İstanbul'un Kapalı Kapıları Açılıyor

Hiç yorum yok
Geçtiğimiz gün Karaköy'de dolaşırken dikkatimi çekiyor. Ortalık yangın yeri gibi. Öyle çok girilmeyen, kapısı zincirlerle bağlanmış ve terkedilmiş bina var ki, insanın içine hüzün çöküyor. O binaların orada daha ne kadar duracağını bilmemek, yıkıldıklarında yerine dikilecek ucubik yapıları düşünmek de hüznü katlıyor.

İstanbul'da biz zavallı halka kapalı olan yüzlerce bina var. Hepsi hepsi İstanbul'da yaşananların tanıkları, ama biz İstanbullular kapılarından içeriye giremiyoruz. Kimimiz, bu binaların değerini bilir, onlara bir kez olsun dokunabilmek isterken, kimimiz önünden kayıtsızca geçip gidiyor. Kimimiz ise, binanın gözünün yaşına bakmadan kirletiyor, yıpratıyor ve yıkıyor.

22-30 Mayıs tarihleri arasında İstanbul’da olağan koşullarda ziyaret edilmesi mümkün olmayan ya da ziyaret için özel izin alınması gereken tarihi ve mimari öneme sahip bina ve mekanların halkın erişimine açılacak olması olumlu bir gelişme olabilir, ancak bir o kadar da ironik bir durum. İstanbul'un yıllar boyunca gelişiminin tanığı olan yapılara özel izinlerle girebiliyor olmamızı sorgulamanın zamanı geldi artık.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında, Arkitera Mimarlık Merkezi'nin organize ettiği ve BUILdIST Yapı Malzemeleri Fuarı’nın desteklediği Açık Kapı Festivali bu sorgulamaya vesile olabilir. Festival kapsamında her gün önünden geçtiğimiz ama kapısından çoğu zaman bakmayı aklımıza bile getirmediğimiz Camialtı Tersanesi, Fener Rum Patrikhanesi, Ahırkapı Feneri, Deniz Palas, Selimiye Kışlası, Haydarpaşa Garı, SSK Zeyrek Binası, Yenikapı Marmaray Kazıları, Alman Konsolosluğu, Karaköy Yolcu Terminali ve Heybeliada Ruhban Okulu gibi yapılar ziyaret edilebilecek.

İstanbul 2010 Ajansı’nın gönüllü kadrosunda yer alan üniversite öğrencilerinin de aktif olarak çalışacakları Açık Kapı Festivali süresince, belirlenen yapılar rehberlik yapan gönüllüler eşliğinde ziyaret edilecek. Ziyaretler, acikkapi.arkitera.com internet sitesinden kayıt yaptıran kişilerce oluşturulacak sınırlı sayıda gruplar ile dokuz gün boyunca belli saatlerde gerçekleştirilecek.

Açık Kapı Festivali kapsamında gezilebilecek binalar:

Heybeliada Ruhban Okulu

Büyükada Splendid Otel

Mısır Apartmanı

Ortaköy Camii

Dolmabahçe Camii

Tophane Camii

Haydarpaşa İngiliz Mezarlığı

Taksim Aya Triada Kilisesi

Bulgar Kilisesi

Tabanlıoğlu Mimarlık Ofisi

Levent Loft Binası

II. Selim Türbesi

Borusan Müzik Evi

Atlas Pasajı İstanbul 2010 AKB Ajansı

Lütfi Kırdar Kongre Sarayı

Florya Atatürk Köşkü

Santral İstanbul

Süreyya Opera ve Konser Salonu

Sepetçiler Kasrı

Hasanpaşa Gazhanesi

Bilgi için:

0212 270 52 32

0216 355 07 22

Hiç yorum yok :