'Bir Break Dansçıyı Diğerinden Ayıran Dansa Getirdiği Tarzdır'

Hiç yorum yok

Dünyanın en büyük break dans aktivitesi Red Bull BC One’ın Türkiye seçmeleri geçtiğimiz günlerde gerçekleştirildi. 16 B-Boy, Türkiye’nin en iyi break dansçısı ünvanını almak ve Türkiye’yi Ekim ayında St.Petersburg’da yapılacak Red Bull BC One Dünya Finali’nde temsil etme şansı elde etmek için kapıştı. G-Hat'ın Türkiye’yi temsil edecek b-boy olarak seçildiği elemenin jüri üyelerinden biri break dans severlerin yakından tanıdığı Lilou'ydu. Birbirinden zor figürlerin altından çocuk oyuncağıymışcasına kolaylıkla kalkan ve 'Ben Müslümanım, Paniklemeyin' yazılı tişörtüyle inceden mesajını vermeyi ihmal etmeyen dünya şampiyonunu yakalamışken break dansın kültüründen dünyanın gidişatına kadar uzanan bir söyleşi gerçekleştirdik.
Break dansı hiç bilmeyen birine kısaca anlatın desem, neler söylersiniz?
30 yıl önce sokakta doğmuş, sporla sokağın kültürünü biraraya getiren dans sanatı.
Break dansçılara hiperaktif derler. Sokakta fizik kurallarına meydan okumanın, akrobatik figürlerle izleyenin aklını başından almanın tek nedeni enerji fazlası olmasa gerek. Nedir break dansı sokak kültürünün bir parçası haline getiren?
Herkes birbirinden farklıdır, b-boylar da öyle. B-boyların hepsi hiperaktif olacak diye bir şey yok. Kimisi tembel, kimisi çok daha hareketlidir. Hepimiz farklı biçimlerde, farklı nedenlerle dansederiz. Bu dansı severek yaparız ve kendimize özgü hareketler yaratırız. Her b-boyun kendine ait bir tarzı olması bundandır.
Sizce break dans güce dayalı olduğunda mı daha güzel, yoksa stil ön planda olduğunda mı?
Bana göre güç ve stil biraraya geldiğinde çok daha güzel bir tarz ortaya çıkıyor. Bir stilde çok iyi olabilirsiniz, ama birden fazla stili birleştirerek tarzınızı oluşturmanız çok daha iyi.

Break dansta dört ülkenin zirveyi zorladığını biliyoruz. Bu sporun en iyileri Amerika, Güney Kore, Fransa ve Rusya'dan çıkıyor. Peki ülkelerin kendine has özellikleri break dansı etkiliyor mu? Fransa'daki break dansçıyı Amerika'daki dansçıdan ayırabilir miyiz, ayırabilirsek nasıl ayırırız?
Evet, bu saydığınız dört ülke zirvede, çünkü kültürleri ve farklı vizyonlarıyla break dansa kendilerine özgü bir dokunuş getiriyorlar. Farklı kültürlerden gelmiş break dansçıları tavırlarından, dans figürlerinden ve giyimlerinden ayırabilirsiniz ama en önemlisi dansa getirdiği yeni tarzdır.
Break dans sadece hiphop mudur? Break dance hiphop kültürünün bir parçası ama biz sadece hiphop parçalarıyla dansetmiyoruz. Biraz Lilou'yu tanıyalım. Kimsiniz, break dansçı olmaya nasıl karar verdiniz? Fransa'da doğmuş bir Cezayir göçmeniyim. Dans etmeye 1997 yılında başladım. Çocukken televizyonda bir b-boy izlemiştim. Hareketlerin zorluğu ve dans etme biçimlerinden çok etkilenmiştim. Daha sonra yaşadığım şehirde birkaç b-boy ile tanıştım ve onlarla çalışmaya başladım. Sizden 'protest tavırlı' olarak bahsediyorlar. Dünyanın hangi meseleleriyle derdiniz var? Nelere karşı çıkmadan duramazsınız? Dünyaya baktığım zaman sonunun geldiği gibi bir hisse kapılıyorum. İnsanlar para ya da bir avuç toprak için aptalca kavgalar ediyorlar. Zenginler burunlarının dibinde olup bitenleri umursamıyorlar bile. Herşey politik ve ben politikadan nefret ediyorum. Ayrıca ırkçılık ve İslamofobi gittikçe yükseliyor, bunlara katlanamıyorum. Break dans yaşam tarzınızı etkilemiştir muhakkak. Size kattıkları, ya da tam tersinden bakarsak sizden alıp götürdükleri neler? 'Yeniden dünyaya gelsem, yine break dans ile uğraşırdım' der misiniz? Break dans bana saygılı olmayı ve disiplini öğretti. Çünkü çok fazla çalışmayı gerektiren bir aktivite. Ayrıca, break dans sayesinde çok fazla seyahat etme şansım oldu. Dünyayı tanıdığınızda hayatınızı çok daha iyi anlıyor ve yaptıklarınız için daha fazla şükrediyorsunuz. Bu nedenle yeniden dünyaya gelsem break dansçı olmak isterdim, evet. Bundan sonra hayatın sizi nereye götürmesini istersiniz? Hayal, rüya, plan var mı geleceğe dair? Bir aile kurmak ve huzurlu bir hayat sürdürmek istiyorum. İnşallah. Türkiye'deki break dans izleyicileriyle ilgili izlenimleriniz neler? Türk izleyiciler gerçekten çok çoşkuluydu, yarışan b-boylara çok güzel destek verdiler. Beni de sevgiyle karşıladılar. Ben de onları çok sevdim, yeniden Türkiye'ye gelmeyi umuyorum.

Hiç yorum yok :