Şehrin Caz Haline Son 5 Gün

Hiç yorum yok
Akbank Sanat, 21. yıılında şehri cazla aydınlatmak gibi iddialı bir arzuyla ve genç müzisyenlerle ustaları şehrin farklı mekânlarında dinleyicileriyle biraraya getirme hedefiyle çoktan yola çıktı bile. Akbank Caz Festivali için yazın açıklanan ilk isim Je Veux şarkısıyla Türkiye'de pek sevilen Zaz olunca haber popüler müzik düşkünleri arasında fırtına estirmiş, caz düşkünleri ise heyecanlanmak için programın tamamının açıklanmasını beklemek durumunda kalmıştı.

Akbank Caz Festivali, 21. yıl programını açıkladığında müzikseverler günümüz cazından kuzey cazına, dünya müziğinden swing'e uzanan geniş bir skaladan oluşan bir programla karşılaştılar. İşte beklediğimize değen programıyla müzik damağımızı şenlendirecek festivalden seçtiklerimiz...

Festivalin Duayenleri

Bu seneki festivalin en dikkat çekici detaylarından biri, caza yaptıkları katkılarla efsane haline gelmiş müzisyenleri ağırlayacak olması. Bu müzisyenlerden biri, Türk cazının ordinaryus trompet ustası Maffy Falay. Benny Bailey, Ake Persson, Phil Woods, Sixten Eriksson and Quincy Jones orkestralarında çalan Falay'ın konseri, şüphesiz ki festival seyircisinin en fazla merak ettiği performanslar arasında yer alıyor. Falay, dinleyicisiyle 14 Ekim Cuma günü biraraya gelecek.

Dünya caz sahnesinin bir başka trompet duayeni Dusko Goykovich de festivalin ağırlayacağı önemli isimlerden biri. 80 yaşındaki usta trompetçi, uzun yıllara yayılan müzikal yolculuğu sırasında Stan Getz ve Chet Baker gibi müzisyenlerle çalışmış. Köklerinin uzandığı Balkan ritimlerini müziğine katan efsane trompetçiyle İstanbullu cazseverler 19 Ekim Çarşamba ve 20 Ekim Perşembe günleri buluşacak.

Festivalin kaçırılmaması gereken bir başka konseri saksafon ve flüt ustası Charles Lloyd. Keith Jarrett, Cecil Mcbee ve Jack Dejohnette ile beraber kurduğu dörtlüyle dünyaca tanınan Lloyd, 60'lı yıllarda ses getiren başarılı kayıtlar yaptı. Bu kayıtlardan 1966 tarihli Charles Lloyd in Europe, eleştirmenlerin övgüleriyle karşılandı. John Abercrombie, Michel Petrucciani, Brad Mehldau, Billy Higgins and Zakir Hussain gibi isimlerle çalıştığını söylersek, Lloyd'un müziğinin dünyanın çeşitli kültürlerinin etkilerini taşıdığını tahmin etmekte zorlanmazsınız sanıyoruz. Daha önce İstanbul'da bir konser veren ve dinleyicileri büyüleyen Charles Lloyd'un 23 Ekim Pazar günü İstanbul'da olacağını belirtelim.

İskandinav cazı diyince akla ilk gelen isimlerden biri olan ve Jan Garbarek Quartet'te uzun yıllar kontrbas çalan Norveçli Arild Andersen festivalde konser verecek bir diğer usta müzisyen. Chick Corea, Phil Woods ve Dexter Gordon gibi isimlerle de ortak çalışmalar yapan Arild Andersen'ın efsanevi İskoç saksafon ustası Tommy Smith ve İtalyan asıllı davulcu Paolo Vinaccia'nın eşlik edeceği konser, festivalin en merakla beklenen performansları arasında. Arild Andersen ile buluşma için kenara yazılacak tarih 13 Ekim Perşembe.

Yeni Kuşak Caz

Müzik festivallerinin en iyi yanı, güncel sanatçıları fırsatı vermesi. Akbank Caz Festivali de 21. yılında Cazın Yeni Kuşağı adını verdiği bu bölümde günümüz caz müziğinin yaratıcı isimlerine yer vermiş. Bu bölümün dikkat çeken konserlerinin başında Blue Note etiketli Canvas ve In My Element albümleriyle klasik caz sevenlerin beğenisini kazanan Robert Glasper'ın elektronik müzik, hiphop ve caz türlerini bir potada eriten Robert Glasper Experiment projesi geliyor. Sokağın müziğine merakınız varsa ve farklı türlerin karıştığı müzikleri seviyorsanız 20 Ekim Perşembe gününü şimdiden takviminizde işaretlemenizde fayda var.

Festivalde yer aldığını görünce sevindiğimiz bir diğer isimse geleneksel Türk halk müziği eserlerine getirdiği caz dokunuşuyla tanıyıp sevdiğimiz Esra Dalfidan. Dalfidan festivalde piyanoda Franz von Chossy, basta Cord Heineking, davulda Uli Genenger ve bas klarnette Tobias Klein'den oluşan ekibiyle çalacak. Konser 22 Ekim Cumartesi günü.

Ortadoğu ezgilerine eserlerinde sıkça yer veren 1971 doğumlu müzisyen Avishai Cohen, 2011 yılında çıkan son albümü 'Seven Seas' albümünden eserleri çalacağı konseriyle Akbank Caz Festivali'nin kaçırılmaması gereken isimlerinden bir diğeri.Avishai Cohen ile İstanbul'un buluşacağı tarih 23 Ekim Pazar.

Türkiye caz sahnesinin en iyi müzisyenlerinden biri olan Alp Ersönmez, konserlerini merakla takip ettiğimiz isimlerden biri. Pek çok müzisyene konserlerde eşlik etmesinin yanında besteleriyle caz müziğin üretken isimlerinden biri olan Alp Ersönmez bu yıl çıkardığı Yazısız albümüyle 17 Ekim Pazartesi günü festivalin konuğu olacak. Müzisyen, Kampüste Caz etkinliği kapsamında Türkiye'nin çeşitli şehirlerindeki üniversitelerde vereceği konserlerle festival boyunca dinleyicileriyle buluşacak.

Bilet Bulursanız Kaçırmayın

Başlıktan anladığınız üzere, Akbank Caz Festivali dünyaca tanınmış müzisyenleri ağırlayacak ve bu isimlerin konserleri büyük ilgi görecek. Kilise müziği geleneğinden gelip müzik dağarcığını cazın efsane vokalleriyle besleyen ve köklerinin uzandığı Afrika müziğini caz ve dünya müziği ile birleştirerek hatırı sayılır bir başarı elde eden Carmen Souza bu isimlerden biri. Hayatındaki yegane misyonun müzik olduğunu söyleyen Souza, pek çok kez İstanbul'a gelmiş ve her konseri büyük kalabalık çekmişti. 19 Ekim Çarşamba günü gerçekleşecek konserin de benzer bir ilgiyle karşılaşacağını tahmin etmek zor değil. Biletleri gecikmeden almakta fayda var.

Akbank Caz Festivali'nin ağırlamaya hazırlandığı bir diğer isim, birçokları tarafından klasik caz geleneğinin son temsilcilerinden biri olarak kabul edilen Ray Gelato. Swing, caz ve R&B'nin kusursuz bir şekilde yeniden yorumlanacağı konserin tarihi 13 Ekim.

Yazımıza son verirken, 21. Akbank Caz Festivali'nin 13 Ekim-3 Kasım tarihleri arasında süreceğini ve festivalle ilgili öğrenmek istediğiniz tüm detayların bu adreste yer aldığı bilgisini verelim.

Hiç yorum yok :