Uğursuz Değil, Müzikli Cuma

Hiç yorum yok
İstanbul bir âlem şehir... Kimi haftasonları gecenin geri kalanını nerede geçireceğinizi düşünür, elinizde fazla seçeneğinizin olmadığını görürsünüz. Bazen de 'şu saatte buradan çıkarsam bu dakikada orada olurum' planları yaparken buluverirsiniz kendinizi. Yakın hissettiğiniz durum tabii ki ikincisi.

2012'nin ilk 13. Cuma'sı, alnına yapıştırılan 'uğursuz' damgasından kurtulmak istercesine müziğe sarılmış. Yapacak hiçbir şey bulamamaktan dolayı boynumuzu bükerek eve erkenden döndüğümüz gecelere inat, iki birbirinden güzel etkinliği sunuyor bize. Önce The Guardian, Mojo, Q ve Uncut gibi prestijli yayınların 2011'in En İyi Albümleri listelerinde kendine üst sıralardan yer bulmuş 'Diamond Mine' albümünün yaratıcıları King Creosote ve Jon Hopkins ile Salon İKSV'de hasbıhâl. Akabinde, Romeo ve Juliette'de Ayşe Gencer, Meltem Ege, Elif Çağlar, Şirin Soysal, Evrim Özşuca ve Ferhat Öz, Engin Recepoğullar (saksafon), Serkan Özyılmaz (piyano), Kağan Yıldız (kontrbass), Ferit Odman'dan (davul) oluşan muhteşem kadroyla Frank Sinatra'nın ruhuna selam.

Rasyonel akılda 13. Cuma uğursuzluğu korkusuna yer yok. Geceyle ilgili tek endişemiz, bunca güzel müziğin bizi içine sürüklediği haz duygusunun gerçek hayattaki çirkinliklere ne kadar dayanabileceği... İşte o noktada sarılacak yeni şarkılar, şiirler ve renkler bulmamız gerekecek.

Dinleme Noktası

Hiç yorum yok :