Land in Revolt' belgeselleri yer alıyor.

Festivale dair en gerekli bilgiler

 • İstanbul Film Festivali biletleri 17 Mart Cumartesi günü saat 10.00'da satışa çıkıyor. Biletler Atlas, Beyoğlu, Nişantaşı Citylife (City's) ve Kadıköy’de Rexx sinemalarında açılacak gişelerden uzun kuyruklarla cebelleşilerek, yahut Biletix satış noktalarından, Biletix çağrı merkezinden (0216 556 98 00) ve biletix.com'dan gereksiz komisyonlar ödenerek satın alabilecek. İlki daha mantıklı, en azından tanıdık görme, iki lafın belini kırma şansı daha yüksek.
 • Festivalde bilet fiyatları, tam 15 TL, öğrenci ile 65 yaş ve üstü sinemaseverler için 9 TL.Hafta içi gündüz seansları yalnızca 5 TL.
 • Festivalin gösterimleri geçen yıl olduğu gibi Beyoğlu’nda Atlas, Fitaş 1 ve 4, Beyoğlu, Pera Müzesi, Nişantaşı’nda CityLife (City’s) ve Kadıköy’de Rexx olmak üzere 7 salonda yapılacak. Yukarıda söz ettiğimiz üzere Emek Sineması bu sene de yok.
 • Filmlerin gösterim saatler: 11.00, 13.30, 16.00, 19.00 ve 21.30. Festivalin büyük ilgi gören Geceyarısı Sineması gösterileri bu yıl da sürüyor. Festival süresince her cumartesi gecesi 24.00’te bir film izleyicilere sunulacak.

Takdir edersiniz ki, programda yer alan 200'ü aşkın filmi buraya sığdırmak mümkün değil. Bu yazıyı festivale bir genel bakış olarak kabul edin ve önümüzdeki günlerde bizi takip etmeye devam edin, zira festivalin yakın takipçisi olarak bilet kuyruklarında, sinema salonlarında ve fuayelerde sıkça karşılaşacağız.

Şimdi festival websitesi ve yakında çıkacak festival kataloğu yardımıyla sürdüreceğimiz 31. İstanbul Film Festivali mesaimiz başlasın. Başlasın ki; iki haftada 200'ü aşkın filmi önümüze haince bırakan festival karşısına hazırlıksız çıkmayarak intikamımızı acı alalım!

Önemli Not: İstanbul Film Festivali Direktörü Azize Tan ne yazık ki babasını kaybetti. Kendisine içten sabır ve başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz.

Hiç yorum yok :