Tünel Şenliği'nin 'En'leri

Hiç yorum yok
Geçtiğimiz cumartesi Tünel Şenliği için kendimizi Beyoğlu'na attığımızda akşamımızın çok müzikal geçeceğinden tabii ki emindik. Rotamızı daha önceden dinlediğimiz müzisyenlerin yanında yeni tanışacağımız genç cazcıları da katarak çizince Tünel Şenliği hem eski tanışıkları yeniden dinleme, hem de yeni keşiflerde bulunarak keyifle geçti gitti. Alternatif-İstanbul olarak müzik dinlemekle kalmadık, Tünel Şenliği'nin 'en'lerini sizler için derledik.

En Samimi Trio: Zamanında yaptığı radyo programıyla blues'u daha çok sevmemize vesile olan Bora Çeliker'i Tünel Şenliği'nde yakalamak çok güzeldi. Bora Çeliker aynı radyodan hatırladığımız gibi samimi bir performans sundu.

En İyi Keşif: Ankaralıların ODTÜ'deki konserlerinden aşina olduğu Sanem Kalfa, hem yorumladığı caz standartları, hem de türkü yorumuyla vokal caz dağarcığımıza ismini katmış oldu.

En İyi Performans:Tünel Şenliği'nin en kalabalık konserlerinden birini gerçekleştiren ve Salon İKSV'yi tabiri caizse 'yıkılıyor' görmemize vesile olan Elif Çağlar'ın İmer Demirer destekli sahnesi şenliğin en iyi performansıydı demek abartı olmaz.

En 'Atom Karınca': Şenliğin atom karıncası birer saat arayla iki sahnede iki farklı müzisyenle (Elif Çağlar ve Ece Göksu) ile çalan İmer Demirer'di. Trompetiyle sahneye renk ve fark kattı, kendisini özlemişken iyi geldi.

En Güzel Coverı: Şenliğin en leziz cover parçası iğne atsan yere düşmeyecek kalabalık yüzünden sahnesine yaklaşamadığımız Jehan Barbur'un 'İstanbul'da' yorumuydu. Şarkının aslı bildiğiniz üzere Pinhani'nin. En Güleçi: Spiral Quartet performansından önce Nardis'in önünde karşılaşıp sohbet ettiğimiz Zuhal Foçan ile ortak dileğimiz festival boyunca havaların 'ıslak' süprizlerden kaçınması oldu.

En Yakınılanı: Şenlikte kapalı mekanların haddinden fazla sıcak ve havasız olması dinleyiciyi epey zorladı.

En Dayanıklısı: Tünel Şenliği'nde geçirdiğimiz 6 saatin sonunda bizim şarjımız bitti, ama festival fotoğraf ve videolarını çektiğimiz Sony Cybershot'ımızın şarjı bizi gecenin sonuna kadar güzelce taşıdı. Eğer Vimeo'nun yüzde 40 lanetini atlatırsak, yakında şenlik videolarını da sizinle paylaşacağız!

En Büyük Teşekkürü: Sahne asistanından prodüksiyona, mekan sorumlusundan idari ekibe kadar 150'ye yakın kişi pek çok mekandan oluşan festival alanında sorun yaşanmaması için ter döktü ve bir sonraki Tünel Şenliği'ni merakla beklemek için gerekli ortamı sağladı. Bu yüzden Tünel Şenliği'nin en büyük teşekkürü kuşkusuz bu şenliğin mutfağında çalışanlara gidiyor!

Hiç yorum yok :