29.Uluslararası İstanbul Film Festivali Seçkisi

1 yorum
Sinefillere iyi haber: 29. Uluslararası Film Festivali programı dün akşam açıklandı. Ne yazık ki bir de kötü haber: İstanbul Film Festivali'nin simgesi olan Emek Sineması tadilatta olduğu gerekçesiyle festival mekanları içinde yok. Beyoğlu Belediyesi, geçtiğimiz günlerde 85 yıllık Emek Sineması'nın yıkılıp yerine bir alışveriş merkezi inşa edileceğinin işaretini verdi. Emek Sineması ise, Cercle d'Orient kompleksinin en üst katında yeniden yapılandırılacak. Emek Sineması'nın aslı değil, sureti İstanbullulara sunulacak. Yeni plan kapsamında Cercle d'Orient bünyesindeki Rüya Sineması'nın akıbeti meçhul. Rüya ile birlikte Sinepop Sineması'nı da belki de son görüşümüz olacak bu festival.

İstanbul yerel yönetimi binlerce havai fişek patlatarak başlattığı 2010 Kültür Başkentliği macerasında ardı ardına gelen yıkım haberleriyle içleri karartadursun, 29. İstanbul Uluslararası Film Festivali bu olumsuzluğun içinde 200'ün üzerinde filmle seyircisi karşısına çıkmaya hazır. İstanbul Film Festivali kapsamında 2009 ve 2010’un yeni yapımlarının yanı sıra sinemanın unutulmaz klasikleri ve usta yönetmenlerinin başyapıtlarından seçmeler içeren 22 bölümde 57 ülkeden 243 yönetmenin filmlerini izleme fırsatı bulacağız.

Film festivali programını incelediğimizde gözümüze çarpan ilk şey, yeni bölümler oldu. İstanbul'u konu eden yerli ve yabancı filmlerden oluşan İstanbul: İçeriden ve Dışarıdan, komedi filmlerine ayrılmış Antidepresan, Ortadoğu sinemalarını ve görsel sanatlarını tanıtma ve destekleme amacıyla kurulmuş olan New York merkezli sanat kurumu ArteEast’ten Rasha Salti’nin küratörlüğünde yapılan seçkide yer alan 11 filmi sinemaseverlere sunacak olan Büyüleyici İsyancılar: Ortadoğu ve Kuzey Afrika’dan Bağımsız Sinemacılar Seçkisi, 1980’den 2010’a kadar çekilen “ilk filmleri” değerlendiren Siyad üyelerinin seçtiği 30 filmi kapsayan İyi bir Başlangıç: 30 Yılın En İyi İlk Filmleri bu seneki festivalin yenileri. Tabi festivalin klasik bölümleri de yerlerini koruyor: Dünya Festivallerinden, NTV Belgesel Kuşağı, Genç Ustalar, Geceyarısı Çılgınlığı, Mayınlı Bölge, Çocuk Mönüsü.

Gelelim naçizane seçkimize. Bu senenin festivalinden kategori kategori süzgeçimize takılanlar:

nya Festivallerinden

Elveda / L'affaire Farewell / Christian Carion

Şişme Bebek / Kuki Ningyo / Hirokazu Kore-Eda

Bahar Sarhoşu / Chun Feng Chen Ziu De Ye wan / Ye Lou

Kadın, Silah ve Erişte / San Qiang Pai An Jing Qi / Yimou Zhang

Yuva / La Refuge / François Ozon

Etek Günü / La Journee De La Jupe / Jean-Paul Lilienfeld

Yıllara Meydan Okuyanlar

Yabani Otlar / Les Herbes Folles / Alain Resnais

Zulüm / Persécution / Patrice Chéreau

36 Dağ Manzarası / Around a Small Mountain / Jacques Rivette

Genç Ustalar

Gözleri Tamamen Açık / Eyes Wide Open /

Öksüz / Huacho / Alejandro Fernandez Almendras

Islık Çalmak İstersem Çalarım / Eu cand vreau sa fluier, fluier / Florin Serban

Akbank Galaları

Ben ve Orson Welles / Me and Orson Welles / Richard Linklater

Savaş Sırasında Yaşam / Life During Wartime / Todd Solondz

Geceyarısı Sineması

Boşluk / Enter the Void / Gaspar Noé

İstanbul: İçeriden ve Dışarıdan

Ah Güzel İstanbul / Atıf Yılmaz

Ölümsüz Kadın / L'Immortelle / Alain Robbe-Grillet

Sevmek Zamanı / Metin Erksan

Türk Kısaları: Haliç-İstanbul-Boğaziçi / Court Métrages Turcs: La Corne D'or - Istanul - Bosphore

Türk Sineması 2009-2010

Ulusal Yarışma

Bal / Semih Kaplanoğlu

Vavien / Yağmur Taylan, Durul Taylan

Min Dit / Ben Gördüm / Miraz Bezar

İyi Bir Başlangıç: 30 Film kategorisindeki filmler kişisel arşivde olduğundan takvim dışı ama siz Michael Haneke'nin Yedinci Kıta / Seventh Continent'ini listenize alabilirsiniz.

Vakit oldukça Büyüleyici İsyancılar: Ortadoğu ve Kuzey Afrika’dan Bağımsız Sinemacılar Seçkisi'ni olduğu gibi takip etmek iyi olur.

An itibariyle festival websitesi sorunlu. Düzeldiğinde filmler ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Sözümüzü festival biletlerinin 20 Mart'ta satışa çıkacağını ve bilet fiyatlarının tam 10 TL, öğrenci ile 65 yaş ve üstü için 7 TL olacağını, hafta içi gündüz seansları ise yalnızca 3,50 TL olduğunu iletelim. Akbank Galaları’nın bilet fiyatları 15 TL, festivalin Türk Sineması bölümünde yer alan filmler için de bilet fiyatı tüm seanslarda yine 3,50 TL olacak.

Festival kapsamında gerçekleşecek tüm etkinlikler için http://www.iksv.org/film ziyaret edilebilir.

1 yorum :

Adsız dedi ki...

Çok üzücü emek sineması ile ilgili birşey yapmamız gerek. Çok çok üzgünüm... Film festivali bile mutlu edemedi :(