Sansür Zorbalığın Bir Başka Biçimidir!

Hiç yorum yok
Güncelleme: Telekomünikasyon İletişim Başkanlığının (TİB) kararıyla Google'a ait bazı IP'lere (Internet Protocol Address), "hukuksal nedenlerden dolayı" erişimin engelleneceği öğrenildi. 2008'in Ekim ayında Blogger'ın sansürlenmesi üzerine kaleme aldığımız metni yeniden yayınlıyoruz. Ne yazık ki noktasına, virgülüne bile dokunmadan, çünkü geçen zaman yenilik namına hiçbir şey getirmedi.

Ön Not: Başta blogger olmak üzere internet sitelerine uygulanan sansür http://www.serbestyazarlar.com/ adresinde protesto edilmekte.

Aşağıda, sansüre karşı tepkimizi göstermek için yayınladığımız bildiriyi okuyabilir, dağıtabilir, kendinize uyarlayabilirsiniz.

Değerli Alternatif-İstanbul Okuyucuları;

Bünyesinde birbirinden değerli websitelerini barındıran ve ücretsiz blog hizmeti sunan blogger.com adresi, 24 Ekim Cuma günü itibari ile mahkeme kararı ile engellenmiştir.

Binlerce kıymetli bilginin paylaşıldığı, insanların önemli anlarını not alıp başka insanlara aktardığı, fikir alış-verişinin en etkin yolu olan internet günlükleri Diyarbakır 1. Sulh Ceza Mahkemesi' nin -gerekçesini bile açıklama gereği duymadığı- tek kararı ile bir anda kapatılmıştır.

Günlük yazılarını ve belki araştırmalarını sadece Blogspot veri tabanında saklayıp paylaşıma açanlar bir anda birikimlerine ulaşamaz hale getirilmiştir. Yıllardır kendi çıkarları doğrultusunda yayın yapmakta olan yayın organlarına inat, bağımsız blog siteleri içlerindeki onlarca değerli bilgi ile birlikte sansürlenmiştir!

Yüksek tahsilli bireylerini işsiz bırakan, yaşlı teyze ve amcalarına cep harçlığı - emekli maaşı veren, türcülük, ırkçılık, cinsel ayrımcılığın her köşede kendini gösterdiği ülkemizde,

İnsanların internet üzerinden "at, köpek, hayvan pornosu", "verecek hatun nasıl davranır" aramalarında cinsel tatmin bulduğu ülkemizde,

20 milyon kadının her sabah birbirinden beter TV programlarına maruz bırakıldığı, genç kız ve erkeklerin "kendini en kısa yoldan pazarlama" üzerine bilgilendirildiği ülkemizde,

Hayatımızın her noktasına sokulan, geleceğimizi karartmayı hedefleyen sansürcü anlayışı kınıyoruz! Daha özgür, daha yaşanılası bir dünya için hepimiz sesimizi Sansüre Karşı yükseltiyoruz!

Aşağıda imzası bulunan websiteleri olarak, Türkiye'deki internet sitelerinin sansüre uğramasına tepki olarak doğmuş olan www.sansuresansur.org'u ve bu konuda çalışmalar yürüten diğer birey ve inisiyatifleri destekliyoruz!

http://www.ozanezgiberberoglu.com

http://www.alternatif-istanbul.net

http://www.kurkehayir.gen.tr

Hiç yorum yok :