Gündüz Düşcülerine Patrick Watson Ninnileri

Hiç yorum yok

Öyle bir pazartesi gününe uyandık ki, gözünü açıp sokağa karışanın ağzından çıkan ilk cümle "kıştan beter karanlık, hem de nisan ayında!", ikinci cümle "İETT otobüsünde el ele oturan bir çifte şoför dönüp 'burası seks otobüsü değil!' demiş", buna ne diyorsun?" Bu zamanlar, bedbaht ve perişan zamanlar, diyorum. Her yeni güne "Bu sabah hangi vahimliklere uyanıyoruz acaba?" diye sorarak başlamak, yaşam süremizden kesinlikle bir beş-on yılı eksiltti, ben size söyleyeyim. Geriye kalan ahir ömrümüzde sıkıntıdan parçalarımızın dağılmaması için önce müziğe, sonra da hayallere sığınmakta fayda görüyorum.

Bunca karanlık gölgenin arasında Patrick Watson 19 Nisan Salı günü Salon İKSV'de bir konser verecek dersem, sanıyorum iyi müziğin peşinde koşanlar için iyi bir haber vermiş olurum. 2004'den bu yana incelikli armonilerle hayatımızda olan Patrick Watson, Arcade Fire, Broken Social Scene The Dears ve Feist gibi müzisyenleri dünyaya salan Kanada'nın bir başka müzikçi çocuğu. 2006 yılında çıkardığı ikinci albümü Close to Paradise ile sessiz sakin atmosferlere düşkün olanların müzik hafızalarına girip, bir sene sonra da Kanada'nın mühim müzik ödülü Polaris'i kaptı. Takvimler 2007'yi gösterirken Patrick Watson, The Cinematic Orchestra albümü Ma Fleur'un can acıtan şarkısı To Build A Home'u türlü çağrışımları akıllara getiren sesiyle unutulmaz kılıyordu. 2009 yılında ise, bilindik enstrümanların yanında bisiklet, tencere ve kaşıklarla melodiler yarattığı şarkılardan oluşan Wooden Arms ile adını 'ömürlük dinlenecek müzisyenler' listesine kattı.

Ve sene 2011. Soğuk ve yağmurlu bir Nisan gününde İstanbul'da konser vereceği haberi geldiğinde olanca sıkıntının birkaç saatliğine de olsa yokolacağını umarak mutlandım. Her ne kadar Cüneyt Özdemir hiç tanımadığı müzisyenleri getirdiği için Salon İKSV'ye atarlandıysa da, Türkiye'de pek fazla insanın dinlemediği Patrick Watson'ı İstanbul sahnesine çıkaracakları için tüm ekibe teşekkürü bir borç bilirim.

Özet: Patrick Watson. 19 Nisan Salı. Salon İKSV.

Dinleme Noktası

Patrick Watson - Beijing

Myspace

Hiç yorum yok :