Dikkat ! Belçikalı anarşistler geliyor !

Hiç yorum yok
Hiç bilmediğim, görmediğim diyarlara bakışım o bölgenin, ülkenin hatta şehrin müziğine, müzisyenine göre şekil alıyor ilk etapta. Misal İzlanda'yı hiç görmesem de sırf bir Björk , Sigur Ros , Mum, Amiina peydah edildiği için o topraklarda; asla kötü şeyler kaplamaz zihnimi.. Bir nevi önyargı ama olumlusundan.. Belçika'yı görmeden önce de zihnimde yalnızca DAAU vardı misal. Elbette gittikten sonra lokal bazlı ne kadar enfes müzisyeni barındırdığını gördüm ama DAAU'nun yeri hep bir başka oldu.
DAAU, yani Die Anarchistische Abendunterhaltung (Anarşist Akşam Eğlencesi) dediğime göre anlamışsınızdır ki bu adamların İstanbul'a yolu düşecek. Bu enfes enstrümantal grup 30 Haziran 2010 tarihinde Haliç Tersanesi’nde İstanbullularla buluşacak.
Program, Montreaux Caz, Fusion, Roskilde, Sziget gibi Avrupa’yı kasıp kavuran festivallere çıkan Antwerpli DAAU'nun İstanbul’daki ilk performansı olma özelliğini de taşıyor. Onlar İstanbulluları mest ederken, bendeniz de aynı anda Brüksel'de dostlarımla vakit geçiriyor olacağım. Zamanlama kötü oldu, ama yapacak birşey yok. Ben gidemiyorum bari siz gidin, dinleyin..
2010 Avrupa Kültür Başkentleri ortak projesi Geçici Kentler (Temporary Cities) ile işbirliğiyle ve İDO’nun katkılarıyla istanbul 2010 Avrupa Kütür Başkenti Ajansı Müzik Yönetmenliği tarafından düzenlenecek konserde tersane havuzlarından birine yüzer bir sahne yerleştirilecekmiş. Görülmeye değer.
19.30’da başlayacak konserin en büyük güzelliği ise ücretsiz olması. Kaçıran üzülür!
Gruba ilişkin kısa bilgilendirme isterseniz buyrun:
Adını Herman Hesse’nin Bozkırkurdu (1927) romanından çıkaran grup, 1992 yılında konservatuarda öğrenci oldukları sırada Roel Van Camp, Han Stubbe, Simon Lenski, ve Buni Lenski tarafından kuruldu.
DAAU, kısa sürede, sahne performanslarıyla ve katkıda bulundukları projelerle, dEUS, Moondog Jr., Kiss My Jazz gibi önemli isimlere ev sahipliği yaparak doksanlı yıllarda uluslararası üne kavuşan Antwerp’in en sıra dışı gruplarından biri olarak dikkatleri üzerine çekti.
Yayınlandığı zaman dEUS’u popüler müzik listelerinin tepesine taşıyan SudS & SOdA’ya getirdikleri yorum, grubun Belçika dışında da ünlenmeye başlamasını sağladı. (dEUS üyeleri de yorumu oldukça beğenmiş olacaklar ki, single’ın sadece Amerika’da yayınlanan yeni baskısında şarkının DAAU yorumu da yer alır.)
Yıllar içinde klasik müzik eğitimleriyle birleştirdikleri rock tavrı ile alışageldiğimiz kalıpları fazla dikkate almadan caz’dan dub’a, folk’tan trance’a uzanan bir alanda türler ve disiplinler arasında zorlamadan uzak bir doğallıkta ve rahatlıkta hareket eden grup, Nisan 2010 tarihli son albümleri
“The Shepherd’s Dream”de yeniden kabuk değiştirerek popüler müzik dünyasında görmeyi özlediğimiz özgünlükteki kayıt ve canlı performanslarına Han Stubbe (klarinet), Roel Van Camp (akordeon), Hannes d’Hoine (kontrbas) ve Simon Lenski (çello) ile devam ediyor. http://www.daau.comwww.temporarycityistanbul.org/
Bu adamların kim olduklarını daha iyi anlayabilmek için buraya da tıktık lütfen..

Hiç yorum yok :